Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hotel Orlinek w Karpaczu, jeden z symboli luksusowego wypoczynku w Karkonoszach, zostanie uratowany. Inwestor to gigant

Alina Gierak
Alina Gierak
Orlinek Berghotel w Karpaczu będzie miał 160 miejsc. Odbudowa hotelu rozpocznie się w maju tego roku.
Orlinek Berghotel w Karpaczu będzie miał 160 miejsc. Odbudowa hotelu rozpocznie się w maju tego roku. Grupa Europlan
Hotel Orlinek w Karpaczu to jeden z symboli luksusowego wypoczynku w Karkonoszach. Zbudowany w stylu sudeckim, z dużą restauracją i tarasami widokowymi, cieszył się przed wojną wielką popularnością. W PRL także działał tu hotel, a imprezy urządzane w Orlinku, obrosły legendą. Bywały tu gwiazdy estrady, politycy i sportowcy. Hotel zamknięto w 1997 roku. Wydawało się, że podzieli los innych popadających w ruinę budowli. Tak się nie stanie. Hotel Orlinek właśnie kupił Artur Kozieja, znany właściciel hoteli, który w Karpaczu wzorowo odrestaurował zabytkowy hotel Sanssouci. Artur Kozieja zamierza przywrócić Orlinkowi dawny wygląd i renomę.

Spis treści

Hotel Orlinek w Karpaczu- Berghotel zur Teichmann-Baude

Hotel wybudowano w 1913 roku na rozległej polanie w Karpaczu Górnym. Budynek w stylu sudeckim zaprojektował wrocławski architekt Herbert Erasa (spod jego ręki wyszły Śląski Dom i Odrodzenie, ale także robotnicze osiedle Hirtenberg w Zielonej Górze).

Hotel Berghotel zur Teichmann-Baud miał przejąć część ruchu turystycznego, który koncentrował się wokół niedalekiego toru bobslejowego i oddanej w 1912 roku do użytku skoczni narciarskiej w Karpaczu.

Dalsza część tekstu - pod zdjęciem

Hotel dysponował przed wojną 200 miejscami noclegowymi, dużą restauracją z barem, tarasami widokowymi.
Hotel dysponował przed wojną 200 miejscami noclegowymi, dużą restauracją z barem, tarasami widokowymi. Fotopolska.eu

Budynek nawiązywał stylem do tradycji budowlanej regionu sudeckiego ze stromym, dwuspadzistym dachem oraz w detalach architektonicznych (galeria, werandy, deskowania). Orlinek był największym górskim hotelem w Karpaczu, . Miał 200 miejsc noclegowych, dużą restauracją z barem oraz tarasy widokowe.

Szkoła Orląt w Hotelu Orlinek

Po wojnie w hotelu Orlinek urządzono Szkołę Orląt Grunwaldzkich prowadzoną z zachowaniem regulaminu wojskowego i umundurowania. Uczniami szkoły były sieroty wojenne, zwłaszcza przedwojennych oficerów wojskowych i żołnierzy AK, młodociani więźniowie niemieckich więzień. Szkołę prowadził harcmistrz Zygmunt Pytliński ps. Sławek. Z czasem szkoła przekształciła się w prewentorium dla dzieci.

Orlinek legendarny hotel w PRL

Od 1959 roku Orlinek pełnił ponownie funkcję turystyczną. Obiektem zarządzało jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Turystyczne "Turystyka". Nazwa hotelu pochodzi prawdopodobnie od wcześniejszej szkoły Orląt Grunwaldzkich.

Orlinek należał do największych budynków hotelowych Karpacza i cieszył się dużą popularnością. Odbywały się tu słynne bale, bywali w nim sportowcy, gwiazdy estrady oraz politycy.

Dalsza część tekstu - pod zdjęciem

Orlinek to drugi, obok Sanssouci, najciekawszy obiekt historyczny w Karpaczu. Będziemy mieć przyjemność przywrócić jego dawny blask, realizując hotel
Orlinek to drugi, obok Sanssouci, najciekawszy obiekt historyczny w Karpaczu. Będziemy mieć przyjemność przywrócić jego dawny blask, realizując hotel nawiązujący swoim stylem do górskiego klimatu i otoczenia, z lokalnym urokiem – napisał na FB o swoich planach Artur Kozieja, inwestor, właściciel Europlan. Fotopolska.eu

Orlinek chciał kupić Tadeusz Gołębiewski. Ostatecznie obiekt trafił w ręce Artura Koziei

W 1997 hotel został wyłączony z użytkowania i stał pusty. W 2004 Orlinkiem zainteresował się Tadeusz Gołębiewski, zmarły dwa lata temu, znany właściciel sieci hoteli. Ostatecznie Gołębiewski postawił w Karpaczu odrębny budynek, a Orlinek przeszedł w inne ręce.

Inwestor przymierzał się do remontu hotelu i jego rozbudowy. Nie doszło do tego i obiekt kupił Artur Kozieja, właściciel Europlan,, firmy inwestycyjnej, która działa na rynku od 20 lat, specjalizując się w obszarze budownictwa mieszkaniowego, biurowego i hotelowego.

W Karpaczu Artur Kozieja lada chwila otworzy Hotel Sanssouci, symbol przedwojennego luksusu w Karkonoszach. Ten hotel uratował od ruiny. Teraz robi to samo z Hotelem Orlinek.

Przeczytaj więcej tutaj o odbudowie Hotelu Sanssouci w Karpaczu

Co będzie w nowym Orlinek Berghotelu?

Europlan zmodernizuje budynek historyczny, zachowując charakter zabytkowych wnętrz. W tej części hotelu ma być 80 miejsc noclegowych, przestrzeń konferencyjna i gastronomiczna. Wybudowany będzie także kolejny budynek z 80 miejscami. Oba obiekty mają być połączone przeszkloną przestrzenią ze strefą wellness.

Architektura obiektu będzie hołdem dla regionalnej sztuki budowlanej, przywodząc do życia charakterystyczne elementy stylu karpackiego: drewniane detale,
Architektura obiektu będzie hołdem dla regionalnej sztuki budowlanej, przywodząc do życia charakterystyczne elementy stylu karpackiego: drewniane detale, rzeźbione zdobienia i barwne wzory spotkacie na każdym kroku. Grupa Europlan

Jak podaje portal Horecanet.pl, Orlinek Berghotel zaoferuje również SPA Lava e Sal, którego autorką jest Katarzyna Sokołowska.

Orlinek Berghotel ma być gotowy w 2026 roku.

Czytaj także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska