MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec Świebodzki zacznie się zmieniać już w przyszłym roku

Bartłomiej Knapik
Na razie na Świebodzkim w niedziele działa gigantyczne targowisko
Na razie na Świebodzkim w niedziele działa gigantyczne targowisko Tomasz Hołod
Będą pociągi, mieszkania, nowe drogi i wieżowiec. Taka przyszłość czeka Dworzec Świebodzki.

Do 1 listopada przyszłego roku sprzed Dworca Świebodzkiego ostatecznie zniknie targowisko. Później ma się zacząć przebudowa obiektu oraz ponad 30 hektarów w całej okolicy.

- Do tego momentu musimy już dokładnie wiedzieć, co zrobić z tym terenem. Jeszcze w tym miesiącu zamierzamy rozpisać konkurs dla architektów na koncepcję zagospodarowania okolicy - zapowiada Tadeusz Szulc, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP we Wrocławiu.

Konkurs ma dotyczyć najbliższego sąsiedztwa dworca, razem z pl. Orląt Lwowskich i gruntami na północ od niego.

Wrocławscy urzędnicy i kolejarze mają już jednak swoje wizje.
- Chcielibyśmy, żeby na północ od dworca, po stronie, gdzie jest teatr, i w miejscu, gdzie dziś zatrzymują się autobusy, powstał duży, miejski plac. To chyba jedyne miejsce, w którym wyobrażamy sobie także budynek wysoki na około 55 metrów - mówi Tomasz Ossowicz, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia. - Ale liczymy tu również na inwencję architektów, którzy wezmą udział w konkursie. Być może zaproponują ciekawsze rozwiązania - dodaje.

Wiadomo też, że zupełnie nowy przebieg będzie miała ul. Robotnicza. Według projektu planu zagospodarowania przestrzennego w przyszłości będzie biegła dalej od terenu obecnego targowiska, a bliżej ul. Braniborskiej i równolegle do tej ulicy. Między Robotniczą a Braniborską znajdą się tereny przeznaczone pod usługi, a na południe od nowej ulicy Robotniczej - mieszkania, ze sklepami na parterze.

- Raczej nie będzie tu wieżowców, tylko budynki wysokości normalnych kamienic w mieście, czyli 20-25 metrów - mówi Tomasz Ossowicz.

Do 1 listopada przyszłego roku sprzed Dworca Świebodzkiego ostatecznie zniknie targowisko.

A co z samym dworcem?
- Samorząd województwa przejmie jego północne skrzydło - to z teatrem, który na pewno tu zostanie - mówi Krzysztof Bańkowski z departamentu infrastruktury urzędu marszałkowskiego.

Nad teatrem swoje biura będzie miała Dolnośląska Kolej Dojazdowa, którą uruchamia właśnie marszałek.

Do Euro 2012 mają ruszyć połączenia kolejowe ze Świebodzkiego w dwóch kierunkach: przez lotnisko do Leśnicy i przez nowy przystanek obok stadionu na Pracze Odrzańskie.
- Nie ustaliliśmy jednak jeszcze, gdzie na samym dworcu będą zatrzymywać się pociągi. Wiemy tylko, że cztery końcowe tory pozostaną w tym samym miejscu, gdzie były przed wojną, ale nie wiadomo jeszcze, czy na poziomie ziemi, czy niżej - dodaje Krzysztof Bańkowski. To od tej decyzji zależeć ma, między innymi, ostateczny przebieg nowej trasy, która połączy pl. Strzegom-ski (koło Lidla i bunkra) z ul. Szpitalną (łączącą ulicę Tęczową z Grabiszyńską).

Będzie to część przyszłej Śródmiejskiej Trasy Południowej, czyli drogi z placu Strzegomskiego przez ulice Zaporoską, Dyrekcyjną i Pułaskiego aż do placu Społecznego.
Wprawdzie miejscy urzędnicy planują, że nad terenem dworca prowadzić ona będzie estakadami, ale to się może jeszcze zmienić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska