Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy. We Wrocławiu jest najtrudniej?

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
od 16 lat
Egzamin na prawo jazdy wielu aspirującym kierowcom spędza sen z powiek. Również cena kursu przygotowawczego nie jest zachęcająca. PIS zaproponował niedawno nowy pomysł, który pozwoliłby pełnoletnim uczniom szkół odbyć taki kurs za darmo. Czy to rozwiązanie się sprawdzi?

Prawo jazdy to przywilej, który bardzo ułatwia życie w mieście. Dziś samochód jest podstawowym środkiem transportu, więc nic dziwnego, że młodzi ludzie chcą jak najszybciej rozpocząć naukę. Według ekspertów z Wrocławskiego Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, podstawą jest dobre przygotowanie.

- W mojej ocenie, kurs na prawo jazdy można porównać do nauki w szkole średniej przygotowującej ucznia do ostatecznego egzaminu, którym jest matura. Im wyższy poziom reprezentuje szkoła nauki jazdy, tym większe szanse przyswojenia wymaganej wiedzy oraz umiejętności, a w efekcie - powodzenia na egzaminie - mówi Dariusz Galik dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Darmowe kursy na prawo jazdy dla uczniów

Niedawno ogłoszona obietnica partii rządzącej zakłada możliwość przystąpienia każdego pełnoletniego ucznia szkoły średniej do kursu na prawo jazdy za darmo. Sam egzamin nie będzie już darmowy, choć w porównaniu z obecnymi cenami kursu na kategorię B, (które wahają się w granicach od 2 do nawet 4 tysięcy złotych) jest to niewielki wydatek.

– Jest zapisane (w programie) i to będzie zrealizowane. Młodzi ludzie w szkołach średnich, którzy ukończyli 18 lat, będą mieć darmowy kurs prawa jazdy. Dzisiaj młodzi ludzie potrzebują być mobili – mówiła marszałek sejmu Elżbieta Witek podczas przedwyborczego wiecu na Dolnym Śląsku.

Nie znamy jednak szczegółów potencjalnego projektu "prawo jazdy plus"

Kto zdaje egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem?

Stereotyp mówi, że trudniej zdać egzamin w dużym mieście. Specyficzny układ dróg, tramwaje i duże skrzyżowania sprawiają, że egzamin może wydać się przegraną sprawą dla niepewnego kierowcy i skutkować powtórnym podejściem do egzaminu.

Statystyki zdawalności we Wrocławiu czy w innych dużych miastach mogą zaskoczyć. Na terenie Dolnego Śląska statystyki zdawalności egzaminu praktycznego za 9 miesięcy (od 1 stycznia 2023 roku) prezentują się następująco:

  • Wrocław 36,86%
  • Wałbrzych: 36,27%
  • Świdnica: 31,34%
  • Legnica: 31,40%
  • Kłodzko: 51,20%

Powodzenie na egzaminie zależy od wielu czynników. Głównym z nich jest dobre przygotowanie kursanta w szkole nauki jazdy.
Stres i obawy przed czujnym okiem egzaminatora mogą pokrzyżować plany. Jak sobie z nim poradzić?

- Moją radą jest potraktowanie egzaminu jako ostatniego przystanku na drodze do posiadania upragnionego prawo jazdy – podpowiada Krzysztof Jaroszewicz, kierownik działu egzaminowania i egzaminator nadzorujący w DORD. – Egzamin ma na celu jedynie potwierdzenie wiedzy i umiejętności nabytych w szkole nauki jazdy. Jeśli zaangażowanie ośrodka szkolenia jazdy i instruktora, w przygotowanie kandydata, będzie odpowiednio wysokie, zdanie egzaminu nie powinno stanowić większego problemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska