Gaz do ogrzewania domu – jak wybrać najlepszy gaz?

Materiał informacyjny Gaz dla Ciebie
Chyba już nikt nie ma wątpliwości co do tego, że dotknął nas kryzys energetyczny i ekonomiczny. Na wagę złota jest dziś dostęp do pewnego i stabilnego źródła energii. Z drugiej strony nie chcemy, aby ogrzewanie gazowe generowało zbyt duże koszty. Jak podejść do tej kwestii, by wyjść z kryzysu obronną ręką? Podpowiadamy w naszym artykule.

Cena gazu do ogrzewania domu – jak kształtuje się w 2023 roku?

W kwestii wyboru najkorzystniejszej cenowo oferty niezwykle ważna jest kalkulacja gazu. Jaka może być cena propanu do ogrzewania? Praktyczny kalkulator pozwoli sprawdzić aktualną cenę gazu. Wystarczy, że podasz pojemność zbiornika (np. 2700 l, 4850 l, 6400 l) i wskażesz lokalizację zbiornika (podasz kod pocztowy). Kolejno wskazujesz aktualny poziom zapełnienia w procentach. Musisz także zaznaczyć, czy chcesz napełnić zbiornik do pełna. Jeśli nie – samodzielnie podajesz ilość gazu, która cię interesuje. W efekcie otrzymujesz precyzyjne wyliczenie: dokładną cenę za litr (netto i brutto).

Gaz płynny – ceny gazu
Oferty dostawców gazu mogą się różnić, a zatem warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniej. Nie u wszystkich dostawców na runku cena przedstawiona jest na stronie internetowej, najczęściej należy dzwonić i się dopytywać.

Dostawa gazu płynnego do domu – jak wybrać odpowiednią ofertę?

Szukając odpowiedniej oferty, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale także jakość dostarczanego gazu (wrócimy do tej kwestii w kolejnym akapicie). Trzeba także pamiętać, że ostateczna cena gazu propan uzależniona jest od kilku czynników, takich jak: sezon, ilość zamawianego gazu, miejsce dostawy czy określony termin dostawy.

Bardzo ważna jest jakość gazu. Dostawca gazu płynnego powinien zadbać o to, aby gaz grzewczy propan był zgodny z polską normą PN-C-96008:1998. Jeżeli gaz będzie złej jakości, to jego używanie będzie po prostu nieopłacalne, a urządzenia grzewcze będą krócej nam służyły. Mimo że cena gazu lpg do ogrzewania będzie niska, to jego wartość opałowa również będzie niewielka. Krótko mówiąc – w ostatecznym rozrachunku jest to rozwiązanie mniej ekonomiczne, ponieważ musisz zużyć więcej gazu do ogrzania domu.

Bardzo ważny jest odpowiedni dostawca gazu płynnego. Warto zwrócić uwagę na zaplecze logistyczne dostawcy gazu. Dostarczenie gazu nie powinno być problemem. Najlepiej zaś, aby dostawca dysponował własnymi magazynami gazu oraz flotą. Istotna jest ogólnodostępność i możliwość dostarczenia gazu do każdego miejsca w kraju.

Ponadto dostawca gazu propan powinien umożliwić wygodne zamawianie gazu. Jak wspomnieliśmy – na początek warto skorzystać z kalkulatora, który pomoże wyliczyć koszt gazu. Zamówienie również można złożyć bezpośrednio przez stronę internetową – łatwo i wygodnie, o każdej porze i z każdego miejsca z dostępem do Internetu.

Ogrzewanie gazowe domu – jaki gaz płynny wybierać?

Najważniejszą normą, jaką powinien spełniać gaz płynny (propan techniczny), jest polska norma PN–C–96008;1998. Dobrej jakości gaz pochodzi z najczystszych źródeł i zawiera co najmniej 90% propanu. Ogrzewanie gazem płynnym dobrej jakości jest po prostu bardziej ekonomiczne. Taki gaz ma bowiem większą wartość opałową. To jednak nie wszystko. Spalaniu gazu nie towarzyszy emisja dwutlenku siarki oraz pyłów. Nieco wyższa cena propanu odpowiada wyższej jakości.

Kiepskiej jakości gaz ma z kolei większą zawartość butanu. Nie warto zaprzątać sobie głowy taką mieszanką, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku. W niższych temperaturach taki gaz może być czynnikiem, prowadzącym do awarii instalacji gazowych i pieców.

Jakie są koszty ogrzewania domu gazem płynnym?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo zależy to od kilku czynników. Ogrzewanie domu o mniejszym metrażu będzie tańsze niż ogrzewanie dużego budynku, istotnym czynnikiem jest również odpowiednia izolacja budynku oraz ilość mieszkańców. Oczywiście warto sprawdzić, ile kosztuje litr gazu płynnego (około 2,30 zł za litr). Niemniej najlepiej dokonać porównania wartości opałowej, która pokaże, czy opłaca się ogrzewać dom gazem płynnym.

Tym samym 1 kg gazu propanowego odpowiada wartości opałowej:

  • 1,30 l oleju opałowego
  • 1,58 kg węgla kamiennego
  • 12,9 kWh energii elektrycznej
  • 2,6 kg pelletu drzewnego

Więcej informacji na temat kosztów ogrzewania gazem płynnym znajdziesz tutaj: https://gazdlaciebie.pl/warto-wiedziec/.

Kiedy zamawiać gaz?

Najlepiej zamawiać gaz poza sezonem grzewczym, ponieważ wtedy można liczyć na korzystniejsze ceny. Gaz należy zamówić, kiedy jego ilość w zbiorniku wynosi około 20%. Nie należy czekać do samego końca, aż zbiornik będzie całkowicie pusty. Zamawianie gazu w trybie ekspresowym może bowiem generować dodatkowe koszty, natomiast dostawa w standardowym terminie jest bezpłatna. Ważne jest również to, żeby zamawiać odpowiednią ilość gazu. Może się wydawać, że zamówienie mniejszej ilości jest korzystne cenowo. Tak nie jest. Jeśli napełnisz zbiornik zbyt małą ilością gazu, to będziesz musiał zamawiać go częściej, co na pewno nie jest ekonomiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska