Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pamiętamy powódź tysiąclecia we Wrocławiu? Na tych archiwalnych zdjęciach możemy cofnąć się w czasie

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Na zdjęciu mieszkańcy wzmacniają wały na ulicy Komandorskiej.
Na zdjęciu mieszkańcy wzmacniają wały na ulicy Komandorskiej. Barbara Matyńska, ze zbiorów Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.
12 lipca 1997 roku fala kulminacyjna na Odrze i Oławie dotarła do Wrocławia. Wielka woda zalała część miasta. Jak zapamiętaliśmy te dramatyczne chwile? O skutkach kataklizmu i ludzkiej solidarności dowiecie się w Centrum Historii Zajezdnia.

Powódź tysiąclecia była największą w historii Wrocławia?

Dopiero w 1810 roku zaczęto mierzyć stan wody na Odrze, trudno więc jednoznacznie wskazać, czy powódź z 1997 roku była rzeczywiście największą w historii miasta. Od początku XIX wieku zanotowano około 40 różnego rodzaju wystąpień Odry z jej koryta, ale tylko 3 wryły się w pamięć zbiorową przedwojennych mieszkańców Wrocławia: z 1813 roku, która aż zatrzymała ofensywę Napoleona, z 1854 roku, gdy przez Dolny Śląsk w ciągu dwóch miesięcy przeszło 6 wielkich fal powodziowych, a poziom Odry przekroczył 7,5 m, oraz największa powódź – z lipca 1903 roku.

Zobacz też:Woda do Wrocławia wdarła się 12 lipca 1997 roku

- Pod wodą znalazła się wtedy ponad połowa miasta, w tym wyspy odrzańskie, ogród zoologiczny i podwrocławskie wsie Kozanów i Maślice. Po tym wydarzeniu podjęto decyzję o budowie nowoczesnych obiektów hydrologicznych, które miały uchronić w przyszłości miasto przed kolejnym zalaniem – informuje Adam Pacześniak, rzecznik Centrum Historii Zajezdnia.

Powódź w 1997 roku na archiwalnych zdjęciach

Gdy na początku lipca 1997 roku Nysa Kłodzka zniszczyła Kłodzko, a Odra zalała Racibórz i Opole, nikt nie przypuszczał, że podobny los spotka Wrocław.

- Przecież po doświadczeniu powodzi z 1903 roku i wybudowaniu wrocławskiego węzła wodnego, wiara, iż system budowli hydrologicznych uratuje stolicę Dolnego Śląska, była powszechna. Stało się jednak inaczej i woda z impetem wdarła się na ulice Wrocławia – dodają pracownicy CH Zajezdnia.

Zobaczcie jak lipcowa powódź w 1997 roku wyglądała na zdjęciach:

Fotografie znajdują się w zasobie Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

- Warto również obejrzeć w Centrum Historii Zajezdnia nową sekcję multimedialną o powodzi, która w zeszłym roku wzbogaciła wystawę „Wrocław 1945–2016”. Opowieść o tym kataklizmie nie jest prowadzona chronologicznie – ukazano ją z perspektywy konkretnych i charakterystycznych dla Wrocławia miejsc. Zobaczymy więc Poltegor, gdzie mieściła się siedziba telewizji TeDe, Dworzec Główny PKP, wieżę ciśnień Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, ZOO, osiedle Kozanów czy wały odrzańskie w podwrocławskich Łanach – kończy Pacześniak.

A wy jak zapamiętaliście powódź?

Na zdjęciu mieszkańcy wzmacniają wały na ulicy Komandorskiej.

Jak pamiętamy powódź tysiąclecia we Wrocławiu? Na tych archi...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska