MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gwiazda Idy Kamińskiej odsłonięta w Łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej. Komu będzie poświęcona setna gwiazda?

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Ida Kamińska jest pierwszą i jak dotąd jedyną polską aktorką nominowaną do Oscara
Ida Kamińska jest pierwszą i jak dotąd jedyną polską aktorką nominowaną do Oscara materiały prasowe
W Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej 63 we wtorek 7 maja została odsłonięta gwiazda Idy Kamińskiej (1899-1980), aktorki filmowej i najwybitniejszej obok swojej matki, Estery Rachel, przedstawicielki teatru jidysz, a także reżyserki i dyrektorki Teatru Żydowskiego w Łodzi, a później w Warszawie. To 99. gwiazda na najważniejszej łódzkiej ulicy.

W tym roku przypada 125. rocznica urodzin artystki - Ida Kamińska przyszła na świat w 1899 roku w Odessie. Była wybitną aktorką teatralną i filmową oraz reżyserką żydowskiego pochodzenia, jedną z największych aktorek w historii żydowskiej sceny teatralnej. Zagrała 124 role teatralne, wyreżyserowała 65 spektakli, napisała dwa dramaty („Ongiś był król" i „Zasypać bunkry"), a także dwie książki: „Nie brakuje mi niczego oprócz pracy" i swoją biografię „Moje życie, mój teatr". Ponadto przetłumaczyła na język jidysz 58 sztuk.

Ida Kamińska była córką aktorów Estery Racheli i Abrahama Izaaka Kamińskich. Na scenie pojawiła się już w wieku sześciu lat, ale pełnoprawnym debiutem aktorki na deskach Teatru Żydowskiego prowadzonego przez jej rodziców była rola Izaaka w „Ofierze Izaaka” Abrahama Goldfadena w roku 1916. Dwa lata później wyszła za mąż za Zygmunta Turkowa, aktora i reżysera - wspólnie założyli Warszawski Żydowski Teatr Artystyczny.

Ida Kamińska występowała także m.in. w Teatrze Centralnym w Lesznie i Trupie Wileńskiej. Od 1931 do 1932 roku przebywała na występach w Belgii i Francji. W 1933 założyła własny zespół teatralny działający w Teatrze Nowości. Po wybuchu II wojny światowej schroniła się we Lwowie, gdzie kierowała Państwowym Teatrem Żydowskim. Następnie uciekła do Kirgistanu i Moskwy. W 1948 roku została dyrektorką Teatru Żydowskiego w Łodzi. W roku 1955 stanęła zaś na czele nowo powstałego Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie. W 1968 roku wyjechała do USA w związku z wydarzeniami marcowymi.

Ida Kamińska to pierwsza i jak dotąd jedyna polska aktorka nominowana do Oscara w kategorii pierwszoplanowa rola kobieca - w 1967 roku za czechosłowacki film „Sklep przy głównej ulicy” w reżyserii Jana Kadara i Elmara Klosa (statuetkę otrzymała wówczas Elizabeth Taylor za rolę w „Kto się boi Virginii Woolf?”). Ida Kamińska zmarła 21 maja 1980 roku w Nowym Jorku. Została pochowana na cmentarzu Mount Hebron, w części, gdzie spoczywa wielu artystów amerykańskiej sceny jidysz.

Pomysłodawcą i fundatorem Gwiazdy jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. - Ida Kamińska przyszła na świat w Odessie, w czasach kiedy Polski nie było na mapach świata. Urodziła się w rodzinie artystycznej, która musiała się przemieszczać – mówił podczas uroczystości Artur Hofman, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Gwiazda Idy Kamińskiej to 99. gwiazda w Łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej. A już 14 maja zostanie odsłonięta setna gwiazda w popularnej Alei - będzie ona poświęcona Jerzemu Skolimowskiemu. Urodzony w Łodzi reżyser, scenarzysta, aktor, producent, malarz i poeta będzie gościem uroczystości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki