MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile trwa izolacja z powodu Covid-19? Czy możliwe jest skrócenie izolacji? Kiedy izolacja będzie dłuższa?

m
Izolacja rozpoczyna się z automatu po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu
Izolacja rozpoczyna się z automatu po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu Lukasz Capar Polska Press
Izolacja domowa zakażonych koronawirusem trwa standardowo 10 dni (a dla pacjentów z objawami zakażenia - 13 dni). Czy może jednak zostać skrócona albo wydłużona? Kto decyduje o zakończeniu izolacji? Czy wykonanie kolejnego testu może skrócić czas izolacji? Oto co mówią w tej sprawie aktualne przepisy.

Jak długo trwa izolacja?

Izolacja dotyczy osób, które otrzymały pozytywny wynik testu na koronawirusa, niezależnie od tego, czy był to test genetyczny (RT-PCR) czy antygenowy. Rozpoczyna się z automatu z chwilą otrzymania pierwszego pozytywnego wyniku.
Kiedy kończy się izolacja? To zależy od tego, czy pacjent ma objawy kliniczne Covid-19, czy też przechodzi zakażenie bezobjawowo.

W przypadku pacjentów bezobjawowych izolacja kończy się po 10 dniach. W siódmej dobie po rozpoczęciu izolacji lekarz POZ na podstawie wywiadu z chorym powinien zdecydować, czy izolacja zakończy się dziesiątego dnia, czy też zostanie przedłużona. Jeśli lekarz nie podejmie żadnej decyzji, po dziesiątym dniu izolacja z automatu się kończy.

W przypadku pacjentów z objawami klinicznymi izolacja kończy się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów. O przedłużeniu izolacji może zdecydować lekarz podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie wywiadu przeprowadzonego nie wcześniej niż w ósmej dobie izolacji

W przypadku pacjentów ze słabą odpornością organizmu, okres izolacji może zostać przedłużony do 20 dni. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem w szpitalu albo izolatorium albo lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Izolacja jest obowiązkowa także w przypadku, gdy pozytywny wynik testu otrzymamy podczas prywatnego badania albo na przykład podczas badania przed przyjęciem do szpitala na planowaną wizytę. Pacjent nie musi nigdzie zgłaszać faktu zakażenia - informację o pozytywnym wyniku testu wprowadza do systemu laboratorium.

Czy lekarz albo sanepid może skrócić izolację?

Nie. Izolacja nie może zostać skrócona na podstawie decyzji lekarza ani sanepidu. Prawo przewiduje tylko jeden wyjątek, w którym możliwe jest wcześniejsze zakończenie izolacji. Możliwe jest to "w szczególnych sytuacjach, w tym w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej, lub przypadkach uzasadnionych klinicznie". Jest jednak warunek - by wcześniej zakończyć izolację, taka osoba musi przedstawić dwa ujemne wyniki testów z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24 godzin. W tym przypadku nie ma znaczenia, ile dni upłynęło od badania, które dało wynik pozytywny.

Czy ozdrowieńcy mogą zostać objęci izolacją?
Tak. Zgodnie z obecnymi przepisami, przebycie zakażenia Covid-19 nie zwalnia z obowiązku odbycia izolacji. Jeśli ozdrowieniec otrzyma pozytywny wynik testu, również zostanie poddany 10-dniowej izolacji. Podobna zasada dotyczy osób, które zostały zaszczepione przeciw Covid-19. Szczepienie nie zwalnia z obowiązkowej izolacji w przypadku pozytywnego wyniku testu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska