Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znikają ślady historii na cmentarzach

Janusz Pawul
Niektóre stare grobowce na lubańskim cmentarzu to prawdziwe dzieła sztuki
Niektóre stare grobowce na lubańskim cmentarzu to prawdziwe dzieła sztuki Janusz Pawul
Czy znajdą się unijne środki na ratowanie zabytkowych grobowców w Lubaniu.

Niektóre grobowce to prawdziwe dzieła sztuki. Zdobią je rzeźbione z piaskowca i granitu, płaczące madonny, strzeliste kolumny, anioły i symbole cechów rzemieślniczych. Są na nich motywy greckie, hebrajskie, rzymskie. Do dziś na cmentarzu w Lubaniu zachowała się już tylko niewielka część starych, poniemieckich grobowców.

Przetrwały te, które dawnym zwyczajem wznoszone były jako element cmentarnego muru. Większość grobowców pilnie wymaga renowacji. Jeszcze można uratować ten swoisty łącznik między przeszłością a teraźniejszością. Grobowce i stare drzewa nieopodal nich nadają lubańskiej nekropolii niepowtarzalny klimat .

Aby jednak było tak również w przyszłości, o stare groby trzeba zadbać. Wszystkie wymagają renowacji i prac konserwatorskich. - Nie mamy na to pieniędzy - ubolewa Michał Turkiewicz, prezes Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu, który administruje cmentarzem przy ul. Wrocławskiej. Zapewnia jednak, że stare grobowce wokół cmentarza są jego ważnym elementem i nikt nie ma zamiaru ich wyburzać.

- Staramy się je zabezpieczać przed dalszym zniszczeniem i dewastacją - mówi prezes Turkiewicz. Planuje także napisanie specjalnego programu renowacji starych grobów, który pozwoli zdobyć na to pieniądze m.in. z funduszy Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska