Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Naukowy E(x)plory: Młodzi wynalazcy prezentowali swoje projekty we Wrocławiu (ZDJĘCIA)

Marcin Walków
Wrocławski Park Technologiczny
Młodzi naukowcy w wieku od 14 do 20 lat zaprezentowali dziś we Wrocławskim Parku Technologicznym 28 projektów. Najlepsi pojadą do Gdyni na finał konkursu powalczyć o stypendia.

Ekologiczny komputer, robot do usuwania kosmicznych śmieci i działkowy kolektor słoneczny to zaledwie trzy z 28 projektów zaprezentowanych w piątek przez młodych naukowców w wieku 14-20 lat. We Wrocławskim Parku Technologicznym pokazali je jurorom oraz wrocławianom podczas Konkursu Naukowego E(x)plory.

Ale nie tylko o prezentację własnych pomysłów chodziło. Pracownicy Wrocławskiego Parku Technologicznego wystąpili w roli mentorów, którzy z młodszymi kolegami podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Maciej Potocki, Prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego, życzył młodym naukowcom, by nie bali się wykraczać poza oczywistość i realizować swoich naukowych marzeń.

Autorzy najlepszych projektów pojadą w marcu do Gdyni na finał konkursu podczas Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory, gdzie powalczą o stypendia naukowe, a także granty dla swoich szkół i wyjazdy na najbardziej prestiżowe festiwale naukowe na świecie, m.in. do Stanów Zjednoczonych, Holandii i Rumunii.

Wśród 6 laureatów są również dwa projekty z Wrocławia i jeden z Wałbrzycha:
1. Automat do wstępnego recyklingu puszek i butelek plastikowych - Daniel Szczęsny, Piotr Lewandowski z Zespołu Szkół nr 5 im. M.T. Hubera, Wałbrzych,
2. Ekologiczny komputer: zarządzanie energią w oparciu o autorskie oprogramowanie - Tomasz Kajtoch, Aleksander Kania z Zespołu Szkół Technicznych, Rybnik,
3. EkoSen - Łukasz Piłacki, Patryk Długosz, Ewa Zajdel, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Zawadzkie,
4. Odbudowa środowisk wodnych - Mateusz Cieślak, Liceum im. Bolesława Chrobrego, Gubin,
5. Molekularna układanka, czyli peptydy ulegające samoorganizacji pod wpływem jonów metali - Wojciech Lasoń, XIV LO im. Polonii Belgijskiej, Wrocław,
6. Stanowisko do badania silników bezszotkowych oraz śmigieł - Jędrzej Barański, Arkadiusz Jagodziński, Elektroniczne Zakłady Naukowe im. Fryderyka Joliot - Curie, Wrocław.
Konkurs organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska