Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legnica ma ekstraklasę

Piotr Kanikowski
Już niedługo Legnica będzie miała wzorcowy, jeden z najlepszych w kraju, szpitalnych oddziałów ratunkowych.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym dobiega końca zainicjowana rok temu przebudowa pomieszczeń, w których zostanie zainstalowany najnowocześniejszy sprzęt do ratowania życia. Specjalistyczna aparatura, zakupiona za cztery miliony złotych, dotarła już do celu.

- Kadra: pielęgniarki i lekarze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, przechodzi obecnie cykl szkoleń, jak posługiwać się tym sprzętem - informuje Marlena Mokrzanowska, rzeczniczka prasowa szpitala.
Wśród wyposażenia są, między innymi, defibrylatory nowej generacji. W przygotowywanym do otwarcia oddziale będzie ich sześć. W porównaniu do aparatów starszego typu mają dodatkowe funkcje. Umożliwiają na przykład zapisanie danych pacjenta głosem na wybudowanym dyktafonie, dzięki czemu ratownicy mogą bez sekundy zwłoki przystąpić do ratowania pacjentów w najcięższym stanie.

Szpital nie żałował pieniędzy na aparaturę medyczną. Wydał na nią prawie 40 proc. z 10,5 mln zł przeznaczonych na cały SOR (8,3 mln zł stanowi dotacja z Unii Europejskiej). Legnica kupiła m.in. nowoczesne urządzenie do znieczulania, dziesięć kardiomonitorów, cztery aparaty EKG, dwie diatermie chirurgiczne, jeden analizator biochemiczny i pięć respiratorów.

Wszystko po to, by zmniejszyć liczbę tzw. zgonów do uniknięcia. Tak w ratownictwie medycznym definiowane są przypadki śmierci, których można by uniknąć przy odpowiednim wyposażeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz sprawnym i szybkim transporcie pacjentów. Szybkim, tzn. gwa-rantującym, że maksymalnie pół godziny po wypadku ranna oso-ba dotrze do szpitala.
Co do transportu, tę część przedsięwzięcia Wojewódzki Szpital Specjalistyczny ma już za sobą. Półtora miesiąca temu w Legnicy oddano do użytku heliport, na którym mogą lądować śmigłowce ratownicze. Na łąkach w pobliżu głównego budynku szpitala powstało lądowisko o powierzchni 1370 metrów kwadratowych połączone 70-metrową drogą dojazdową z SOR-em. Legnicki heliport kosztował około 900 tysięcy złotych.

Resztę pieniędzy wydano na gruntowną przebudowę podjazdu dla karetek oraz pomieszczeń Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (trzy lata temu w Legnicy SOR zastąpił tradycyjną izbę przyjęć, taką jak w większości polskich placówek). Sale i korytarze zostały przebudowane tak, aby po pierwsze spełniały unijne normy, a po drugie maksymalnie ułatwiały pracę ratownikom. Na powierzchni prawie 1180 mkw. zaplanowano miejsce m.in. na dwie duże sale: operacyjną (ponad 65 mkw.) i krótkiego, intensywnego nadzoru medycznego (ponad 67 mkw.). Dotąd SOR miał tylko wyodrębnione dwa stanowiska do intensywnego nadzoru medycznego.

Zgodnie z planami, w przebudowanym oddziale będzie pracowało sześciu lekarzy, 34 pielęgniarki, 8 ratowników. Szacuje się, że rocznie Szpitalny Oddział Ratunkowy przyjmie ponad 25 tys. pacjentów.
Lokalizacja dobrze zorganizowanego i nowocześnie wyposażonego SOR-u w Legnicy nie jest przypadkiem. Tutejszy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny to największy w dawnym województwie legnickim, jedyny pełnoprofilowy szpital specjalistyczny, pełniący non-stop 24-godzinny, ostry dyżur na wszystkich oddziałach szpitalnych, z pełną diagnostykę labora-toryjno - obrazową. Stanowi zabezpieczenie medyczne dla trzech wyjątkowo ruchliwych szlaków komunikacyjnych o krajowym i międzynarodowym znaczeniu: autostrady A4 oraz dróg krajowych nr 96 i 3, (a w przyszłości także planowanej drogi ekspresowej nr 3).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska