Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski dzień muzykoterapii. W Polsce możesz studiować ją tylko w trzech miastach, w tym we Wrocławiu

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
zdjęcie ilustracyjne / Podczas studiów przyszli terapeuci nadal kontynuują zajęcia muzyczne, ale także współpracują z kliniką psychiatrii wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie uczą się pracy z pacjentami.
zdjęcie ilustracyjne / Podczas studiów przyszli terapeuci nadal kontynuują zajęcia muzyczne, ale także współpracują z kliniką psychiatrii wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie uczą się pracy z pacjentami. Wojciech Matusik / Polskapresse
Terapia muzyką, dotykiem, ruchem i sztuką – tak w skrócie można określić muzykoterapię. W Polsce można studiować ją tylko w Katowicach, Łodzi i Wrocławiu, na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Kierunek zyskuje na popularności, a do tego w listopadzie obchodzi swoje święto.

Wrocław obchodzi Europejski Dzień Muzykoterapii (EDM) - w tym roku 17 listopada i już po raz 7. Wykłady z tej okazji inicjuje Studenckie Koło Naukowe Muzykoterapii we Wrocławiu, któremu przewodzi dr Katarzyna Turek. Podczas spotkania online będzie można nieco więcej dowiedzieć się na temat form terapii, jak i samego kierunku studiów (transmisja na kanale YouTube Akademii muzycznej we Wrocławiu).

- Do studiowania muzykoterapii nie trzeba matury muzycznej – mówi dr Katarzyna Turek. - Podstawowym minimum jest jednak wykształcenie muzyczne I stopnia oraz wiedza z zakresu II stopnia – zaznacza. Studenci muzykoterapii są bowiem nie tylko terapeutami, ale także artystami. Odpowiedni dobór repertuaru muzycznego, czy znajomość zasad muzyki są nieodzowną częścią tej specjalizacji.

Podczas studiów przyszli terapeuci nadal kontynuują zajęcia muzyczne, ale także współpracują z kliniką psychiatrii wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie uczą się pracy z pacjentami.

- Dobór technik w pracy klinicznej zależy od muzykoterapeuty. Ten zawód zyskuje na popularności i coraz częściej muzykoterapeutom stwarza się etaty w klinikach psychiatrii, onkologii, kardiologii, a także w ośrodkach pomocy społecznej, resocjalizacyjnych dla młodzieży, czy też w zakładach karnych. Wśród naszych pacjentów są osoby ze spektrum autyzmu, niedowidzące, a nawet niedosłyszące – wymienia dr Turek.

Terapeuci coraz częściej jednak nie tylko leczą, ale i stosują sesje profilaktyczne. - Nadmierny stres, czy skłonności do depresji powodują, że pacjenci starają się zapobiegać problemom ze zdrowiem psychicznym – zauważa dr Turek. - Terapia dźwiękiem i rytmem może przybrać formę sesji relaksacyjnej, która to właśnie ma charakter profilaktyczny.

Muzykoterapia łączy w sobie nurt artystyczny i naukowy. O jej popularności świadczy obchodzony w Europie EDM. Ma on na celu rozpropagowanie tej formy terapii wśród potencjalnych pacjentów i przyszłych terapeutów. Na tę okazję co roku komponowana jest specjalna piosenka, którą reprezentacja każdego kraju nagrywa w swoim języku i zamieszcza na stronie Europejskiej Federacji Muzykoterapii, inicjatora "święta".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska