MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Impreza urodzinowa na lotnisku - terminal kończy 5 lat

Red.
Materiały prasowe

Urodziny wrocławskiego terminalu rozpoczną się w sobotę 11 marca o godz. 10.00 w hali ogólnodostępnej Portu Lotniczego Wrocław, dla uczestników parking jest bezpłatny.

Zaplanowano moc atrakcji od zabaw i animacji dla najmłodszych. Gościem specjalnym będzie – robot Gienek. Zakładając gogle Oculus Rift w wirtualnej rzeczywistości poczujemy klimat zbliżających się The World Games 2017. Przed godz. 20.00 rozpocznie się spektaklem Teatru Muzycznego Capitol „Sinatra i przyjaciele”. Oprócz Franka Sinatry wystąpią też Ella Fitzgerald, Dean Martin i Violetta Villas. O godz. 21.00 wystartuje silent disco – zagra trzech DJ-ów.

Budowlany Oscar
Nowy terminal wrocławskiego lotniska był pierwszym w Polsce obiektem tego typu oddanym do użytku przed Euro 2012. Budowa trwała 29 miesięcy. Wrocław był pierwszy portem regionalnym w Polsce z zaawansowaną infrastrukturą. Obecnie pasażerowie korzystają z czterech rękawów lotniczych. Obiekt, w 2012 roku zdobył nagrodę „Piękny Wrocław”, a rok później został uznany za najlepszy budynek użyteczności publicznej w prestiżowym konkursie „Platynowe Wiertło". Ta nagroda to swego rodzaju „budowlany Oscar”.

Już blisko 11 milionów pasażerów
Terminal zainaugurował działalność 11 marca 2012 roku. Do dzisiaj obsłużył ponad 10 811 800 pasażerów. W tym czasie odbyło się ponad 127 700 startów i lądowań. Przewieziono ponad 2 300 ton bagażu.

– Uruchomienie nowego terminalu to jedna z najważniejszych dat w historii wrocławskiego portu. Porównałbym to z awansem do ekstraklasy europejskich lotnisk. Terminal otworzył przed nami znacznie szersze perspektywy rozwoju. Obecnie osiągnęliśmy już pozycję regionalnego portu dla całej Polski południowo-zachodniej – podkreśla Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Terminal i wysoka jakość obsługi na wrocławskim lotnisku zyskały uznanie również w oczach pasażerów.

W 2012 roku port zdobył tytuł „Najbardziej Przyjaznego Lotniska w Polsce”, a później trzy razy z rzędu, od 2013 roku, otrzymywał nagrodę „Business Traveller Award” dla najlepszego regionalnego lotniska w Polsce. Obecnie terminal jest w stanie obsłużyć 4 miliony pasażerów rocznie. Jednak jego projekt od początku przewiduje możliwość rozbudowy. Docelowo będzie obsługiwał 7 milionów podróżnych rocznie.

Ponad 60 kierunków
W 2016 roku wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 2,4 mln pasażerów, tj. o 100 tys. więcej niż rok wcześniej. Według prognoz, w 2017 roku obsłuży już 2,8 mln pasażerów. Przybywa także kierunków lotów. W sezonie letnim 2017 pasażerowie będą mieli do dyspozycji ponad 60 połączeń, w tym Teneryfę, do Reykjaviku i Tel Awiwu. Dwa ostatnie kierunki to nowości, podobnie jak Lwów, Lizbona i Majorka. Osiem kolejnych nowych połączeń pojawi się w rozkładzie zimowym 2017/2018, w tym Neapol, Palermo czy Bruksela.

Lotnisko jest coraz nowocześniejsze
Budowa nowego terminalu rozpoczęła serię długofalowych, strategicznych inwestycji Portu Lotniczego Wrocław. Z tego punktu widzenia kamieniem milowym jest też certyfikat ILS Cat II, który lotnisko uzyskało w 2016 roku.
– To oznacza, że teraz we Wrocławiu operacje lotnicze mogą być realizowane w jeszcze trudniejszych warunkach atmosferycznych. Jest znacząco mniej rejsów przekierowanych lub odwołanych ze względu na pogodę. Osiągnięcie ILS Cat II było wieloetapową, skomplikowaną inwestycją, w ramach której m.in. zmodernizowaliśmy drogę startową i zamontowaliśmy nowoczesny system oświetlenia – podkreśla Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. infrastruktury w Porcie Lotniczym Wrocław.

Terminal w liczbach:

Jest 4 razy większy od starego terminalu, który aktualnie pełni funkcję terminalu general aviation – dla małych samolotów.
Może obsłużyć ok 4 mln pasażerów rocznie, a docelowo, po rozbudowie nawet 7 mln podróżnych.
Wyróżnia go imponująca kubatura 330 tys. m3
Cała bryła jest przeszklona (do budowy użyto ponad 10 tys. mkw szkła), a najbardziej charakterystyczną cechą nowoczesnego obiektu jest dach powierzchni 19 tys. m2 (ponad 2 boiska piłkarskie) ukształtowany w formie falujących płatów.
Przestronna, klimatyzowana hala przylotów i odlotów ma powierzchnię ok. 5300 m2.
Funkcjonalnie terminal to 8 stanowisk kontroli bezpieczeństwa (identyczne rozwiązania, jak na Heathrow), 22 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej i 13 gate’ów w strefie dla odlatujących.
Na płycie przed obiektem znajduje się 16 miejsc postojowych dla samolotów (w sumie ok. 30).
Podróżni mają do dyspozycji 4 rękawy lotnicze, dzięki którymi przechodzą z terminalu na pokład samolotów (i z samolotu do terminalu).
Do dyspozycji jest ok. 2 000 miejsc parkingowych.
Koszt inwestycji, łącznie z budową i modernizacją infrastruktury to ok. 400 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska