Pięć samorządów nie podjęło uchwały w sprawie reformy...

  Pięć samorządów nie podjęło uchwały w sprawie reformy edukacji

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  - W przypadkach, kiedy radni nie podjęli uchwały, to szkoły z mocy prawa zostaną przekształcone - mówi kurator Roman Kowalczyk.

  - W przypadkach, kiedy radni nie podjęli uchwały, to szkoły z mocy prawa zostaną przekształcone - mówi kurator Roman Kowalczyk. ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Gmina wiejska Bolesławiec, Lewin Kłodzki, Szczytna, Lądek Zdrój i powiat trzebnicki - to samorządy, które - choć powinny - nie podjęły uchwały w sprawie nowej sieci szkół. Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator zapewnia, że to nie utrudni wprowadzenia reformy edukacji i likwidacji gimnazjów. - Sieć szkół i tak się zmieni, z mocy prawa - mówi kurator.
  - W przypadkach, kiedy radni nie podjęli uchwały, to szkoły z mocy prawa zostaną przekształcone - mówi kurator Roman Kowalczyk.

  - W przypadkach, kiedy radni nie podjęli uchwały, to szkoły z mocy prawa zostaną przekształcone - mówi kurator Roman Kowalczyk. ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Nowa sieć szkół, uwzględniająca rządową reformę edukacji, miała być ustalona ostatecznie do 31 marca, czyli do dzisiaj. Na 169 dolnośląskich gmin w 4 nie podjęto uchwały w sprawie nowej sieci szkół. Chodzi o: gminę wiejską Bolesławiec, Lewin Kłodzki, Szczytną i Lądek Zdrój. Powiat trzebnicki jest zaś jedynym powiatem na Dolnym Śląsku, który nie ustalił nowej sieci szkół.

  Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty zapewnia, że nie ma powodów do niepokoju i reforma edukacji będzie wdrażana w tych samorządach bez przeszkód.
  - W przypadkach, kiedy radni nie podjęli uchwały, to szkoły z mocy prawa zostaną przekształcone - mówi Roman Kowalczyk. I tak automatycznie np. 3-letnie liceum zostanie przekształcone 4-letnią szkołę, a szkoła zawodowa, w szkołę branżową.

  - W gminach, o których rozmawiamy uznano, że sieć szkół jest tak prosta, że nie trzeba podejmować uchwały, a placówki zostaną przekształcone z mocy prawa - mówi kurator Kowalczyk.

  Grzegorz Żyła, przewodniczący Rady Gminy w Lewinie Kłodzkim mówi, że w pierwszym głosowaniu był przeciwko ponieważ nie zgadza się na takie rozwiązania, które pozbawiają samorządów dochodów.

  Inna sytuacja jest jednak w powiecie trzebnickim. Tam rada kilka dni temu po raz kolejny próbowała podjąć uchwałę, bezskutecznie. - Z informacji, jakie posiadam, wynika, że nie było tam żadnych kontrowersji. Radni po prostu powiedzieli: Nie, bo nie. Polityczny klincz, który trwa w powiecie trzebnickim nie służył porozumieniu w tej sprawie - dodaje kurator.

  Robert Adach powiatowy radny, który jest w opozycji do starosty z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że bardzo dobrze się stało, że Rada Powiatu Trzebnickiego odrzuciła uchwałę w sprawie zmiany sieci szkół.

  - W ten sposób pokazujemy, że nie zgadzamy się na likwidację gimnazjów. Zmiany PiS doprowadzą do tego, że rok krócej będziemy kształcić prawie połowę dzieci. Dwa roczniki spotkają się w liceum, zabieramy im szanse na normalny start w życie. Olbrzymie pieniądze samorządy wydadzą na toksyczną reformę edukacji, tylko miasto Wrocław zaprzepaści budowę 20 hal sportowych. Likwidujemy najlepsze gimnazja w Europie i zastępujemy zbiorczymi szkołami, gdzie nasze dzieci będą indoktrynowane ideologią PiS, a zwolnienia nauczycieli PiS może wykorzystać do zastraszenia inteligencji i zabrania pedagogom pewności jutra - uważa Robert Adach.

  Przypomnijmy, że zmiany mają się rozpocząć już we wrześniu. Uczniowie kończący w tym roku szkolnym klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej - nie pójdą więc do gimnazjów.

  Tak rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów (w pierwszym roku zostaną w nich jeszcze uczniowie klas drugich i trzecich). W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. gimnazjów już nie będzie.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie był Adach

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   gdy dwie matematyczki z PO psuły edukację?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Robert Adach przemówił!

   Wodzu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   "...a zwolnienia nauczycieli PiS może wykorzystać do zastraszenia inteligencji i zabrania pedagogom pewności jutra" - jeśli mając na myśli inteligencję mówił o sobie samym ów były (na całe...rozwiń całość

   "...a zwolnienia nauczycieli PiS może wykorzystać do zastraszenia inteligencji i zabrania pedagogom pewności jutra" - jeśli mając na myśli inteligencję mówił o sobie samym ów były (na całe szczęście) starosta trzebnicki, to niech PiS zastrasza ile wlezie, może stado parzystokopytnych pozbawionych lokalnego korytka pójdzie gwiazdorzyć gdzie indziej, albo zająć się czymś co potrafią (if any)...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No

   tak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   patrzcie ile w tym Kraju POLSKA namnożyło się czerwonej skamieniałej zarazy,broniącej stołków.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Edukować

   tęca ytbe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   czeba śię realizować**

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pis-men-i

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 14

   Po twarzach widać, że to pis na zdjęciu ... Brr ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kwintesencja działań PO

   Świadomy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 6

   Argumenty radnych z PO to "nie, bo nie", "nie, bo PiS", "nie, bo połowa dzieci zamiast dwunastu lat, będzie się kształcić dwanaście lat" oraz "nie, bo najlepsze (i jedyne) gimnazja w Europie"......rozwiń całość

   Argumenty radnych z PO to "nie, bo nie", "nie, bo PiS", "nie, bo połowa dzieci zamiast dwunastu lat, będzie się kształcić dwanaście lat" oraz "nie, bo najlepsze (i jedyne) gimnazja w Europie"... Jak tu się wypowiedział Miki, wiosna uderzyła do głowy panom radnym.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To Pan Adach poleciał...

   miki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 5

   najlepsze gimnazja w Europie.... wiosna do głowy uderzyła?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama