Sztuczny śnieg lub druki 3D. Są środki na ciekawe pomysły.

  Sztuczny śnieg lub druki 3D. Są środki na ciekawe pomysły.

  Materiał Informacyjny

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Sztuczny śnieg lub druki 3D. Są środki na ciekawe pomysły.
  Masz firmę i ciekawe pomysły, ale na realizację innowacyjnych projektów brakuje ci pieniędzy? Z pomocą przyjdzie Unia Europejska. Na Dolnym Śląsku 415 mln euro zostanie przeznaczonych na rozwój przedsiębiorczości, m.in. na sfinansowanie infrastruktury badawczo-rozwojowej. Co to oznacza w praktyce? Właściciele firm będą mogli się starać o pieniądze np. na badania laboratoryjne i sprzęt potrzebny do nich, testy, eksperymenty, opracowywanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, opracowanie linii pilotażowych, demonstracyjnych prototypów.
  Sztuczny śnieg lub druki 3D. Są środki na ciekawe pomysły.
  Premiowane będą projekty firm z branż wymienionych w Regionalnej Strategii Innowacji dla Dolnego Śląska. To m.in.: branża chemiczna, przemysł elektryczny, branża informatyczna, farmaceutyczna, przemysł transportowy – głównie samochodowy –_oraz przemysł wydobywczy. Projekty mogą być realizowane przez przedsiębiorstwa samodzielnie. Firma może być także liderem konsorcjum i współpracować np. z uczelniami wyższymi lub podmiotami leczniczymi.
  – Innowacyjność jest dziś nie tylko potrzebą, ale także koniecznością, a konkurencyjność, na której oparty jest sukces przedsiębiorstwa, staje się zasadą – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
  – Dofinansowanie projektów badawczych zachęca do szukania nowych rozwiązań, opartych na wyjątkowym charakterze prac nad zapleczem badawczo-
  -rozwojowym, co z kolei napędza przedsiębiorstwa do budowania konkurencyjnych i ulepszonych projektów –_dodaje Iwona Dyszkiewicz, dyrektor Wydziału Informacji o Funduszach Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim. Informuje też, że pozyskane pieniądze będą mogły być przeznaczone na różne etapy prac badawczych, np. na prowadzenie badań przemysłowych, opracowanie linii pilotażowych, demonstracyjnych prototypów, wdrażanie nowych technologii, aż do etapu pierwszej produkcji.

  Kilka miesięcy temu zakończono nabór wniosków w ramach działania „Wsparcie inno¬wacyjności produktowej i procesowej MŚP”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Na liście beneficjentów znalazła się np. firma, która zaproponowała stworzenie maszyny do naśnieżania produkującej sztuczny śnieg. Z dotacji skorzystają także gabinety stomatologiczne. Będą za pomocą drukarek 3D wykonywać aparaty lub szyny ortodontyczne.

  415 mln euro na sfinansowanie infrastruktury badawczo--rozwojowej dolnośląskich firm

  Ekspert o tym, kto może dostać dotację
  Krystyna Kubiak, specjalista Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

  Wzrost aktywności badawczo-rozwojowej dolnośląskich przedsiębiorstw to główny cel działania „Innowacyjne przedsiębiorstwa”.
  Konkurs dla tego działania zostanie ogłoszony 30 listopada. Choć wsparcie ma być skoncentrowane przede wszystkim na podmiotach z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, to w konkursie mogą również startować duże firmy. Natomiast projekty zgłaszane do dofinansowania muszą być zgodne z obszarami inteligentnych specjalizacji regionu, czyli wpisywać się w branże określone jako kluczowe dla rozwoju Dolnego Śląska.

  Dofinansowaniem objęte będą projekty badawcze przedsiębiorstw prowadzące do stworzenia nowych lub znacznie ulepszonych produktów i procesów produkcyjnych.
  Działanie przewiduje też wsparcie na rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw. W tym zakresie dopuszcza sfinansowanie zakupu aparatury, sprzętu i technologii na potrzeby utworzenia w firmie specjalistycznego laboratorium czy centrum badawczo--rozwojowego.

  Przedsiębiorcy, którym nie uda się złożyć wniosku w tegorocznym naborze, mają jeszcze szanse w przyszłym roku. Ogłoszenie kolejnego konkursu dla działania 1.2 jest planowane 27 lutego 2017 r.


  Więcej o konkursie opisanym w tym odcinku:
  www.rpo.dolnyslask.pl

  Więcej o funduszach:
  www.funduszeeuropejskie.gov.pl


  Główny Punkt Informacyjny: Wrocław – tel.: 71 776 95 01,
  e-mail: pife@dolnyslask.pl
  Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama