Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia misia Wojtka dla przedszkolaków. Przystanek Historia IPN we Wrocławiu z serią spektakli dla najmłodszych dzieci [ZDJĘCIA]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Spektakl o misiu Wojtku zaciekawił przedszkolaków. To dobry sposób na edukację od najmłodszych lat.
Spektakl o misiu Wojtku zaciekawił przedszkolaków. To dobry sposób na edukację od najmłodszych lat. Maciej Rajfur
Kilkuset przedszkolaków z Dolnego Śląska bierze udział w cyklu przedstawień o historii niedźwiedzia Wojtka. To nauka poprzez dobrą zabawę.

Niecodziennym sposobem prezentacji historii misia Wojtka stały się przedstawienia dla dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat, które organizuje „Przystanek Historia” przy ul. Długosza 48 we Wrocławiu.

Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej od 19 września zaprasza przedszkolaków do udziału w spektaklu. Aktorzy w przystępny sposób opowiadają o szlaku armii generała Andersa, z którą wędrował oswojony niedźwiedź brunatny Wojtek. Materiał został przygotowany przez profesjonalnych aktorów, a inscenizacja przystosowana jest do percepcji najmłodszych.

- Poprzez taką nietypową formę edukacji dzieci lepiej przyswajają i odbierają polską historię. Wyjście na takie przedstawienie jest dla maluchów przeżyciem i mamy nadzieję, że zasiejemy w nich ziarno ciekawości, które zakiełkuje w następnych latach. Chcemy ich zarażać pasją do poznawania polskiej historii. Jesteśmy w stanie ją opowiadać w taki sposób, żeby kilkulatek ją zrozumiał. Ta forma przekazu sprawia, że przedszkolaki biorą czynny udział w przedstawieniu. Śpiewają piosenki, zadają i odpowiadają na pytania, przeżywają losy misia - mówi Marcin Marczak, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora wrocławskiego oddziału IPN.

Jak informuje, w kolejnych miesiącach wrocławski IPN planuje wystawiać spektakle nie tylko we Wrocławiu, ale mniejszych miejscowościach Dolnego Śląska.

- Jestem w Przystanku Historia po raz pierwszy i to dla mnie, jak i naszych dzieci bardzo ciekawe przeżycie. Nowe i ważne wydarzenie, które dla naszych autystycznych podopiecznych niesie nowe doznania - mówi Renata Węgrzyn-Marcinkiewicz, nauczycielka przedszkola specjalnego w Oławie. - Taka inicjatywa IPN-u jest godna pochwały. Od razu chętnie wzięliśmy w niej udział. To po prostu świetny pomysł. Jeśli pojawią się kolejne, chętnie skorzystamy - zapowiada.

Wychowawczynie i wychowawcy pracujący w przedszkolach podkreślają, że poprzez pozytywne emocje wzbudza się u dzieci w tak młodym wieku pasję, dzięki której łatwiej później będzie nauczyć je polskiej historii.

- Maluchy potrzebują takich projektów edukacyjnych, dostosowanych do ich wieku. Szczególnie ważny jest czynny udział dzieci w przedstawieniu. Takie pomysły, przybliżające historię naszego kraju, są jak najbardziej potrzebne. Zachęcam inne placówki i przedszkola, by brać udział w tego typu wydarzeniach - mówi Elżbieta Zborowska, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 3 "Bajka" w Oławie.

Podkreśla, że przedszkolaki będą opowiadać w domu, co widziały, a nauczyciele przedszkolni na zajęciach powtórzą najważniejsze informacje przekazane w Przystanku Historia.

- Po latach dzieci wrócą pamięcią do tego wyjazdu w miłych wspomnieniach, które wzbudzą z kolei dobre skojarzenia i staną się dobrą podstawą do nauki w przyszłości - dodaje E. Zborowska.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska