Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z "trzynastki" pod urokiem Księcia Poetów (ZDJĘCIA)

red.
W rocznicę urodzin Księcia Poetów w Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej zorganizowano Korytarz Herbert. Przedsięwzięcie miało charakter performansowy, a prezentujący go uczniowie dotarli ze swoim projektem aż do... Kuratorium Oświaty.

Korytarz rozpoczął się w murach GM 13, a zakończył po kilku godzinach w... Kuratorium Oświaty, dokąd udała się delegacja uczniów, aby przekazać Dolnośląskiej Kurator Oświaty piękny kwiatek z herbertowskimi cytatami oraz w obecności chyba połowy pracowników kuratorium pochwalić się swoim działaniem. Na zebranych spore wrażenie zrobiła recytacja wiersza „Pan od przyrody” (Natalia Kiełbik – klasa 3 f).

Gośćmi honorowymi Korytarza Herbert byli m.in. Leszek Duszyński, dyrektor LO nr VII we Wrocławiu oraz Wojciech Koerber, dziennikarz „Gazety Wrocławskiej”. W błyskotliwym wystąpieniu dyrektor Duszyński podkreślił, że „poezja to nie jest zwykły rymowany wierszyk. To jest kod, który trzeba rozkodować. Niekiedy mi się to udaje...”. Za najtrudniejsze pytanie Leszek Duszyński uznał prośbę o podanie recepty na zachęcenie młodzieży do czytania wierszy, nie tylko Herberta.

- Nie wiem, jak to zrobić – powiedział dyrektor „Siódemki”. – Gdybym wiedział, pewnie wieczorki poetyckie pękałyby w szwach jak stadiony piłkarskie. Może trzeba organizować takie happeningi jak te w „Trzynastce”, bo niekonwencjonalne spotkania mogą się spodobać młodym ludziom. A przede wszystkim musi być nauczycielem, który traktuje poezje jak swoją pasje i uczniowie muszą to widzieć.

Za jeden ze swoich ulubionych wierszy Leszek Duszyński uznał „Domysły na temat Barabasza”, w którym „prawda została, jak często się dzieje, sama”. - Trzeba chcieć stawiać sobie ambitne cele do realizowania, aby być wartościowym człowiekiem – zaapelował do młodzieży „Trzynastki” gość z LO nr VII.

Korytarz Herbert uświetnili przebierańcy (uczniowie w rolach bohaterów z wierszy Zbigniewa Herberta). Mogliśmy zobaczyć na żywo m.in. Kaligulę i senatora Incitatusa (konia), Marsjasza odzieranego ze skóry przez Apollina, drwala i babcią z wiersza „U wrót doliny”, a także samego pana Cogito.

W pamięci słuchaczy na długo zapadną z pewnością superprzebrania, plakaty ilustrujące konkretne wiersze Herberta oraz recytacje „Pana od przyrody” (Natalia Kiełbik – 3 f), „Barabasza” (Helena Malkiewicz – 3 e) i „U wrót doliny” (Domnika Baron – 3 e, córka trenera wrocławskich żużlowców). Część związaną z lekcją otwartą poświęconą wierszowi Z. Herberta pt. „Beethoven” fantastycznie poprowadziła Pani Małgorzata Smolińska, polonistka z GM 13.

Redakcja Szczęśliwej Trzynastki

* Dodajmy, że za akcją stoi również Wojciech Walczak, teraz nauczyciel, a przed laty szef działu sportowego w Słowie Polskim. Fajnie, że w "13" ludziom się chce. I gronu pedagogicznemu, i uczniom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska