Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedna z ostatnich kafejek internetowych uchowała się we Wrocławiu. Pamiętacie Gadu-Gadu i filmy ściągane przez całą noc?

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Internet pojawił się już w latach 60. ubiegłego wieku, ale w Polsce dopiero w 1991 roku i to nie we wszystkich miastach. Wraz z nim zaczęto otwierać kawiarenki internetowe, które na początku millenium pojawiały się nawet w niewielkich miastach. Jak korzystano ze zdobyczy technologii ponad 20 lat temu? Sprawdzamy.
Internet pojawił się już w latach 60. ubiegłego wieku, ale w Polsce dopiero w 1991 roku i to nie we wszystkich miastach. Wraz z nim zaczęto otwierać kawiarenki internetowe, które na początku millenium pojawiały się nawet w niewielkich miastach. Jak korzystano ze zdobyczy technologii ponad 20 lat temu? Sprawdzamy.
Internet pojawił się już w latach 60. ubiegłego wieku, ale w Polsce dopiero w 1991 roku i to nie we wszystkich miastach. Wraz z nim zaczęto otwierać kawiarenki internetowe, które na początku millenium pojawiały się nawet w niewielkich miastach. Jak korzystano ze zdobyczy technologii ponad 20 lat temu? Sprawdzamy.

Spis treści

Historia polskiego Internetu

Powszechny dostęp do Internetu Polska dostała w 1991 roku, choć międzynarodowe połączenia wykonywano już w latach 80. Na początku tylko Warszawa, Toruń, Kraków i Katowice mogły cieszyć się tym, co oferowała ówczesna sieć, a tylko najbardziej prestiżowe firmy i instytucje miały do niej dostęp. Nad całym procesem czuwała NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa pod przewodnictwem Tomasza Hofmokla, jej nieżyjącego już pierwszego dyrektora. Prędkość Internetu nie była oszałamiająca i wynosiła mniej niż 10 kb/s. Przez trzy lata korzystali z niej niemal wyłącznie nauczyciele akademiccy i niektórzy studenci. Zmieniło się to dopiero w 1996 roku, kiedy Telekomunikacja Polska SA umożliwiła połączenie za pomocą modemu telefonicznego, oferując prędkość 56 kb/s (dopiero trzy lata później pojawił się stały dostęp) . W tym samym roku na Politechnice Gdańskiej powstała Wirtualna Polska, a w Krakowie uruchomiono serwis Onet. W 1999 roku o2.pl umożliwiło masowe wysyłanie maili, rok później powstał serwis Allegro, odpowiednik Amazona.

Serwis Allegro oraz Merlin miał być odpowiedzią na amerykańskiego giganta (Amazon). W 2000 roku w sprzedaży było najwięcej komputerów. W ośmiu kategoriach
Serwis Allegro oraz Merlin miał być odpowiedzią na amerykańskiego giganta (Amazon). W 2000 roku w sprzedaży było najwięcej komputerów. W ośmiu kategoriach znalazło się tylko niespełna 5 000 produktów, takich jak karta Ery, magnetowid, nagrywarka i monitor. web archive org

Kafejki internetowe. Przesiadywano w nich godzinami, korzystając z IRC-a i gier komputerowych

Kawiarenki internetowe stały się popularne na początku millenium, bo mimo że Internet był już dostępny, to przez pierwsze miesiące mogli pozwolić sobie na niego tylko najbogatsi. W kafejce istniała możliwość kupowania godzin spędzonych przed komputerem. Możliwość wspólnego grania w gry i rozmawiania za pomocą czatów z osobami, oddalonymi o setki kilometrów od nas było prawdziwym przeżyciem. Relacje nawiązywały się również lokalnie, np. za pomocą IRC. Dzięki specjalnie stworzonym kanałom istniała możliwość rozmowy indywidualnej lub grupowej z osobami siedzącymi w sąsiedniej kafejce.

Prosty interfejs umożliwiał połączenie i rozmowę na różnych kanałach tematycznych. Każdy z nich posiadał bota, czyli program, który wysyłał automatyczne
Prosty interfejs umożliwiał połączenie i rozmowę na różnych kanałach tematycznych. Każdy z nich posiadał bota, czyli program, który wysyłał automatyczne treści do użytkowników, używających konkretnych wyrazów. Najczęściej dotyczyło to wulgaryzmów, ale spotkać można było również taka wymianę miedzy użytkownikiem a botem:

użytkownik: nudno mi
bot: tylko nudni ludzie się nudzą

Boty podobnie jak użytkownicy posługiwali się nickami. wikipedia

Miejsca z kilkoma lub kilkunastoma stanowiskami komputerowymi, gdzie podawano kawę i przekąski stały się popularne również wśród graczy, którzy podłączeni do sieci LAN mogli grać w popularne wówczas Diablo czy Tibię.

Jedna z ostatnich kawiarenek w Polsce nadal znajduje się we Wrocławiu

Kawiarenki zaczęły znikać z rynku wraz z pojawieniem się smartfonów i wi-fi oraz hotspotów. Internet w telefonie to dziś norma, a nie żaden luksus w związku z czym nie ma już potrzeby rozmowy w sieci przy użyciu komputera. Jedna z ostatnich kawiarenek w Polsce znajduje się przy ulicy Psie Budy we Wrocławiu, a utrzymuje się głownie dlatego, ze poza stanowiskami z komputerami można w niej wydrukować pliki w godzinach, w których normalne punkty ksero są zamknięte. Właściciel firmy oferuje także sprzedaż pieczątek oraz laminowanie i bindowanie dokumentów.

Miejsce znajduje się przy ulicy Psie Budy. Dziś poza możliwością korzystania z komputera i Internetu właściciel oferuje wydruk, laminowanie i bindowanie
Miejsce znajduje się przy ulicy Psie Budy. Dziś poza możliwością korzystania z komputera i Internetu właściciel oferuje wydruk, laminowanie i bindowanie dokumentów. W sprzedaży są również pieczątki. google maps

Gadu-Gadu i Czateria

Kto dorastał na początku 2000 roku na pewno pamięta specyficzny dźwięk nadchodzącej wiadomości, kiedy korzystał z komunikatora Gadu-Gadu. Co ciekawe wielu użytkowników nadal go posiada. Wśród nich ponad połowa dłużej niż 10 lat. Twórcą Gadu-Gadu jest Łukasz Foltyn, który wyposażył je w specjalne emotikony. Kultowe: "Hej, poklikasz?" można było dostać w wiadomościach od nieznajomych ze swojego lub obcego miasta. GG umożliwiło dodanie krótkiego opisu oraz ustawienie statusu "dostępny", "zaraz wracam", "niewidoczny".

Czateria skupiała ludzi o wspólnych zainteresowań, pochodzących z tych samych miast lub szukających w sieci drugiej połówki. Wśród kanałów najpopularniejsze były:

  • Interiarandka
  • Przyjaciele
  • Erotyczny
  • 30-latki
  • Po 40-tce
  • RANDKI
  • Katowice
  • Kraków
  • Wrocław
Tysiące ludzi codziennie korzystało z możliwości czatowania z innymi. Do specjalnych rozmów zapraszano również znanych ludzi - gości Czaterii oraz uczestników
Tysiące ludzi codziennie korzystało z możliwości czatowania z innymi. Do specjalnych rozmów zapraszano również znanych ludzi - gości Czaterii oraz uczestników popularnych wówczas programów rozrywkowych, takich jak: Big Brother czy Bar. archive web org

Logowanie było możliwe przy ustawieniu stałego lub tymczasowego nicka. Do dyspozycji użytkowników był kanał ogólny i możliwość utworzenia czatu z wybraną osobą.

Jesteście ciekawi jak wyglądała technologia w 2000 roku? Zobaczcie.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska