Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głogów: KGHM sięga po węgiel

Piotr Kanikowski
Maciej Dudzik
KGHM złożył w Ministerstwie Środowiska wniosek o koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złóż węgla brunatnego w zagłębiu miedziowym.

Spółka czeka na decyzję. Wniosek dotyczy obszaru 25,66 km kw. pomiędzy Lubinem a Głogowem. - To na pewno nie będzie odkrywka - wyjaśnia Dariusz Wyborski, dyrektor departamentu public relations w KGHM.

Jednocześnie uspokaja, że kombinat nie jest zainteresowany legnicko-ścinawskim złożem węgla brunatnego. Tam przy obecnym rozwoju technologicznym w grę wchodziłaby tylko eksploatacja metodą odkrywkową, co od dwóch lat budzi gwałtowne protesty mieszkańców.

W stronę Głogowa KGHM i tak musi iść po miedź. Z badań geologicznych wynika, że to obszar, w którym nad pokładem rudy miedzi zalega złoże węgla brunatnego. Bogactwo, którego żal zmarnować. Lubińska spółka zamierza skorzystać z nowych technologii, umożliwiających - jak się wydaje - wydobycie głogowskiego węgla bez powodowania potężnych zniszczeń na powierzchni ziemi.

Mowa o tzw. zgazowaniu. W uproszczeniu ta metoda polega na wywołaniu pod ziemią procesów chemicznych, w wyniku których węgiel brunatny zamieni się w łatwy do wypompowania gaz. Szkopuł w tym, że nikt poza Chińczykami dotychczas nie wykorzystywał tej metody na skalę przemysłową. KGHM potrzebuje koncesji, by przeprowadzić testy w rejonie Głogowa.

Węgiel leży tam 300-400 m pod ziemią. To wystarczająco głęboko, by nie trzeba było się obawiać się, że - po zgazowaniu złoża pod powierzchnią - grunt zacznie się zapadać razem z domami i drogami. Między Legnicą a Lubinem, gdzie warstwa nadkładu wynosi 80-200 m, zastosowanie tej metody byłoby ryzykowne. Z tego m.in. powodu rok temu zarząd KGHM oficjalnie zrezygnował z prowadzonych razem z Polską Grupą Energetyczną prac nad zagospodarowaniem złóż węgla brunatnego w regionie legnickim.

Samorządowcy na razie spokojnie reagują na złożony przez Polską Miedź wniosek o koncesję.

- Nie ma co wszczynać paniki. Poczekamy na konkrety - mówi Andrzej Krzemień, wójt gminy Głogów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska