Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długołęka ma szansę stać się wkrótce miastem

Jerzy Wójcik
Prawie we wszystkich gminach powiatu wrocławskiego przybywa mieszkańców. Rekordzistą jest gmina Długołęka, która w ciągu trzech ostatnich lat doczekała się 1300 nowych obywateli.

Ale to nie koniec. Opracowana na zamówienie wrocławskiego starostwa prognoza przewiduje, że w ciągu kolejnych 6 lat w tej gminie zamelduje się jeszcze około 1000 osób. To w większości oczywiście wrocławianie, zmęczeni wielkomiejskim zgiełkiem. Mały, jednorodzinny domek w okolicach Długołęki kosztuje tyle, co trzypokojowe mieszkanie w centrum Wrocławia.

Wysoko w opracowanym dla starostwa rankingu jest także gmina Kobierzyce, której przybyło ponad tysiąc mieszkańców. Listę zamykają gminy Sobótka i Mietków, gdzie w ciągu ostatnich trzech lat ubyło kilkudziesięciu mieszkańców.

W szybko rozwijającej się Długołęce w zeszłym roku za ponad 15 mln zł rozbudowano oczyszczalnię ścieków. Cała gmina ma miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu ludzie z Wrocławia chętnie się tutaj przenoszą.

- W ciągu najbliższych lat będziemy stawiać na poprawę jakości życia mieszkańców, dlatego rozbudujemy sieć kanalizacyjną i równolegle będziemy remontować drogi - zapowiada Mariusz Fedzin, zastępca wójta Długołęki.

Już teraz mamy praktycznie pełny dostęp do wodociągów i kanalizacji

Czy to oznacza, że Długołęka ma ambicje stać się wkrótce miastem? Już dziś miejscowość liczy ponad 2800 mieszkańców (cała gmina ponad 21 tysięcy). Tymczasem o prawa miejskie w Polsce starają się znacznie mniejsze wsie, ledwo przekraczające 1000 osób. Na tej liście jest dziś aż 30 chętnych. Decyzję o tym, kto uzyska prawa miejskie, podejmuje rząd.

Aby wieś stała się miastem, musi spełnić także wiele innych warunków: 2/3 ludności powinny być zatrudnione poza rolnictwem, wieś powinna mieć wodociągi i kanalizację oraz posiadać miejski charakter zabudowy. Niektóre miejscowości walczą o spełnienie warunków od kilku lat.

Długołęka na razie formalnie o prawa miejskie się nie stara. Choć warunki spełnia.

- Już teraz możemy pochwalić się, że mamy praktycznie pełny dostęp do wodociągów i kanalizacji - przypomina Mariusz Fedzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska