Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fioletowe pola wzdłuż ulicy Kosmonautów. Wrocławianie zatrzymują się i fotografują (ZDJĘCIA)

Jerzy Wójcik, fot. Janusz Wójtowicz
fot. Janusz Wójtowicz
W maju zdążyliśmy się już przyzwyczaić do żółtych połaci pól na terenie Wrocławia i pod miastem. To oczywiście zasługa pięknie kwitnącego rzepaku. Teraz, m.in. w rejonie ulicy Kosmonautów zrobiło się fioletowo. Na hektarach pól w tym rejonie widać połacie fioletowych kwiatów. Widok jest na tyle efektowny, że niektórzy wrocławianie zatrzymują się i fotografują piękną przyrodę. Co tak pięknie kwitnie na polach? Ten fiolet to facelia... błękitna.

Druga część nazwy bierze się m.in. stąd, że niektórzy upierają się, że barwa facelii jest fioletowo-błękitna. Facelia to roślina bardzo popularna w Ameryce Północnej, ale sprowadzona do Europy, również okazała się bardzo pożyteczna i (jak widać na zdjęciach) efektowna.

Z kwitnącej facelii błękitnej, poza miłośnikami ładnych widoków i przyrody, cieszą się przede wszystkim pszczelarze. Facelia nazywana jest królową roślin miododajnych, czyli takich, z których nektar i pyłek zbierają pszczoły. Nawet na naszych zdjęciach widać, że pszczoły bardzo chętnie pracują na polu kwitnących facelii. Kilkanaście hektarów tej rośliny może zadowolić pszczoły nawet z kilkudziesięciu uli. Co więcej, kwitnąca teraz facelia powoduje, że pszczoły mają co jeść i odkładać w plastrach miodowych między okresami pszczelej hossy. W maju najwięcej miodu powstaje z rzepaku, w lipcu - z lipy. Dlatego kwitnąca w czerwcu facelia to dla pszczelarzy prawdziwe szczęście - szczególnie w tak dużym mieście jak Wrocław, gdzie o pszczeli pożytek nie jest łatwo.

Poza tym z facelii cieszą się rolnicy. Rośnie ona właściwie na każdej glebie i jest bardzo odporna na złe warunki atmosferyczne, np. na często trafiającą się w czerwcu suszę. Zwykle służy rolnikom jako poplon, czyli roślina, która po przekwitnięciu zostanie przeorana razem z ziemią i wzbogaci ją o cenne składniki odżywcze dla wymagających zbóż. Rolnicy, którzy hodują zwierzęta używają też facelii jako paszy.

Podsumowując - same korzyści. Kwitnącą facelią możemy cieszyć oko nawet przez około 5-6 tygodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska