Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Piłsudskiego odzyska blask

Marcin Torz
Szkoła muzyczna przy filharmonii, scena i ogródki przed Dworcem Głównym, biurowce, odnowiony Capitol. Ulica Piłsudskiego odzyska swój blask.

Ulica Piłsudskiego. Jeszcze kilkanaście lat temu była jedną z najważniejszych we Wrocławiu. Teraz szara, smutna i nieco zapomniana. Ale za dwa lata ma się to radykalnie zmienić. W jaki sposób? Ulica po prostu wypięknieje. Powstaną nowe budynki, wyremontowany zostanie Dworzec Główny PKP i trzy hotele (Polonia, Piast i Grand). - Żeby ulica Piłsudskiego była chętniej odwiedzana przez wrocławian, powinna być przede wszystkim ładna - mówi Piotr Fokczyński, miejski architekt.
Fokczyński dodaje, że ważne, aby zabudowane zostały luki pomiędzy budynkami i wolne place. I tak też się stanie. Pomiędzy Filharmonią Wrocławską a urzędem skarbowym stanie gmach szkoły muzycznej im. K. Szymanowskiego. A przy skrzyżowaniu z ul. Peronową (tuż obok dworca) wybudowany będzie sześciopiętrowy biurowiec. Teraz w tym miejscu stoją brzydkie baraki (przed 1945 funkcjonował tu hotel Germania).

Ulica Piłsudskiego ma przyciągać nie tylko architekturą. Kolejarze już ustalili, że na placu pod Dworcem Głównym PKP (jego remont zakończy się w maju przyszłego roku) mają być organizowane imprezy kulturalne. - Chcemy, aby było to miejsce z duszą - mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu.
Sarna zdradza, że odtworzone zostaną dwa podesty: po obu stronach głównego wejścia na dworzec. Mają tam działać eleganckie restauracyjne ogródki, a także scena teatralna.

Piłsudskiego może stać się ważnym szlakiem wrocławskiej kultury. Poza Filharmonią jest tu bowiem Teatr Muzyczny Capitol (właśnie modernizowany), a o rzut beretem stąd, przy Zapolskiej, znajduje się Teatr Polski.

Zdaniem Wojciecha Prastowskiego z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, aby ulica była znowu reprezentacyjna, potrzebne są jeszcze inne czynniki: dobra komunikacja miejska oraz porządne restauracje.

Aby Piłsudskiego znowu stała się jedną z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic we Wrocławiu, potrzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy sprawić, aby ludzie mieli po co tutaj przyjść.

Komunikacja miejska. Z tym i teraz nie ma większego problemu. Na ulicę dojeżdżają i tramwaje, i autobusy. Ale będzie lepiej, bo pod koniec roku pojedzie tędy Tramwaj Plus.

Elegancki dworzec. Mimo że budynek Dworca Głownego PKP był wizytówką Wrocławia, to mieszkańcy unikali tego miejsca. Po dworcu kręcili się bezdomni, a przede wszystkim było tam brudno i śmierdziało. W maju 2012 r., kiedy skończy się remont, dworzec ma stać się nie tylko miejscem, gdzie czeka się na pociąg. PKP chce, aby organizowane były tutaj też imprezy kulturalne.
Ośrodki kultury. Oprócz przedstawień na Głównym, miłośnicy kultury przyjdą do przebudowanego Teatru Muzycznego Capitol (otwarcie pod koniec przyszłego roku). Warto dodać, że tuż obok Piłsudskiego działa Teatr Polski (ul. Zapolskiej). W sąsiedztwie filharmonii powstanie zaś nowoczesna szkoła muzyczna.

Dobre hotele. Właśnie zakończyły się prace remontowe w hotelu Europejskim. Teraz trwa remont w hotelu Polonia. Inwestor, grupa Rafin, przygotowuje się do remontu hotelu Piast. A na-stępny w kolejności będzie hotel Grand.

Biura. Dzięki nim ulica będzie bardziej uczęszczana. Nowy biurowiec powstanie przy skrzyżowaniu z ul. Peronową. Budowa ruszy w 2011 r.

Restauracje i puby. Porządne restauracje mają powstać na Dworcu Głównym. Ale już teraz działa już wiele ciekawych lokali pod nasypem przy ul. Bogusławskiego (czyli tuż obok Piłsudskiego).

Gartenstrasse: ulica prestiżowa

Przed wojną Piłsudskiego nazywała się Gartenstrasse (czyli Ogrodowa). Była to jedna z najważniejszych dróg we Wrocławiu.
Nic dziwnego. To tutaj powstał (pod koniec XIX wieku) Dom Krajowy Prowincji Śląskiej (obecny budynek NOT). Kamienice zamieszkiwali bogaci Niemcy. Ulica najwięcej zyskała na znaczeniu w chwili, gdy w 1857 roku otwarto Dworzec Główny. Po wojnie (w PRL-u nosiła imię K. Śmierczewskiego), z uwagi na dworzec i sklepy, ulica nadal był istotna. W latach 90. powstały przy niej pierwsze fast foody.

Jakie Ty masz własne pomysły na ożywienie ulicy Piłsudskiego? Czekamy na Twoje propozycje! Komentuj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska