Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się na kryzys? Plecak może nie wystarczyć; zbiór porad od byłego żołnierza GROM

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 12 lat
W obliczu trudnej sytuacji geopolitycznej warto zastanowić się nad przygotowaniem się na ewentualny kryzys. Nie trzeba panikować, ale warto być przygotowanym. Doświadczony były oficer GROM podzielił się cennymi wskazówkami i radami, między innymi jak skompletować optymalny plecak przetrwania, który może okazać się niezastąpiony w trudnych czasach.

Spis treści

Czasami życie stawia nas w sytuacjach, na które nie jesteśmy przygotowani. Wszelkie sytuacje kryzysowe mogą być trudne do przewidzenia. A przecież w Europie już dochodzi do incydentów z naruszeniami przestrzeni krajów sąsiadujących z pogrążonej w wojnie Ukrainą czy jak zakłócanie sygnałów GPS. Warto więc zastanowić się nad tym, jak możemy zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę.

Jak przetrwać kryzys

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało, że kluczowym elementem przygotowań na kryzys jest plecak przetrwania. Ale czy sam plecak wystarczy? Były oficer GROM, Andrzej Kruczyński, w rozmowie z dziennikarzem Business Insider Polska przekonuje, że to nie tylko kwestia wyposażenia, ale również umiejętności oraz mentalnego przygotowania.

Woda to podstawowy element przetrwania w każdej sytuacji kryzysowej. Kruczyński zaleca zabranie butelki filtrującej z zapasowym filtrem, co pozwoli nam na uzyskanie czystej wody nawet w trudnych warunkach. Ważne jest także zapewnienie sobie posiłków, RCB zaleca, by zgromadzić prowiant na dwa dni. Zamiast ciężkich zapasów warto postawić na batony energetyczne, które są lekkie, trwałe i dają dużo energii.

Gdy zawiedzie technologia

W przypadku braku połączenia z internetem czy niedziałających aplikacji, radio na baterie może okazać się nieocenione w kwestii dostępu do najważniejszych, aktualnych informacji. Mapa topograficzna z kompasem pozwoli nam na orientację w terenie, nawet gdy technologia zawiedzie.

W plecaku powinien też znaleźć się otwieracz do puszek, który może okazać się zbawienny w przypadku otrzymywania w sytuacji kryzysowej specjalnych racji żywnościowych. Warto zabrać też nóż i zestaw sztućców. Ponieważ trzeba liczyć się z sytuacją, w której przyjdzie nam nocować pod gołym niebem, powinniśmy spakować także śpiwór.

Nie można zapominać o środkach ochrony osobistej, takich jak maseczki, chociażby te tradycyjne, znane z czasów pandemii. Istotne mogą być te rękawiczki. Dodatkowo nawet prosty zestaw narzędzi czy zapalniczka mogą w trudnych warunkach okazać się niezbędne.

Warto sprawdzić się w terenie

Ostatecznie, przygotowanie na kryzys to nie tylko kwestia sprzętu, ale także umiejętności i mentalnego przygotowania. Zamiast czekać na sytuację kryzysową, lepiej jest być gotowym na nią wcześniej. Takie przygotowanie może uratować życie nie tylko nam, ale i naszym bliskim.

Kruczyński podkreśla, że warto przetestować swoje umiejętności w terenie, spędzić nieco czasu w lesie, zrobić sobie powtórkę z zasad używania kompasu czy busoli, nawet w formie zabawy z dziećmi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak przygotować się na kryzys? Plecak może nie wystarczyć; zbiór porad od byłego żołnierza GROM - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska