Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto, gdzie uciekają wrocławianie

Michał Kurowicki
Dorota Pankus cieszy się, że przeprowadziła się do Kamieńca Wrocławskiego
Dorota Pankus cieszy się, że przeprowadziła się do Kamieńca Wrocławskiego Janusz Wójtowicz
Kamieniec Wrocławski, Smolec, Siechnice, Wysoka i Kiełczów - to podwrocławskie miejscowości, którym w ciągu ostatnich pięciu lat najbardziej wzrosła liczba mieszkańców. Rekordzista, Kamieniec Wrocławski, ma o 1402 mieszkańców więcej niż w 2005 roku.

Wyprowadzka z Wrocławia na wieś trwa od kilku lat. Gdy Wrocław traci kolejnych mieszkańców, do ościennych gmin wprowadziło się w sumie ponad 15 tysięcy osób. Okoliczni wójtowie są zadowoleni z tej migracji, ale wskazują też wynikające z tego napływu wrocławian problemy.

Podwrocławskie gminy cieszą się z nowych mieszkańców, ale zaskoczyła je skala ich napływu w ciągu ostatnich pięciu lat.

- Planowaliśmy rozwój gminy i przygotowywaliśmy tereny pod budownictwo mieszkaniowe - przyznaje wójt Długołęki Dariusz Jedynak. - Ale to, co wydarzyło się w ciągu ostatnich lat, przeszło nasze oczekiwania i możliwości o kilkaset procent.

Wójt wspomina szczególnie ostatnie trzy, cztery lata. Chodzi o potężną rozbudowę Kiełczowa, Brzeziej Łąki, Mirkowa i Długołęki. - Nasza gmina podzieliła się przez to na dwie części - dodaje Jedynak. - Rozdziela ją droga S8, wzdłuż której lokuje się przemysł i handel. Na południe od niej mamy gęsto zaludnioną, zurbanizowaną strefę. Tam właśnie budują się wrocławianie. Za to na północ od S8 na razie jest cisza. I tam mieszka ludność żyjąca w gminie od dziesięcioleci.
Napływowi mieszkańcy, choć nie wszyscy, płacą podatki w swoich nowych gminach. A przede wszystkim zmieniają ich wizerunek.

- Jesteśmy zadowoleni z napływu wrocławian - przyznaje Jakub Bronowicki, wójt gminy Wisznia Mała. - Przez ostatnie kilka lat gmina zmieniła się nie do poznania. Powstało mnóstwo pięknych domów. Dzięki temu wiele miejscowości wygląda bardzo schludnie. Jeśli uda nam się wybudować tam nowe drogi, całość zacznie przypominać wsie na zachodzie Europy. A jeśli chodzi o podatki, to myślę, że z czasem większość nowych mieszkańców zacznie je płacić u nas.

Przyjazd wrocławian rozwiązał za to problem zamykania wiejskich szkół. Gdy w całej Polsce samorządy drżą o swoje podstawówki, w gminach wokół Wrocławia powstają nowe placówki.

- We wrześniu oddajemy nowe gimnazjum w Pęgowie - mówi Romana Obrocka z Urzędu Gminy w Obornikach Śląskich. - Bez napływu ludzi z Wrocławia nie byłoby to możliwe. Więc bardzo się cieszymy.

Nie wrócimy do Wrocławia

Rozmowa z Markiem Kostrzewą z Długołęki

Dlaczego zdecydował się pan z rodziną na przenosiny do Długołęki?
Chcieliśmy zostawić coś dla swoich dzieci. Zdecydowaliśmy z żoną, że będzie to dom. Ważne było to, że w Długołęce znaleźliśmy odpowiednią działkę. We Wrocławiu kosztowałaby o wiele więcej. Urzekła nas też przyroda. I od siedmiu lat mieszkamy na wsi. Dodam też, że dom wybudowałem w większości sam, z pomocą syna. Dzięki temu udało nam się uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ekipą budowlaną. Dla takich ,,złotych rączek" jak my możliwość budowy własnego domu pod Wrocławiem była niesamowitym wyzwaniem.

Czego wam brak w porównaniu z Wrocławiem?
Jest tu fantastyczny dojazd do Wrocławia samochodem, jak i pociągiem czy autobusem. Do Rynku mamy ok. pół godziny. We wsi jest przedszkole, szkoła podstawowa i liceum. Zastaliśmy tu też świetnie wyposażony ośrodek zdrowia. Jedyny problem to dziurawa i błotnista osiedlowa droga. Czekamy na jej remont już ponad siedem lat.

Jak dogadujecie się z sąsiadami? Nie mieliście problemów z aklimatyzacją?
Szczerze mówiąc, z sąsiadami nie widzimy się miesiącami. Oprócz tych z najbliższego domu obok. Ludzie po prostu wyjeżdżają stąd do pracy i wracają. Ale osobiście mi to nie przeszkadza. Gdy spotykam kogoś na ulicy, zawsze miło się witamy, zamienimy kilka słów. Jeździmy też często na wycieczki rowerowe. Mamy wtedy takie dziwne uczucie, jakby nikt inny oprócz nas tu nie mieszkał i może o to właśnie chodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska