Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bukowcu będzie park jak z XIX wieku

Alina Gierak
Olbrzymi park w Bukowcu będzie odnowiony zgodnie z XIX-wiecznymi wzorami
Olbrzymi park w Bukowcu będzie odnowiony zgodnie z XIX-wiecznymi wzorami fot. Marcin Oliva Soto
Tak wielu hektarów nie otrzymała do tej pory żadna fundacja w Polsce. W środę 100 hektarów należących do wrocławskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych przeszło w ręce Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

- Przez cztery lata zabiegaliśmy o przejęcie parku w Bukowcu - cieszy się z darowizny Krzysztof Korzeń, dyrektor Fundacji.

Zamierza odtworzyć dziewiętnastowieczny wygląd parku. Gdy za trzy lata rewitalizacja będzie ukończona, turystom przyjeżdżającym w Karkonosze oraz do Parku Miniatur w Kowarach przybędzie kolejna atrakcja.

Wartość darowizny wynosi 1,4 mln zł. Czy Andrzej Jamrozik, dyrektor Agencji, z ciężkim sercem oddawał ten spory majątek? - Wręcz przeciwnie - zaprzecza Jamrozik. - Dążyłem do tego. Jest to największa w historii Agencji darowizna dla organizacji pożytku publicznego. Cieszę się, że - zamiast zarośniętego lasu - będą ścieżki spacerowe, rowerowe i piękny park, który przyciągnie turystów - wyjaśnia.

I dodaje, że to nie pierwsza darowizna Agencji, bo wcześniej przekazali nieruchomości schronisku dla koni Tara oraz hospicjum św. Celestyna.

Jeleniogórska Fundacja nie czekała na prezent z założonymi rękami. W parku w Bukowcu odrestaurowała już wieżę widokową oraz postawiła pawilon herbaciany. Wystąpiła o wpisanie parku na Listę Pomników Historii. - Chcemy jak najwierniej odtworzyć wygląd zieleni, ścieżek i budowli z XIX wieku - zapowiada Krzysztof Korzeń.

Majątek w Bukowcu należał do rodziny hrabiego Fryderyka von Reden, ministra górnictwa Prus, człowieka światłego, o artystycznych aspiracjach. W ponad 250-hektarowym parku hrabia z miłości do swej młodej żony zbudował świątynię Ateny, latarnię morską i ruinę gotyckiego opactwa. Dla rozrywki dawnych właścicieli majątku i ich gości (m.in. prezydenta USA Johna Quincy Adamsa) postawiono w parku wiele innych budowli. W zamyśle fundatora miały obrazować kolejne etapy rozwoju ludzkości.

W parku znaleźć można jeszcze pozostałości po kamiennym kręgu druidów oraz rzymskim amfiteatrze. - Nie wszystkie budowle odtworzymy, ale na ich miejscu będą nowe - zapewnia Krzysztof Korzeń. Planuje m.in. przeniesienie spod Bogatyni domu przysłupowego, charakterystycznego dla tych terenów.

Park zaprojektowano w ten sposób, by wyeksponować krajobraz. Na Śnieżkę spoglądano m.in. ze świątyni Ateny, która pełniła rolę herbaciarni. Górę z tego miejsca mogą dziś podziwiać turyści.
Poza darowizną Fundacja odebrała w środę drugi akt notarialny. Kupiła od Agencji folwark wraz z działką (1,4 ha). Zamierza urządzić w nim ośrodek edukacyjny oraz miejsca noclegowe.
- Park wypięknieje - cieszy się Janusz Dudek z Jeleniej Góry. - To idealne miejsce na rodzinne spacery. Będzie co podziwiać.

Jak oceniasz działalność Jeleniogórskiej Fundacji Pałaców i Ogrodów? Komentuj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska