Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gęsina na św. Marcina. Skąd wzięła się tradycja jedzenia tego mięsa 11 listopada?

Alina Gierak
Alina Gierak
Gęsina jest zdrowa i smaczna.  Gęsi to ptaki, które nie nadają się do chowu przemysłowego, ich mięso nie jest więc zatrute antybiotykami i nieodpowiednimi paszami.
Gęsina jest zdrowa i smaczna. Gęsi to ptaki, które nie nadają się do chowu przemysłowego, ich mięso nie jest więc zatrute antybiotykami i nieodpowiednimi paszami. Pixabay
Obchody rocznicy odzyskania niepodległości mają w Polsce długą tradycję. 11 listopada to nie tylko uroczyste apele, koncerty, przemarsze i ogniska niepodległościowe, ale także tradycje kulinarne. Co w tym dniu powinno się znaleźć na stole? Zgodnie z dawnymi zwyczajami należy podać gęsinę. Dlaczego? Przeczytajcie poniżej.

11 listopada i gęsina na św. Marcina

Narodowe Święto Niepodległości to także imieniny Marcina. Z tym wiąże się bogata symbolika i tradycje kulinarne.

Zwyczajowo celebrujemy to święto przy słynnych świętomarcińskich rogalach oraz gęsinie, która w ostatnich latach powraca na polskie stoły.

O tradycyjnych rogalach świętomarcińskich piszemy tutaj:

Dlaczego właśnie mięso z gęsi?

"Najlepsza gęsina na świętego Marcina" - mówi polskie porzekadło, nawiązujące do ikonografiki świętego.

Gęś to ptak, który od stuleci towarzyszy wyobrażeniom o św. Marcinie. Historia tego rzymskiego ekslegionisty, a następnie pustelnika jest długa. W finale to właśnie gęsi swoim gęganiem zdradziły jego kryjówkę. To sprawiło, że przyjął święcenia kapłańskie i został biskupem.

W kuchni staropolskiej gęś na stołach pańskich była obowiązkową pozycją w menu. Podawano ją w zwłaszcza okresie jesienno-zimowym, gdy z uwagi na cykl hodowlany mięso to jest najświeższe i najsmaczniejsze.

Obecnie gęsina, zwłaszcza w niektórych regionach, przeżywa w Polsce renesans, choć nie jest tak bardzo popularna, jak w Niemczech czy Francji. Do tych krajów oraz Chin, Szwajcarii i Tajwanu oraz Czech polska gęsina jest eksportowana.

W polskich sklepach przed 11 listopada na półkach pojawiają się potrawy z gęsi. Od piersi i porcji gęsiny na rosół, przez filet z gęsi z sosem, po wędzoną pierś z gęsi oraz kiełbasę z gęsiną. Ale na gęsinę warto się skusić nie tylko z uwagi na tradycję. Należy ona do zdrowych i bardzo pożywnych rodzajów mięsa: zawiera dużo białka, ma liczne witaminy i wartościowe związki mineralne (m.in. fosfor, żelazo i magnez) oraz duże ilości jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto też zwrócić uwagę, że ekologiczny sposób hodowli zapewnia brak sztucznych barwników i środków chemicznych w mięsie.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska