Wrocław zostanie stolicą polskiej nauki?

  Wrocław zostanie stolicą polskiej nauki?

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdj. ilustracyjne

  zdj. ilustracyjne ©Fot . Pawel Relikowski / Polskapresse

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisało z gminą Wrocław list intencyjny w sprawie przejęcia przez Skarb Państwa udziałów w Centrum Badań EIT+. Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola chce, żeby to Wrocław stał się siedzibą Narodowego Instytutu Technologicznego, w którego skład weszłoby właśnie EIT+. Naukowcy napisali w tej sprawie list do ministra nauki. - Wrocławskie środowisko naukowe jest jednym z najbardziej twórczych i liczących się w Polsce. Wykorzystanie tego potencjału do aktywizacji i zagospodarowanie bazy EIT+ powinno być nakazem chwili i wyrazem odpowiedzialności - piszą rektorzy do Jarosława Gowina.
  zdj. ilustracyjne

  zdj. ilustracyjne ©Fot . Pawel Relikowski / Polskapresse

  W 2007 roku Wrocław wraz z województwem dolnośląskim i pięcioma wrocławskimi uczelniami powołał spółkę Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Spółka posiada najbardziej kompleksową infrastrukturę badawczą w Europie środkowo-wschodniej (ponad 23 tys. m. kw. powierzchni) wyposażoną w najnowszy sprzęt laboratoryjny. Centrum jest miejscem, w którym łączy się świat nauki, nowych technologii i biznesu. Do tej pory w EIT+ zrealizowano 59 projektów badawczych.

  Gmina Wrocław ma nieodpłatnie przekazać państwu ok. 90 proc. udziałów w Centrum Badań EIT+. Miasto do tej pory musiało dokładać do funkcjonowania centrum. Brakowało pieniędzy nie tylko na badania, ale także na bieżącą działalność. Po przejęciu spółki przez rząd finansowanie instytutu będzie zadaniem państwa.

  Przejęcie EIT+ to dopiero pierwszy krok. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma wielkie plany dotyczące rozwoju bazy naukowej w Polsce. Jarosław Gowin zapowiadał, że rząd powoła Narodowy Instytut Technologiczny, który ma być "naukowym zapleczem dla planu Morawieckiego".

  - Chcielibyśmy, aby Narodowy Instytut Technologiczny rozpoczął swoją działalność od 1 stycznia 2018 roku. Będzie to nowoczesna, oparta o najlepsze zagraniczne wzorce, publiczna struktura prowadząca badania naukowe i zajmująca się ich komercjalizacją. Skupi w sobie najlepsze polskie instytuty badawcze, które będą realizowały projekty w obszarach wskazanych jako strategiczne dla Polski w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – zapowiedział na początku lutego Jarosław Gowin. Dodał, że wśród takich obszarów są choćby biotechnologie, nowoczesne materiały czy energetyka.

  Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola w powołaniu narodowego instytutu widzi szansę dla Wrocławia. Naukowcy chcą, żeby to właśnie stolica Dolnego Śląska była siedzibą instytutu. Napisali w tej sprawie nawet list do ministra nauki.

  - Od 2007 roku we Wrocławiu działa Europejski Instytut Technologiczny Plus. Zgromadzona tam została aparatura i sprzęt badawczy na sumę ponad pół miliarda złotych. Zainwestowane zostały środki Unii Europejskiej, miasta Wrocław i pięciu publicznych uczelni Wrocławia, których pozyskanie było możliwe, dzięki zaangażowaniu intelektualnemu uczonych naszego miasta. Wyremontowana została infrastruktura i dostosowano ją do potrzeb badawczych. Jest więc to miejsce, w którym można prowadzić najnowocześniejsze, najbardziej prestiżowe projekty badawcze - czytamy w liście podpisanym przez prof. dr hab. Marka Ziętka, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. - Biorąc pod uwagę pozycję nauki wrocławskiej, jej twórców, zainwestowane środki, które mogłyby być skierowane do uczelni wrocławskich, a skierowano je do EIT+, Kolegium uważa, że Narodowy Instytut Technologiczny powinien być umiejscowiony we Wrocławiu - czytamy dalej w liście.

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SZKODA PIENIEDZY

   STARY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   To znaczy, że długi obecne i oczekiwane są tak ogromne, że Wrocław tego nie uniesie. Dziwi tylko, że Gowin popełnia polityczne harakiri. Przejęcie tej klasycznej "wydmuszki", a tak EIT+ należy...rozwiń całość

   To znaczy, że długi obecne i oczekiwane są tak ogromne, że Wrocław tego nie uniesie. Dziwi tylko, że Gowin popełnia polityczne harakiri. Przejęcie tej klasycznej "wydmuszki", a tak EIT+ należy traktować z biznesowego punktu widzenia oznacza wciąganie państwa w odchłań niemożności. Tak jakby doświadczenia z azotkiem galu czy fulerenami niczego nie nauczyły. NIE DA SIE przekroczyć luki cywilizacyjnej w dziedzinie zastosowań na poziomie wymaganym od tak dużego przedsięwzięcia jakim w zamierzeniach był/jest? EIT. SZKODA PIENIĘDZY.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CO

   WŁAŚCIWIE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   ...ci {naukowcy} w Wrocławia wynaleźli...
   ŻENUA !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KUPA

   NIEUKÓW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   ...to, bo wdrożeń komercyjnych ŻADNYCH niema. Mówię to ja - spec i Doktor od Teorii Gier w Zastosowaniach Przemysłowych - wszystko działa jak szwagier wypłaci - brak wypłaty ... HWD !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zacny to pomysł

   Jezus Marian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   i jeszcze niech NIT przyznaje nagrody i medale z wizerunkiem Słońca Ramiszowa- mikstackiego geniusza!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocław ma liczne miana stolic:

   buba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   stolica korków na drogach
   stolica smogu
   stolica zadłużenia
   stolica niekompetencji władzy
   stolica idiotycznych pomysłów tejże
   stolica marnowania publicznych środków na chore pomysły...rozwiń całość

   stolica korków na drogach
   stolica smogu
   stolica zadłużenia
   stolica niekompetencji władzy
   stolica idiotycznych pomysłów tejże
   stolica marnowania publicznych środków na chore pomysły mikstackiego
   stolica bezkarnego kibolstwa
   stolica liczby niespełnionych obietnic wyborczych
   jeszcze jedna się przyda :)
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obszczymury z zawszonego EIT+

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Wypierdalać z PRACZ dzięki wam mamy hałas brud smród


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyraźnie pokazałeś...

   tutejszy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   że brak kultury zawdzięczasz sobie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spadaj

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Promuj dupkiewiczowską stolicę qrestwa i hałasu


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skąd wyciągnąłeś swój wniosek?

   tutejszy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Nie mam pojęcia dlaczego kulturę skojarzyłeś akurat z Dutkiewiczem. Sądzę, że pieniactwo drastycznie ogranicza ci procesy myślowe i nie pozwala na szerszą perspektywę.
   Pewnie będzie to dla ciebie...rozwiń całość

   Nie mam pojęcia dlaczego kulturę skojarzyłeś akurat z Dutkiewiczem. Sądzę, że pieniactwo drastycznie ogranicza ci procesy myślowe i nie pozwala na szerszą perspektywę.
   Pewnie będzie to dla ciebie trudne do zrozumienia, ale jednak spróbuj wyobrazić sobie fakt, że dewastator Dutkiewicz mojego głosu nigdy nie dostał i nie dostanie, a przyszłość i umiejscowienie EIT+ nie spędza mi snu z powiek, choć wolę, by nie było finansowane z budżetu mojego zadłużonego miasta.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Anachroniczna struktura nowe możliwości i pieniądze?

   prof dr hab mgr inż X (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 1

   Wyższe uczelnie to skanseny PRL-u, pełne dawnych TW, nomenklatury generowanej przez kolejnych prezydentów. Zaprawieni w pozorowanej nauce, pozorowanym nauczaniu wezmą i zmarnują każde pieniądze. A...rozwiń całość

   Wyższe uczelnie to skanseny PRL-u, pełne dawnych TW, nomenklatury generowanej przez kolejnych prezydentów. Zaprawieni w pozorowanej nauce, pozorowanym nauczaniu wezmą i zmarnują każde pieniądze. A min. Gowin im tym pomoże. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale katastrofa dla Wrocławskich uczelni - nie dostaną już ani grosza

   zdfb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   bo będą miały przez całe lata wielkiego "wysysola" pod bokiem!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama