Liceum plastyczne zostaje przy Skargi. Miasto się ugięło

  Liceum plastyczne zostaje przy Skargi. Miasto się ugięło

  Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zespół Szkół Plastycznych zostanie przy ul. Skargi
  1/9
  przejdź do galerii

  Zespół Szkół Plastycznych zostanie przy ul. Skargi
  ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Miasto wycofało się z zamiaru przeniesienia Zespołu Szkół Plastycznych z ulicy Piotra Skargi do budynku po V Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grochowej. Nauczyciele, uczniowie i ich rodzice cieszą się z tej decyzji, ale będą patrzeć urzędnikom na ręce.
  Przypomnijmy. Mimo protestów dyrekcji, nauczycieli, rodziców i dzieci urzędnicy postanowili że szkoła plastyczna przymusowo zmieni swoją siedzibę. Miała się przenieść do budynku opuszczanego przez V LO, choć - jak podkreślała dyrektor liceum plastycznego - jest on w fatalnym stanie.

  Protesty pomogły. Szkoła zostanie przy Skargi. Takie stanowisko departamentu edukacji przekazała wczoraj podczas spotkania z nauczycielami i rodzicami uczniów Ewa Szczęch, dyrektor wydziału gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w ratuszu.

  – Wsłuchując się w argumenty i widząc ten silny opór, jaki wytworzył się w ciągu ostatniego tygodnia, odstąpiliśmy od przeniesienia Zespołu Szkół Plastycznych do budynku po V Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grochowej – poinformowała na początku spotkania Ewa Szczęch.

  Na sali rozległy się gromkie brawa, ale po chwili rozpoczęła się lawina pytań. Rodzice pytali m.in., skąd pomysł na przenosiny „plastyka”.
  – Od dawna przymierzaliśmy się do przeniesienia Zespołu Szkół Plastycznych do innego budynku, ponieważ ten obecny szkoły jest w bardzo złym stanie – tłumaczyła Ewa Szczęch.

  Stan kamienic przy ul. Piotra Skargi faktycznie jest zły. Pilnej naprawy wymaga przede wszystkim dach, dwa kominy, a także elewacja. Ten argument nie trafił jednak do rodziców.
  – Dostosowanie szkoły przy ul. Grochowej do potrzeb i specyfiki szkoły plastycznej, w której zajęcia odbywają się przede wszystkim w specjalistycznych pracowniach również pociągnęłoby bardzo duże koszty – mówi Agnieszka Jerka, przewodnicząca rady rodziców „plastyka”.

  Jak poinformowała Ewa Szczęch, środki potrzebne na dostosowanie budynku przy ul. Grochowej miałyby pochodzić z ewentualnej sprzedaży obecnej siedziby Zespołu Szkół Plastycznych. To zaskakujące stanowisko, bo jeszcze trzy dni temu
  Jarosław Delewski, szef departamentu edukacji w ratuszu zapewniał nas, że miasto nie ma żadnych planów związanych z przyszłością budynku przy Skargi i że nie ma także decyzji o jego sprzedaży.

  Rodzicom nie spodobało się również tempo, w jakim szkoła miałaby zostać przeniesiona do budynku przy Grochowej.
  – Mam wrażenie, że osoby, które podjęły tę decyzję, zrobiły to bez wyobraźni i jakiegokolwiek zbadania sytuacji. V Liceum Ogólnokształcące przeniesie się na ul. Ślężną najwcześniej w lipcu, więc na przenosiny naszej szkoły byłby niespełna dwa miesiące. To skandaliczne i naszym zdaniem po prostu niemożliwe do wykonania – twierdzi Agnieszka Jerka.

  Podczas spotkania padło także pytanie, czy miasto nie mogłoby przeznaczyć pieniędzy zarezerwowanych na doraźny remont budynku przy ul. Grochowej na remont obecnej siedziby „plastyka”?
  – W chwili obecnej nie jest to możliwe, ponieważ nie wiemy jeszcze, jakie będziemy mogli przeznaczyć na szkoły ponadgimnazjalne. W pierwszej kolejności pieniądze będą przeznaczane na dostosowanie gimnazjów, w których od nowego roku szkolnego będą mieściły się szkoły podstawowe – rozwiała wątpliwości Ewa Szczęch.

  Rodzice, choć cieszą się z zapewnień urzędników, nie do końca w nie wierzą.
  – Obawiamy się, że temat może wrócić. Nauczeni tą sytuacją, w której zostaliśmy postawieni pod ścianą, będziemy patrzeć urzędnikom na ręce – podkreśla Agnieszka Jerka. – Na pewno wyślemy naszego przedstawiciela na sesję 9 lutego, kiedy miała być podjęta ostateczna decyzja o przeniesieniu naszej szkoły – dodaje.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Rodzice, choć cieszą się z zapewnień urzędników, nie do końca w nie wierzą."

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zapewnienie urzędnika - coś jak prostata kobiety.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ewentualna sprzedaż plastyka

   ms (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Odpowiedź na ewentualną sprzedaż https://www.youtube.com/watch?v=xqFAm9Dl95Y


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   pol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   I teraz zagadka kto kłamał o chęci sprzedaży pani czy pan

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I bardzo słusznie.

   Bootmen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   W żadnym wypadku nie wolno przestawać patrzeć im na ręce. Magistrat jest znacznie bardziej przychylny budowie błyszczących monolitów galerii handlowych, biznesom z deweloperami i branży...rozwiń całość

   W żadnym wypadku nie wolno przestawać patrzeć im na ręce. Magistrat jest znacznie bardziej przychylny budowie błyszczących monolitów galerii handlowych, biznesom z deweloperami i branży hotelarskiej, niż sztuce. Trudny rok ESK się skończył, więc zaczęli rozliczenia z kulturą. Teraz starają się o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Strach pomyśleć, jak będą po takim roku wyglądały rozliczenia z resztkami zieleni, którym jeszcze udało się ocaleć.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo rodzice!

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   Bardzo dobrze, że nie pozwoliliście państwo przenieść liceum ....bo już wasze pociechy nie wróciłyby tam z nauką - bowiem kamieniczka opchana zostałby na pewno jakiejs spółeczce a pretekst...rozwiń całość

   Bardzo dobrze, że nie pozwoliliście państwo przenieść liceum ....bo już wasze pociechy nie wróciłyby tam z nauką - bowiem kamieniczka opchana zostałby na pewno jakiejs spółeczce a pretekst magistrat znalazłby na poczekaniu!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grochową przeznaczyć na...

   Radny AP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   ...osiedlowy dom kultury. Rada osiedla Gajowice od dawna o to zabiega, od chwili, kiedy powstał projekt przeniesienia V LO na Ślężną.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama