Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przekazać swój 1 procent podatku?

Bogumiła Nehrebecka
Decyzję o przekazaniu 1% podatku zapisujemy w formularzu PIT
Decyzję o przekazaniu 1% podatku zapisujemy w formularzu PIT fot. Janusz Wójtowicz
W 2012 roku prawie 900 tys. Dolnoślązaków przekazało około 36,6 mln złotych pomocy w ramach 1 procenta podatku. W tym roku, w rozliczeniu z fiskusem za 2012 rok, także możemy pomniejszyć nasz podatek o jeden procent i tę kwotę przekazać na rzecz wybranej organizacji charytatywnej.

Co stracisz, a co zyskasz, przekazując pieniądze? Jeden procent podatku to nie jest darowizna, na którą musisz wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni. Ta kwota i tak trafiłaby do budżetu państwa jako należny mu od ciebie podatek. Ale masz prawo wskazać, na jaki cel ma być przeznaczona. I skorzystaj z tego prawa, bo zyskasz poczucie, że pomogłeś komuś konkretnemu, kto tej pomocy twoim zdaniem naprawdę potrzebuje. Zyskują organizacje, suma przekazanych kwot sięga bowiem milionów złotych. Co bardzo pocieszające te kwoty przekazywane przez nas potrzebującym stale się zwiększają.

KLIKNIJ I ZOBACZ: KOMU PRZEKAZAĆ JEDEN PROCENT PODATKU
Więcej pieniędzy na cele charytatywne
W rozliczeniu za 2011 rok ponad jedenaście milionów podatników przekazało w ramach tzw. 1 procenta organizacjom pożytku publicznego 457,3 mln złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. To o ponad 50 mln złotych więcej niż rok wcześniej.
W ubiegłym roku 897 273 Dolnoślązaków przekazało 36 634 682 zł na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W zeznaniu podatkowym za 2012 rok wypełnienie wniosku jest proste i polega wyłącznie na podaniu numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) oraz wysokości kwoty na jej rzecz. W konsekwencji, podatnicy nie muszą już przytaczać pełnej nazwy OPP, co stanowi dla nich znaczne ułatwienie, zważywszy, że niektóre z nazw są długie (wieloczłonowe) i łatwo o popełnienie pomyłki przy ich wpisywaniu w zeznaniu.
Kto może, a to nie może przekazać pieniądze

Najpierw sprawdź, czy w ogóle możesz przekazać jeden procent. Z formalnego punktu widzenia 1 procent może oddać każdy podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, w tym podatnik objęty liniową, 19-procentową stawką podatku, podatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz podatnik uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych.

Upraszczając te zapisy, można stwierdzić, że 1 procent mogą przekazać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych: zatrudnieni w różnych formach, emeryci, renciści, jak również podatnicy, którzy uzyskują dochody z kapitałów pieniężnych (giełda), oraz podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, także ci, którzy wybrali opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według stawki liniowej czy będący na ryczałcie, a także podatnicy, którzy uzyskali przychody od płatnego zbycia nieruchomości.

Nie można przekazać jednego procenta, będąc na karcie podatkowej.

Jeśli sam nie wysyłasz PIT-u do urzędu skarbowego, bo robi to za ciebie księgowość firmy w której pracujesz, lub jak to jest w przypadku emerytów - ZUS, to nie możesz przekazać jednego procentu, bo rezygnujesz z odliczeń. Jeśli jednak emeryt dorabiał gdzieś do emerytury, musi sam złożyć PIT (uwzględnia w nim emeryturę i dochody np. z pracy na pół etatu w biurze). To samo jeśli chce skorzystać z ulg (np. darowizny, internet czy odsetkowej). Również chęć przekazania jednego procenta podatku organizacji pożytku publicznego oznacza dla emeryta konieczność samodzielnego wypełnienia formularza podatkowego. Wybieramy organizację pożytku publicznego

Decydując się na przekazanie pieniędzy wybranej przez siebie organizacji, możesz wybrać stowarzyszenie czy fundację, której działalność ci się podoba, którą popierasz, która wspiera słuszne twoim zdaniem cele np. pomaga chorym dzieciom, osobom niepełnosprawnym, wypłaca stypendia zdolnym uczniom itp. Może być to duża organizacja ogólnopolska lub mała, lokalna. W miarę możliwości zbadaj, czym się zajmuje, od kiedy działa, jakie są efekty jej działalności.

Jeśli jest to lokalna fundacja lub stowarzyszenie, możesz pójść do jej siedziby lub zadzwonić i dowiedzieć się, komu już pomogli i na co przeznaczyli otrzymane w roku ubiegłym pieniądze. Gdy chcesz przekazać pieniądze ogólnopolskiej organizacji, też masz możliwość sprawdzenia jej wiarygodności. Najlepiej i najszybciej zrobić to przez internet.

Kto może, a to nie może przekazać wsparcie
Jeden procent podatku możesz przekazać tylko fundacji, stowarzyszeniu mającemu status organizacji pożytku pożytku publicznego (OPP).
Status organizacji pożytku publicznego może uzyskać organizacja pozarządowa (z wyjątkiem partii politycznych, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz samorządów zawodowych), prowadząca działalność w obszarach tzw. pożytku publicznego.
W skrócie są to takie fundacje, stowarzyszenia, które nie działają dla zysku ani zdobycia władzy, ale realizują misję społeczną. Ponadto muszą spełniać dodatkowe kryteria dotyczące m.in. jawności działania.
Posiadanie takiego statusu nakłada bowiem na organizację obowiązki sprawozdawczości, aby wszyscy zainteresowani mogli uzyskać informacje, na co wydane zostały pieniądze przekazywane przez darczyńców.

Dlatego są to organizacje sprawdzone i wiarygodne. Prawie wszystkie mają swoje strony internetowe gdzie opisują swoją działalność.
Warto przed przekazaniem jednego procenta naszej dziedziny wejść na te strony i przeczytać na jaki cel zostaną przeznaczone nasze pieniądze.

_
Lista wszystkich organizacji pożutku publicznego jest dostępna na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości: kliknij by otworzyć
Wykaz tych instytucji znajdziemy równiez na stronie portalu organizacji pozarządowych

www.baza.pozytek.ngo

._

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska