Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karkonosze: Wózkiem po górskim szlaku

Redakcja
Niepełnosprawni będą mieli w górach już trzeci szlak
Niepełnosprawni będą mieli w górach już trzeci szlak Marcin Oliva Soto
Znakomita wiadomość dla osób niepełnosprawnych. Już wkrótce nie będą zmuszeni do jazdy tylko po zatłoczonych, miejskich chodnikach.

W Karkonoszach powstanie w tym roku trzeci szlak przystosowany do poruszania się po nim osób jeżdżących na wózkach. Będzie najdłuższy w okolicy (ponad 4 kilometry) i poprowadzi z Karpacza do schroniska Nad Łomniczką. Budowa rozpocznie się w tym roku. Szlak będzie niezbyt trudny i najbardziej przystępny dla osób na wózkach. W całych Sudetach, nigdzie indziej nie buduje się szlaków dla niepełnosprawnych.

- Pierwszą osobę, która dotrze do nas na wózku, ugościmy szczególnie hojnie - zapowiada Danuta Partyka ze schroniska Nad Łomniczką. Niepełnosprawni się cieszą, bowiem, jak do tej pory, mają do dyspozycji tylko jeden łatwo dostępny szlak - do wodospadu Szklarka. Remont szlaku do schroniska Nad Łomniczką będzie wspólną inwestycją urzędu marszałkowskiego oraz Karkonoskiego Parku Narodowego. W tym roku ma zostać wybudowana również platforma widokowa dla niepełnosprawnych przy wodospadzie Kamieńczyk. Później zmodernizowany zostanie szlak z Domu Śląskiego do czeskiego schroniska Luční Bouda. - Te inwestycje sprawią, że góry jeszcze szerzej otworzą się dla niepełnosprawnych - mówi Michał Makowski z KPN.

Osoby na wózkach będą chętniej odwiedzać Karkonosze. W Polsce jest ich ponad 5,5 miliona, a w Kotlinie Jeleniogórskiej - ok. 25 tysięcy. W Karkonoszach bariery są likwidowane od kilku lat, a od ubiegłego roku można wjechać na wózku inwalidzkim nawet pod Śnieżkę. Specjalny szlak powstał na wysokości ponad 1400 metrów. Aby się tam dostać, trzeba najpierw wjechać na tą wysokość z wózkiem na wyciągu.

- Jest to co prawda nieco uciążliwe, jednak możliwość jeżdżenia na wózku po górach i oglądania przepięknych widoków rekompensuje to z nawiązką - przekonuje Jarek Rola, niepełnosprawny sportowiec i olimpijczyk z Vancouver, który na Śnieżkę wjechał na własnoręcznie zbudowanym rowerze napędzanym siłą rąk.

W całych Sudetach, nigdzie indziej nie buduje się szlaków dla niepełnosprawnych.

Szlak od górnej stacji wyciągu do Domu Śląskiego ma 2,5 km długości i jest pierwszym w Polsce szlakiem wysokogórskim. Jego budowę (za 600 tys. zł) sfinansował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełno-sprawnych. Część dołożyła też Unia Europejska. W przypadku szlaku do Nad Łomniczką będzie podobnie. Wstępnie koszty szacuje się na ok. 1 milion zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska