Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inne strony poematu Mickiewicza

Małgorzata Matuszewska
Szkatuła na rękopis autorstwa Józefa Brzostowskiego, 1873 rok
Szkatuła na rękopis autorstwa Józefa Brzostowskiego, 1873 rok materiały prasowe
Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na bezpłatną wystawę kart brudnopisu i czystopisu.

Jest ich osiemnaście i aż tyle będzie pokazanych publicznie po raz pierwszy. To wszystkie zachowane i znane karty zawierające brudnopis i czystopis „Pana Tadeusza”.

Autograf epopei, zwany „rękopisem dzikowskim”, jest chlubą ossolińskich zbiorów rękopiśmiennych, a jako jeden z najważniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć świata. Traktowany jak relikwia, przetrwał w stanie niemal kompletnym, stanowiąc klejnot kolekcji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Poza obrębem „manuskryptu dzikowskiego” zachowały się pojedyncze karty brulionu i czystopisu, przechowywane obecnie w: Bibliotece Polskiej w Paryżu, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w Ośrodku Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.

Osiemnaście zachowanych kart wraz z manuskryptem „dzikowskim” oraz rękopisem Objaśnień, zostanie pokazanych w Muzeum Pana Tadeusza na wystawie wplecionej w stałą ekspozycję.

- Po raz pierwszy - zachęca Małgorzata Orzeł, kuratorka ekspozycji. - W 1998 roku wystawa była prezentowana na Wawelu, ale nie było wtedy jednej karty - dodaje. - Inne strony rękopisu „Pana Tadeusza” będą nie tylko opowiadały o losach rękopisu, ukażą również zmiany, dokonane przez Mickiewicza w trakcie powstawania epopei, przypomną jej rolę w kulturze polskiej. Zarysowane w utworze „rozległe widnokręgi” stanowią panoramę społeczeństwa polskiego przełomu XVIII i XIX wieku - opowiada kuratorka.

W dziejach literaturoznawstwa bywa tak, że badacze odkrywają dokumenty zaginione, a także takie, o których istnieniu wcześniej nie wiedziano.

- Przed dwoma laty we Lwowie ujawniła się jeszcze jedna domniemana karta, ale na razie badana jest jej autentyczność - tłumaczy Małgorzata Orzeł.

Wystawa zostanie otwarta w piątek o godz. 18 w Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6). W programie towarzyszącym zaplanowano m.in. oprowadzenie kuratorskie (w niedzielę o godz. 12), warsztaty rodzinne (w sobotę w godz. 10-16 Magdalena Deuar zaprosi na warsztaty grafologiczne dla dorosłych i młodzieży wokół rękopisu „Pana Tadeusza”). Także w sobotę o godz. 16 zacznie się spotkanie pod hasłem „Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą. Jak pracować mądrze? O perfekcjonizmie i pracoholizmie”, poprowadzi je Adriana Bernady.

Wydana zostanie też publikacja przybliżająca losy kart rękopisu wraz z ich wizerunkami oraz kopia zeszytu zawierającego czystopis Ksiąg I-III oraz początek Księgi IV „Pana Tadeusza”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska