Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka będzie pogoda w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu? Majówka jak zawsze, za to ciepły i piękny początek wakacji. Długoterminowa prognoza

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Aura będzie sprzyjać długim spacerom po parku?
Aura będzie sprzyjać długim spacerom po parku? Krystian Dobuszyński/Polska Press
Mentalnie wielu z nas pożegnało zimę, pogoda wciąż jednak płata figle. W marcu bowiem jak w garncu. Nocą temperatury spadają jeszcze poniżej zera. Kiedy przyjdzie wiosna? Jakie będzie tegoroczne lato? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową od kwietnia do lipca 2024 roku.

Spis treści

Miało być chłodniej w kwietniu, jednak nie będzie?

Ostatnia eksperymentalna prognoza IMGW została przygotowana w lutym br. Według wcześniejszych założeń zaskoczenie miał przynieść kwiecień.

Nieco zawirowań przyniesie kwiecień. Niestety, mowa tu nie o skokach temperatur, a o spadkach. W całym kraju średnia miesięczna temperatura będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej, dodatkowo wystąpi więcej opadów deszczu. Maksymalna wartość na termometrach w ciągu dnia może sięgnąć 10 stopni Celsjusza, pisaliśmy na Strefie Agro.

Najnowsze przewidywania zakładają, że w kwietniu 2024 r. nie będzie tak zimno. W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Pokrywa się prognoza opadów – będzie ich więcej.

Taka może być tegoroczna majówka

Po świętach wielkanocnych wielu z nas zacznie przygotowania do majówki. W tym roku długi weekend (1-3 maja) wypada w środę, czwartek i piątek. Biorąc jeden dzień wolnego, zyskamy 5 dni odpoczynku. Wybierając 3 dni urlopowe (dodatkowy poniedziałek i wtorek), czas laby przeciągnie się na 9 dni.

Tegoroczna aura nie powinna zaskoczyć. Według IMGW, zarówno temperatury, jak i opady, utrzymają się w normie wieloletniej. Jedynie na południu może popadać więcej niż w innych regionach. W ciągu dnia możemy spodziewać się średnio od 11 do 15 stopni Celsjusza na słupkach termometrów.

Początek lata jak z bajki

Niewątpliwie pięknym miesiącem, według obecnych prognoz, może być czerwiec. Choć suma opadów będzie wyższa niż norma wieloletnia, będzie też za to znacznie cieplej. W całej Polsce wartości zapowiadają się powyżej corocznych. Średnia temperatura powietrza może wynieść od 15 do 18 stopni Celsjusza, a nawet i więcej.

W lipcu znaczna część osób zacznie sezon urlopowy. Czy pogoda będzie sprzyjać? Zdecydowanie. Podobnie jak w czerwcu, średnia temperatura ma być wyższa niż w ostatnich latach, jedynie na północy kraju ukształtuje się w zakresie normy wieloletniej. Opady będą w normie. Średnie wartości osiągną pułap 20 stopni.

Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego, przypominają meteorolodzy.

Źródło: IMGW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska