18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Głogowie czekają na odnalezione zabytki

Urszula Romaniuk
Piotr Krzyżanowski
W otwartym dziś w Głogowie Ośrodku Studyjno-Magazynowym Zabytków Archeologicznych prowadzona będzie działalność konserwatorska, muzealna i naukowa dla województw południowo-zachodniej Polski. Starania o jego utworzenie trwały aż 15 lat.

- W kraju mają być trzy tego typu ośrodki - zapowiedział Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, dodając, że tylko ten w Głogowie prowadzić będzie tak kompleksową działalność. - Dzięki temu południowo-zachodnia część Polski nie będzie traktować jak dopust boży odnalezienia czegoś cennego - dodał minister Zdrojewski.

Tu zostaną zbadane, sklasyfikowane i przekazane do ewentualnej renowacji zabytkowe przedmioty, znalezione podczas realizacji różnych inwestycji, np. drogowych.
- Potem wrócą do zleceniodawcy - wyjaśnia Barbara Krukowska, główny konserwator zabytków w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym, odznaczona brązowym Krzyżem Zasługi RP za zaangażowanie w utworzenie ośrodka.

Do niedawna, jak dodaje, odnawiane zabytki miały dziesięcioletnią gwarancję. Obecnie jest ona o pięć lat dłuższa. Jeśli będą przechowywane w odpowiednich warunkach, nic złego nie powinno się z nimi dziać.

W sferze naukowej działalność ośrodka obejmować będzie publikacje oraz udostępnianie zbiorów muzeom, które zechcą je pokazać. Tu znajdą się także miejsca pracy dla studentów oraz stażystów kierunków konserwatorskich. Magazyn jest już w znacznej części wypełniony pudełkami zawierającymi zabytkowe przedmioty. Większość z nich dotarła z Wrocławia, gdzie brakuje miejsc do ich przechowywania.

W miarę możliwości pracownicy ośrodka będą wykonywać odpłatne usługi konserwatorskie dla instytucji i osób prywatnych. Pracownia konserwatorska zabytków organicznych i metali oraz magazyny mieszczą się w dawnym biurowcu fabryki maszyn budowlanych Famaba przy ul. Portowej. Miasto przekazało budynek i dało 2,5 mln zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na ten cel ponad pięć mln zł.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska