Najbardziej poszukiwane zawody na wrocławskim rynku pracy

  Najbardziej poszukiwane zawody na wrocławskim rynku pracy

  Materiał Partnera Zewnętrznego

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Najbardziej poszukiwane zawody na wrocławskim rynku pracy
  Najbardziej poszukiwane zawody na wrocławskim rynku pracy
  Sytuacja na wrocławskim rynku pracy odzwierciedla to, co dzieje się w całej Polsce. GUS ocenia, że za granicę wyjechało nawet dwa i pół miliona Polaków i coraz mniej młodych osób wchodzi na rynek pracy. Dlatego, nawet spacerując po Wrocławiu, nie sposób nie natknąć się na ogłoszenia o pracę. Jest ich naprawdę dużo w witrynach sklepów, restauracji i barów, na słupach ogłoszeniowych czy na pocztach. To pierwszy taki przypadek, że do pracy brakuje ludzi z kierunkowym, nie zawsze ogólnym wykształceniem, a osoby, które odnajdą się na rynku pracy, mogą liczyć na całkiem pokaźne zarobki. Niskie bezrobocie to kłopot dla pracodawców, ale jednocześnie szansa dla tych, którzy myślą przyszłościowo.

  Zawody

  Kogo najczęściej szuka wrocławski przedsiębiorca? Przede wszystkim o pracę nie muszą się martwić osoby z sektora usług: sprzedawcy, kelnerzy, kucharze i barmani. Ogłoszenia o pracy w fabrykach, przy taśmach produkcyjnych również nie są rzadkością. Brakuje też ludzi w branży budowlanej – murarzy i elektryków, na brak osób do pracy narzekają też firmy kurierskie czy pocztowe. Jednak w wielu przypadkach są to posady, o które mogą starać się osoby bez kierunkowego doświadczenia: obsługi kasy fiskalnej czy przyrządzania kawy z ekspresu można nauczyć się niezwykle szybko, a rozgarnięty i silny mężczyzna poradzi sobie też na budowie.

  Jednak co z takimi zawodami, w których wymagana jest wiedza specyficzna? Elektryk czy rolnik, technik weterynarii, higienistka albo asystentka stomatologiczna to zawody pożądane i mające przed sobą przyszłość, a jednocześnie wymagające specyficznej wiedzy i doświadczenia. Wzrastają także wśród klientów różnych instytucji: medycznych, finansowych czy nawet punktów usługowych, takich jak kwiaciarnie, oczekiwania co do jakości usług. Jeśli pacjenci przychodzą do przychodni państwowej prywatnej, oczekują, że asystentka lekarza, stomatologa czy higienistka będzie osobą wykształconą i doświadczoną. Nawet rodzice czy przedszkola, gdy szukają pracownika, chętniej przyjmą osobę ze świadectwem ukończenia profilowanej szkoły policealnej kształcącej opiekunki do dzieci.

  Gdzie można zdobyć taki zawód?

  Studia wyższe trwają od 3 do nawet 6 lat. Nie w każdym mieście jest wyższa uczelnia, nie każdego stać na to, by kończyć bezpłatne studia dzienne i wynajmować w tym czasie mieszkanie, nie każdy chce przez wiele lat łączyć płatne, zaoczne studia z pracą jednocześnie. Posiadanie tytułu magistra nie jest już konieczne, by cieszyć się stałą i dobrze płatną posadą, zwłaszcza że szkoły kształcą coraz częściej ludzi bez zawodu lub wypuszczają z dyplomami rzeszę magistrów, którzy nie potrafią odnaleźć się na zmiennym rynku pracowników i pracodawców. Psychologia, prawo i dziennikarstwo, czyli najbardziej oblegane kierunki studiów, nie gwarantują przecież posady z wysoką pensją.

  Jeśli młody człowiek, który skończył liceum, myśli o wejściu na rynek pracy, powinien zdecydować się na szkołę dającą praktyczną wiedzę i umiejętności. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się edukacja w szkole policealnej.

  Absolwenci liceów, zarówno ci, którzy zdali maturę, jak i osoby bez świadectwa dojrzałości, poszukują informacji o darmowej, dalszej edukacji, dzięki której po intensywnej, ale nie wieloletniej nauce, będą mogli wejść na rynek pracy i bez problemów zdobyć posadę.

  Plus Edukacja to szkoły policealne i licea dla osób dorosłych. Szkoły te, między innymi z oddziałami we Wrocławiu, oferują edukację za darmo i kształcą w kierunkach, które mają przed sobą przyszłość. Absolwent szkoły po czterech semestrach i zdanych egzaminach otrzymuje taki tytuł jak: technik Informatyk, technik rachunkowości, opiekun medyczny, opiekunka dziecięca, asystent stomatologa, higienistka stomatologiczna czy florysta. Kierunków technicznych w Plus Edukacja jest kilkanaście, zarówno dla osób chcących pracować w obszarze budownictwa, jak i w usługach czy placówkach medycznych albo finansowych. Ukończenie szkoły policealnej może być też wstępem do założenia własnej działalności, która poza pieniędzmi dostarczy też wiele satysfakcji.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo