Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będziemy wydawać miliardy na gospodarkę

Redakcja
Jak będziemy wydawać miliardy na gospodarkę
Jak będziemy wydawać miliardy na gospodarkę DIG
Z dr. Zbigniewem Sebastianem, prezesem Dolnośląskiej Izby Gospodarczej we Wrocławiu, rozmawia Ryszard Żabiński

Jak Pan przyjął informację o nominacji przez ministra infrastruktury i rozwoju na członka Komitetu ds. Umowy Partnerstwa?
Z niejaką obawą, czy sprostam wyzwaniu. Materia jest dosyć trudna i na początku muszę zapoznać się z kilkuset stronami  aktów prawnych regulujących zasady partnerstwa we wdrażaniu Funduszy Europejskich, strategii realizacji w okresie programowania 2014–2020 oraz programowaniem perspektywy finansowej 2014–2020. Mając już pewne doświadczenie w pracach Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego, myślę, że podołam zadaniu. Ciekawa z mojego punktu widzenia będzie możliwość  monitorowania realizacji zadań celów Strategii Europa 2020  w województwie dolnośląskim na tle innych województw.

Na czym będą polegały Pana obowiązki w Komitecie?
Będę uczestniczył w posiedzeniach plenarnych mających na celu okresowe podsumowania realizacji Umowy Partnerstwa w zakresie strategii EU 2020, Wspólnej Polityki Rolnej, Wspólnej Polityki Rybackiej oraz w pracach doraźnie powoływanych komitetów i grup zadaniowych. Będą się one zajmowały problemami i potrzebami pojawiającymi się w związku z realizacją celów rozwojowych określonych w Strategii Rozwoju Kraju w ramach trzech obszarów. Chodzi o zwiększenie konkurencyjności gospodarki, poprawy spójności społecznej i terytorialnej, podnoszenie sprawności i efektywności państwa,  a także i 11 celów tematycznych  wskazanych w projektach rozporządzeń UE.

Na czym powinna polegać strategia inwestowania funduszy europejskich w polską gospodarkę?
Strategia inwestowania funduszy europejskich  w latach 2014–2020 opiera się na najważniejszym dokumencie, jakim jest Strategia Rozwoju Kraju 2020. Celem strategicznym jest wzmocnienie i wykorzystanie gospodarczych, społecznych  i instytucjonalnych potencjałów zapewniających szybszy  i zrównoważony rozwój kraju  oraz poprawę życia ludności. Jedną z zasad programowania nowej perspektywy finansowej  na lata 2014–2020 jest koncentracja tematyczna, w której dla niektórych obszarów określono minimalne limity środków z funduszy europejskich, jakie muszą być zainwestowane  przez kraj członkowski.
Dotyczy to np. badań i innowa-cyjności, technologii informacyjno-komunikacyjnych, wzrostu konkurencyjności MSP czy gospodarki niskoemisyjnej, na które trzeba przeznaczyć minimum 50 proc. środków EFRR (dla kategorii regionów słabiej rozwiniętych, co dotyczy większości regionów Polski).
Strategia inwestowania środków unijnych ujęta jest w 11 celach tematycznych. Inwestowanie w polską gospodarkę mieści się w większym lub mniejszym stopniu w każdym z nich. Na realizację celu tematycznego 1 – wspieranie badań naukowych, rozwoju technologii i innowacji przewidziano alokację w wysokości 8,4 mld euro, cel tematyczny 3 – podnoszenie konkurencyjności MSP alokacja w wysokości 10,6 mld euro.

Jakie są najważniejsze potrzeby Dolnego Śląska w tym zakresie?
Alokacja środków na programy operacyjne dla Dolnego Śląska  opiewa na kwotę 2 250,4 mln  euro. Patrząc na potencjał Dolnego Śląska w kontekście 11 celów tematycznych, musimy się skoncentrować na transferze wiedzy, innowacji oraz wyników prac B+R do gospodarki, ulepszaniu systemu transferu  wiedzy i technologii oraz rozwój efektywnego otoczenia inwestycyjnego, infrastrukturalnego, finansowego, doradczego i szkoleniowego dla sektora MSP.
Dokumenty dotyczące alokacji środków na Dolnym Śląsku zostały już opracowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Czy nie sądzi Pan, że polska gospodarka jest za mało konkurencyjna, że naszymi atutami są oferowanie taniej siły roboczej i przejadanie środków unijnych. Brakuje za to np. innowacyjności.
Nie do końca zgadzam się z taką opinią. Nie będę sięgał daleko, żeby podważyć takie opinie. W odniesieniu do konkurencyjności warto odwiedzić Wrocławski Park Technologiczny. Dziesiątki małych firm oferujących globalnie produkty i procesy najbardziej zaawansowane technologiczne. Małe firmy mające przedstawicielstwa w USA, Szwajcarii, RFN i innych wysoko rozwiniętych krajach, współpracujące ze światowymi gigantami. Pracownicy naukowi Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu  Medycznego oferują nowe techniki i technologie, patentują nowe rozwiązania  w ilościach i o jakości, o których kilka lat temu nikt nie myślał. Naprawdę jest z czego być dumnym.  To jest jedna strona, z drugiej zaś trochę z własnego podwórka – Dolnośląskiej Izby Gospodarczej. W ostatnich latach pozyskaliśmy ponad 9 milionów złotych ze środków UE, które za naszym pośrednictwem trafiły do przedsiębiorców. Na pewno nie zostały przejedzone, a posłużyły rozwojowi firm i umocnieniu ich pozycji na globalnym rynku. O rozwoju infrastruktury nie będę wspominał, bo każdy z nas może to ocenić samodzielnie. Zawsze pozostaje niedosyt, musimy gonić kraje bardziej od nas rozwinięte. Wierzę, że potrafimy, umiemy i chcemy osiągnąć cele sprecyzowane w Strategii Rozwoju Kraju 2020

 


Czym zajmuje się Komitet ds. Umowy Partnerstwa

Do najważniejszych zadań Komitetu należą:
– koordynacja wszystkich programów krajowych i regionalnych – w tym w zakresie komplementarności między programami,
– ocena realizacji poszczególnych celów tematycznych w ramach właściwych programów operacyjnych,
– ocena realizacji celów Strategii Europa 2020 oraz Zaleceń Rady w ramach interwencji polityki spójności w przypadku stwierdzenia opóźnień lub problemów systemowych związanych z realizacją Umowy Partnerstwa,
– wydawanie dla instytucji zarządzających programami rekomendacji dotyczących w szczególności poprawy efektywności w zakresie osiągania jej celów, w tym działań naprawczych, związanych z wypełnieniem warunków wynikających z członkostwa Polski w UE.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska