Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie kręcono "Samych Swoich" z Kargulem i Pawlakiem? W tych uroczych miejscowościach Dolnego Śląska. Zobacz!

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu odbywa się od lat i przyciąga tłumy gości.
Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu odbywa się od lat i przyciąga tłumy gości. Marcin Oliva Soto / Polskapresse
Sylwester Chęciński, który wyreżyserował kultową już komedię "Sami Swoi" miał olbrzymi sentyment do Dolnego Śląska. To właśnie na terenie naszego województwa toczy się akcja kultowej komedii z Kargulem i Pawlakiem w rolach głównych. Tutaj również realizowano zdjęcia do kontynuacji filmu. Gdzie dokładnie szukać śladów kultowego, polskiego kina? Czytaj poniżej!

Spis treści

Sami Swoi - kultowy film powstał na Dolnym Śląsku

Nie ma co ukrywać. "Sami Swoi" to kultowy film w historii polskiej kinematografii. Obraz ma wiernych fanów zarówno wśród starszego pokolenia, jak i zupełnie młodych osób. To po prostu fenomen. Film powstał 56 lat temu, w roku 1967. Wyreżyserował go niezastąpionySylwester Chęciński. Film śledzi losy skonfliktowanych ze sobą rodzin Pawlaków i Karguli, które zmuszone są wyjechać z Kresów i osiedlić się na ziemiach odzyskanych. I tu pojawia się miejsce dla Dolnego Śląska.
Historia Kargula i Pawlaka oraz ich rodzin zachwyciła widzów. Efektem musiały być kolejne filmy z tymi bohaterami. Tak powstały dwa kolejne obrazy - "Nie ma mocnych" (1974) i "Kochaj albo rzuć" (1977).

- Ten film jest naszej rodzinie chyba od zawsze. Oglądamy go podczas świąt, ale i sama chętnie do niego wracam. To naprawdę uniwersalna historia - mówi Anna Mrozińska, mieszkanka Dolnego Śląska.

O czym jest film "Sami Swoi"?

Dlaczego film "Sami Swoi" stał się tak popularny? Nie wiadomo, pewne jest natomiast, ze dotyka spraw z którymi stykamy się wszyscy. Być może to, że jest tak uniwersalny, utorowało mu drogę do sukcesu. Rzecz jasna nie można tu nie wspomnieć o porywających dialogach czy znakomitym doborze aktorów.

Akcja filmu toczy się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Dwie, zwaśnione ze sobą rodziny, są zmuszone opuścić swoje domy i gospodarstwa na Kresach. Kierują się na zachód. Tam na "pionierów" czekają już Ziemie Odzyskane. Z jednej strony to olbrzymia zmiana, z drugiej szansa na to, żeby pozbyć się uciążliwego sąsiedztwa. Pech jednak chciał, że podczas wybierania nowych domów, rodziny Kargula i Pawlaka znów zamieszkują w swoim sąsiedztwie, a konflikt ożywa...

Kto zagrał Kargula i Pawlaka?

Pierwowzorem Kazimierza Pawlaka był Jan Mularczyk, wywodzący się z Kresów wuj scenarzysty Andrzeja Mularczyka, który przyjechał z Boryczówki na Ziemie Odzyskane. Osiadł on w Tymowej nieopodal Ścinawy. Tuż po II wojnie światowej wielu mieszkańców Boryczówki, czy pobliskiej Trembowli na swój nowy dom wybrało zagłębie miedziowe:

  • Lubin,
  • Ścinawę,
  • Rudną,
  • Gwiazdanów,
  • Chobienię.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Oba gospodarstwa do dziś są w znakomitym stanie. Na zdjęciu ówcześni właściciele.
Oba gospodarstwa do dziś są w znakomitym stanie. Na zdjęciu ówcześni właściciele. Fot. Tomasz Ho£Od / Polskapresse

W Kazimierza Pawlaka wcielił się genialny Wacław Kowalski. Rolą Władysława Kargula obsadzono fantastyczne Władysława Hańczę. W filmie oglądaliśmy również m.in.: Zdzisława Karczewskiego (filmowy John), Jerzego Janeczkę (Witia), czy Marię Zbyszewską (Mania).

Gdzie kręcono film "Sami Swoi"?

Film Sami Swoi miał dwie główne lokalizacje, gdzie realizowano zdjęcia. Sceny w gospodarstwach kręcono w podwrocławskich Dobrzykowicach. Z kolei urocze miasteczko, które widzimy na ekranie to Lubomierz. Położony jest on w połowie drogi między Jelenią Górą, a Lubaniem.

Dobrzykowice to już praktycznie przedmieścia Wrocławia. Ponad pół wieku temu, gdy kręcono "Samych Swoich", była to spokojna wieś, jak wiele jej podobnych na Dolnym Śląsku. Do dziś zachowała się charakterystyczna zabudowa, a domy tak Kargula, jak i Pawlaka przetrwały próbę czasu. Co więcej - mają się znakomicie, a obecni właściciele dbają o nie z pełnym zaangażowaniem. Zmieniły się jednak same Dobrzykowice, na terenie których pojawia się zupełnie nowa zabudowa. Znak czasów.

Inaczej sytuacja wygląda w Lubomierzu. Tam liczba ludności od momentu nakręcenia "Samych Swoich" praktycznie się nie zmieniła. To ok. 1700 mieszkańców. Sam Lubomierz to urocze miasteczko z charakterystyczną zabudową. To jednocześnie jedno z najstarszych miast na Dolnym Śląsku (i w Polsce). Prawa miejskie uzyskało w roku 1291. To również drugie najmniejsze miasto w naszym województwie (mniejszy jest tylko pobliski Wleń).

W Lubomierzu znajdziemy wiele zabytkowych budynków, a samo miasteczko zachowało średniowieczny charakter zabudowy. Wśród zabytków warto wymienić:

  • zabytkowe domy z XVI wieku na pl. Wolności,
  • ratusz z XV wieku,
  • zespół budynków klasztoru sióstr benedyktynek,
  • kościół pomocniczy pw. Świętego Krzyża z 1521 roku,
  • mury miejskie z XV wieku,
  • liczne kapliczki, krzyże i figury przydrożne w mieście.

W 2024 roku Kargul i Pawlak powrócą do kin?!

W tym roku kręcony był prequel legendarnego filmu. W kluczowe rolę Kargula wcieli się Karol Dziuba, a w Pawlaka - Adam Bobik. Czym jest prequel? To wszystko to co działo się przed historią, którą poznaliśmy w "Samych Swoich".

Film "Sami swoi. Początek", czyli prequel kultowej komedii Sylwestra Chęcińskiego ma pojawić się w kinach w 2024 roku. Reżyserii podjął się Artur Żmijewski.

Tu znajduje się Lubomierz:

Obejrzyj też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska