Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Kalina odznaczony Orderem Orła Białego. Jest autorem wrocławskich pomników, w tym Anonimowego Przechodnia przy ul. Świdnickiej

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Jerzy Kalina autor Pomnika Anonimowego Przechodnia odznaczany przez prezydenta
Jerzy Kalina autor Pomnika Anonimowego Przechodnia odznaczany przez prezydenta Sylwia Dąbrowa / Polska Press & Janusz Wojtowicz / archiwum Polska Press
W sobotę (11 listopada) w Belwederze prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Wśród odznaczonych znalazł się Jerzy Kalina, który dostał Order Orła Białego. Rzeźbiarz jest autorem kilku pomników we Wrocławiu, w tym Pomnika Anonimowego Przechodnia, który stoi na rogu ulic Świdnickiej i Marszałka Piłsudskiego.

Spis treści

Jerzy Kalina to rzeźbiarz, twórca scenografii i instalacji, autor projektu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Stworzył też kilka innych pomników, które m.in. są we Wrocławiu. Jego praca została uhonorowana przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Odznaczenie zostało przyznane:

„w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za konsekwentne występowanie w obronie prawdy i wolności twórczej w PRL poprzez wybitne i poruszające dokonania artystyczne, za działalność na rzecz suwerennej Rzeczypospolitej.”

Związki Jerzego Kaliny z Wrocławiem

Jako scenograf współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Jerzy Kalina jest autorem instalacji, które stały w stolicy Dolnego Śląska. Wśród nich są 42 stoliki z misami upamiętniającymi Powstanie Styczniowe (2013 rok) czy monumentalny całun, który pokrył całą ulicę Świdnicką w trakcie żałoby narodowej po katastrofie Smoleńskiej, a szyły go mieszkanki Wrocławia. Kalina zaprojektował także pomniki, m.in. „obrączkę” czyli pomnik Witolda Pileckiego we Wrocławiu.

Kalina stworzył „obrączkę” czyli pomnik Witolda Pileckiego we Wrocławiu.
Kalina stworzył „obrączkę” czyli pomnik Witolda Pileckiego we Wrocławiu. Paweł Relikowski / Polska Press

Zobacz też:

Pomnik Anonimowego Przechodnia – ważne dzieło Jerzego Kaliny

Jednak najsłynniejsza rzeźba Jerzego Kaliny to Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu, który stoi na skrzyżowaniu ulic Świdnickiej i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Dzisiaj ta wspaniała, niezwykła, oszałamiająca rzeźba na trwałe zdobi jedno z najpiękniejszych miast w Polsce jakim jest Wrocław. To rzeźba, którą prestiżowe, amerykańskie wydawnictwo Arch 20 uznało za jedną z najbardziej kreatywnych rzeźb na świecie – mówi prezydent Andrzej Duda.

Pierwowzorem pomnika jest „Przejście”, czyli instalacja gipsowych figur z 1977 roku postawionych w Warszawie przy ulicach Świętokrzyskiej i Mazowieckiej. Stworzona była dla potrzeb programu telewizyjnego „Vox Populi”. Niedługo potem została zdemontowana i trafiła na 28 lat do wrocławskiego Muzeum Narodowego. Stała się pierwowzorem dla pomnika z brązu, który odsłonięto w nocy z 12 na 13 grudnia 2005 roku.

- To pomnik ludzi przechodzących przez ulicę, ale w jaki specyficzny sposób. Czy może schodzących pod ziemię, w tamtym czasie, kiedy to podziemie się zaczynało po to, by doprowadzić do odzyskania przez Polskę wolności, niepodległości i suwerenności? – dodaje Andrzej Duda.

O Jerzym Kalinie

Jerzy Kalina urodził się 15 kwietnia 1944 roku w Garwolinie. Jest absolwentem Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w 1971 roku w pracowni prof. Stefana Gierowskiego).

Jak wspomina oficjalny biogram artysty, od kilkudziesięciu lat jest "wierny zasadniczej idei uprawianej przez siebie sztuki – ciągłemu poszukiwaniu, ostrej prowokacji, ekspresji społecznej, politycznej, religijnej i osobistemu wyznaniu".

Zobacz w galerii działa Jerzego Kaliny we Wrocławiu >>

Jerzy Kalina autor Pomnika Anonimowego Przechodnia odznaczany przez prezydenta

Jerzy Kalina odznaczony Orderem Orła Białego. Jest autorem w...

Tu znajduje się Pomnik Anonimowego Przechodnia:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska