Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźna choroba atakuje jelita dzieci

Magdalena Gębicka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Paweł Relikowski
Co roku do wrocławskiej Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej zgłasza się dziesięcioro nowych, małych pacjentów z bardzo groźną chorobą Leśniowskiego-Crohna. Rocznie w klinice leczy się setka takich dzieci.

Początek choroby Crohna u dzieci bywa skryty. Lekarze mają poważny problem z jej rozpoznaniem. Nawet przez dwa lata dziecko może być badane pod kątem innych chorób. Objawy - biegunki i bóle brzucha - podobne są bowiem do typowych chorób okresu dziecięcego, choćby zwykłej niestrawności. Często pierwszymi objawami są bóle stawów lub szybka utrata wagi dziecka. Gdy choroba jest w dalszym stadium, dziecko przestaje mieć ochotę na jedzenie, ma nudności i wymioty. Może się również pojawić krew w stolcu.

- W ostatnich latach obserwujemy wzrost zachorowań u dzieci na nieswoiste zapalenie jelit - mówi dr Tomasz Pytrus z kliniki. - Już co czwarty chory to dziecko.

Dopiero od kilku lat w Polsce prowadzony jest rejestr osób chorych na chorobę Crohna. Zarejestrowanych jest pięć tysięcy osób. - Ale wpisanie do rejestru nie jest obowiązkowe. Przypuszczamy więc, że chorych może być dwa razy więcej - twierdzi dr Pytrus.

Choroba Leśniowskiego-Crohna prowadzi do zmian w przewodzie pokarmowym. Na błonie śluzowej występują owrzodzenia, których skutkiem jest obrzęk. Stan zapalny może występować w pewnych fragmentach jelita i jest przedzielony zdrowymi odcinkami.

U dzieci choroba przebiega agresywniej niż u dorosłych. Prowadzi do zaburzenia tkanki kostnej. Jeśli nie będzie odpowiednio leczona, pacjent nie osiągnie prawidłowego wzrostu. Ma to wpływ na rozwój emocjonalny dziecka.

5000 to liczba wpisanych do rejestru osób z chorobą Crohna, co czwarta osoba to dziecko

Lekarze nie potrafią zapobiegać chorobie, mogą leczyć jedynie objawy. Nie wiadomo, co ją wywołuje. Przyczyny mogą być bowiem genetyczne i środowiskowe.

Leczenie trwa całe życie. Polega na złagodzeniu stanu zapalnego i zapobieganiu nawrotom. Jeśli nie pomoże leczenie farmakologiczne lub biologiczne, ostatecznością jest operacja. Lekarze usuwają wówczas zmieniony odcinek jelita.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska