Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwiazdy, śnieżynki, podłaźniczki i pająki. Świąteczne dekoracje we Wrocławiu w wersji oszczędnościowej

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Podłaźniczka to słowiański pierwowzór choinki, królujący na polskich ziemiach aż do lat 20 XX w. Ścięte gałązki lub czubek świerka (albo jodły) podwieszano u sufitu i bogato dekorowano. Etnografowie na podstawie przypisywanych choince znaczeń wyróżnili trzy ozdoby bożonarodzeniowe, które uważa się za poprzedniczki choinki. Jest nim wspomniana podłaźniczka, a także światy (kule) i pająki.
Podłaźniczka to słowiański pierwowzór choinki, królujący na polskich ziemiach aż do lat 20 XX w. Ścięte gałązki lub czubek świerka (albo jodły) podwieszano u sufitu i bogato dekorowano. Etnografowie na podstawie przypisywanych choince znaczeń wyróżnili trzy ozdoby bożonarodzeniowe, które uważa się za poprzedniczki choinki. Jest nim wspomniana podłaźniczka, a także światy (kule) i pająki. ZDiUM
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia co roku we Wrocławiu zwiastują dwie rzeczy: jarmark stawiany w Rynku i montaż świetlnych ozdób na terenie całego miasta. Obie już ruszyły, ale w tym roku, po raz kolejny, wrocławska iluminacja będzie w wersji budżetowej. Gdzie nie zobaczymy tradycyjnych, świątecznych światełek? Gdzie się pojawią? Jaki będzie ich motyw? Przeczytajcie poniżej.

Kiedyś to było...

Tradycja ozdabiania bożonarodzeniowymi ozdobami miasta ma swoje początki w 1996 r., kiedy po raz pierwszy w Rynku pojawiła się udekorowana choinka. Z roku na rok dekoracji pojawiało się coraz więcej. Niektórzy wrocławianie z pewnością pamiętają, jak bogato oświetlone na święta były charakterystyczne miejsca w mieście.

Wrocław zdobył nawet pierwsze miejsce w konkursie „Na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2008 roku”. Docenione zostało wtedy świąteczne oświetlenie centrum Wrocławia, za które miasto otrzymało 1. miejsce w kategorii "Oświetlenie świąteczne i okolicznościowe". Po raz drugi identyczną nagrodę miasto otrzymało jeszcze za rok 2011. Czy i teraz uda się powtórzyć sukces? Trzymamy kciuki, choć budżet na świąteczne oświetlenie Wrocławia został poważnie ograniczony.

- W tym sezonie na świąteczne dekoracje miasto przeznaczy około 1,5 mln zł, po raz kolejny nie zostanie zatem zrealizowana pełna koncepcja iluminacji, którą szacuje się na 2 mln zł za jeden sezon. Powodem redukcji wydatków są ograniczenia finansowe wynikające bezpośrednio z wybuchu pandemii i kryzysu energetycznego - mówi „Gazecie Wrocławskiej” Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Gdzie nie będzie świątecznych ozdób we Wrocławiu?

W tym roku świątecznej dekoracji nie zobaczymy m.in. na pl. Nowy Targ, gdzie w poprzednich latach była choinka z dekoracjami w kształcie prezentów. Choinki nie będzie m.in. na pl. Uniwersyteckim, w pobliżu fontanny z szermierzem. W porównaniu do lat poprzednich nie zobaczymy również kul na drzewach wzdłuż bulwaru Dunikowskiego. Nie będzie także świątecznej dekoracji na latarniach wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego, aż do Galerii Dominikańskiej.

Te ulice i miejsca rozbłysną świątecznym blaskiem

Nie oznacza to, że świątecznych dekoracji nie będzie. Choinki świąteczne pojawią się na Rynku, Nowych Żernikach ryneczku starego Psiego Pola oraz placu Grunwaldzkim (naturalne świerki). Dekoracje zawisną po raz kolejny na rosnącym drzewku przy ul. Dobrzyńskiej. Elementy iluminacji ozdobią trzy fontanny: na pl. Gołębim, Orląt Lwowskich oraz Jana Pawła II. W świątecznej odsłonie ponownie ukażą się nam most Tumski i Ostrów Tumski. Dekoracje na latarniach i przewieszkach zobaczymy również na ulicach Piaskowej, św. Katarzyny, pl. Nankiera, św. Antoniego, Włodkowica, Świdnickiej i placu Kościuszki.

Staropolskie, tradycyjne zwyczaje bożonarodzeniowe

Na tym oszczędności się nie kończą, bo lampki same w sobie będą energooszczędne, wykonane w technologii LED. W ostatniej dekadzie miasto ozdabiały kompozycje z motywem „diamentowego Wrocławia”, „polskiej sztuki etnicznej” i „gwiazdy turonia”. W tym roku ponownie motywem montowanego oświetlenia są staropolskie zwyczaje bożonarodzeniowe:

  • podłaźniczka – słowiański pierwowzór choinki,
  • świat – ozdobna kula, najczęściej klejona przez dziewczęta z okrągłych opłatków;
  • pająki – przypominające żyrandole, wykonywane w przeszłości ze słomy, będące symbolem urodzaju i szczęścia.

Pierwsze motywy gwiazd, śnieżynek, podłaźniczki, kul i pająków zobaczymy w Rynku i okolicach, razem z otwarciem Jarmarku Bożonarodzeniowego. Pozostałe dekoracje rozświetlą miasto 6 grudnia i będą świeciły do 31 stycznia 2024 r. Kompozycje tworzyć będą tysiące światełek w kolorach białym, żółtym, bursztynowym i niebieskim.

ZOBACZ TAKŻE:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska