Koniec szkoły na Biskupinie. Rodzice: Wstyd i granda...

  Koniec szkoły na Biskupinie. Rodzice: Wstyd i granda (ZDJĘCIA)

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przed i na sesji protestowali rodzice gimnazjalistów
  1/9
  przejdź do galerii

  Przed i na sesji protestowali rodzice gimnazjalistów ©Pawel Relikowski / Polska Press

  Mimo protestów rodziców i dyrekcji, wrocławscy radni zdecydowali ostatecznie o przymusowej przeprowadzce Gimnazjum nr 20 z ul. Pautscha na Biskupinie do gmachu XI LO przy ul. Spółdzielczej. Przeciwko tej uchwale była opozycja. Podczas czwartkowej sesji nie brakowało emocji. "Panie Dutkiewicz, czy Gimnazjum nr 20 ma być ofiarą waszych układów?" - m.in. taki transparent przynieśli na sesję rodzice.
  Przeniesienie Gimnazjum nr 20 przy ul. Pautscha do budynku XI LO przy ul. Spółdzielczej to pomysł wrocławskiego magistratu. Urzędnicy przekonują, że budynek przy Pautscha jest przygotowany na 380 miejsc, a uczy się tam teraz 147 uczniów, z czego 117 to uczniowie spoza rejonu. Według Jarosława Delewskiego, dyrektora departamentu edukacji, gimnazjaliści będą mieli na Spółdzielczej bardzo dobre warunki do nauki.

  Z taką decyzją nie zgadzają się rodzice gimnazjalistów. Twierdzą, że celowo wybrali tę szkołę i nie chcą, żeby ich dzieci uczyły się gdzie indziej. Podkreślają także, że ich dzieci zaangażowały się w głosowanie w ramach wrocławskiego budżetu obywatelskiego i dzięki temu przy budynku na Pautscha ma powstać nowoczesna baza sportowa.

  Rodzice na sesji nie ukrywali emocji. Przerywali dyrektorowi Jarosławowi Delewskiemu i głośno buczeli. Szkoły bronili również opozycyjni radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

  Miasto przeprowadziło ostatnio kontrolę w szkole. Urzędnicy sprawdzali m.in. zasady rekrutacji do klas sportowych i zasady wynajmu sal. Radny Krystian Mieszkała (PiS) wezwał urząd do wyjaśnienia sprawy. - Rodzice i pracownicy szkoły traktują kontrolę jako karę - mówił Mieszkała.

  Radny Piotr Maryński (PiS) przeczytał list uczniów Gimnazjum nr 20. Młodzież zdecydowanie sprzeciwiła się przeniesieniu szkoły. - Czujemy się oszukani, większość z nas wybrała tę szkołę, ze względu na dobre warunki - napisali uczniowie.

  Przeczytaj więcej: Uczniowie Gimnazjum nr 20 do radnych: Czujemy się oszukani (LIST)

  - Mam zaszczyt i dumę stać przed państwem, patrzeć państwu w oczy i powiedzieć jak będę głosował, a będę głosował przeciw - mówił, zwracając się do rodziców, radny Łukasz Olbert (PiS).

  Radny Sebastian Loren (Bezpartyjni Samorządowcy) powiedział, że to wola rodziców jest dla niego wytyczną, jak ma głosować. - Jak to jest, że miasto lekką ręką wydaje wiele milionów złotych na różne inwestycje, takie jak stadion na Maślicach, a tu żałuje kilkuset tysięcy złotych na szkołę. To jest niegodziwe - mówił Lorenc.

  Katarzyna Obara-Kowalska z klubu Rafała Dutkiewicza z Platformą przyznała, że bierze pod uwagę listy uczniów, czy rady osiedla. - My jako radni mamy za zadanie reprezentować mieszkańców, dlatego interesuje mnie, jakie interesy mieszkańców, nie urzędników, uchwała dotyczące przeniesienia szkoły zabezpiecza - pytała radna.

  Bohdan Aniszczyk (klub Rafała Dutkiewicza z Platformą) - We Wrocławiu nie oszczędza się na edukacji, wprost przeciwnie w edukację inwestujemy - mówił przewodniczący komisji edukacji.

  Dyrektor Jarosław Delewski odpowiadał na pytania i wątpliwości radnych. Przypomniał, że zmieniła się ustawa o systemie oświaty i 6-latki nie mają już obowiązku szkolnego. - Liczba przygotowanych miejsc dla gimnazjalistów jest dużo większa niż uczniów - mówił dyrektor Delewski.

  Przypomniał również, że PiS ma w planach likwidacje gimnazjów. - Nie wiemy co będzie dalej - mówił Delewski. - W przyszłym roku wydamy 110 mln zł na edukacyjne inwestycje - wyliczał dyrektor departamentu edukacji. Według niego słusznym rozwiązaniem jest łączenie gimnazjów w zespoły, np. ze szkołami ponadgimnazjalnymi. - Departament edukacji nie działa przeciwko wrocławskiej edukacji, tylko w imię edukacji, w interesie wszystkich mieszkańców Wrocławia - dodawał Jarosław Delewski.

  Za przeniesieniem szkoły było 20 radnych z klubu Rafała Dutkiewicza z Platformą. Wstrzymała się Katarzyna Obara-Kowalska. 15 radnych z opozycji było przeciwko.

  Rodzice po głosowaniu krzyczeli: Wstyd i grańda.


  Czytaj także

   Komentarze (43)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tylko Dutkiewicz

   wyborca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Głosuj na Dutkiewicza [sarkazm]

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkola nr 70

   ruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zastanawiające jak podzielą się tym terenem z morznowładcy którzy o tym przeniesieniu zadecydowali i komu przypadnie największy kąsek-pożyjemy zobaczymy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bezmyślność władzy.

   iuikls (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Widać, że myślenie o przyszłości przekracza możliwości Delewskiego i radnych. Niż demograficzny się skończył, podstawówki zaczynają pękać w szwach, a Gimnazjum 20 ze świetną bazą i nowo powstającym...rozwiń całość

   Widać, że myślenie o przyszłości przekracza możliwości Delewskiego i radnych. Niż demograficzny się skończył, podstawówki zaczynają pękać w szwach, a Gimnazjum 20 ze świetną bazą i nowo powstającym obiektem przyciągnęłoby dzieci. A likwidacji gimnazjów na razie nie ma.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To może niestety coś innego...

   ius (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Może myślą o przyszłości. Ale swojej...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ad-M

   Ad-M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18

   "Cytat na dziś: We Wrocławiu nie oszczędza się na edukacji, wprost przeciwnie w edukację inwestujemy - mówił przewodniczący komisji edukacji. " - dlatego właśnie przegłosowaliśmy zamknięcie szkoły.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   było ;)

   aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Było też: "W żadnym innym mieście tak się nie oszczędza na edukacji" ;) Przejęzyczenie Pana Dyrektora? hi,hi


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nawet szczerość się pojawiła?

   bb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Nie, to podświadomość się odezwała.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy nadejdzie czas na na rozmontowanie Układów ?

   nen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   We Wrocławiu rządzą Układy Zamknięte stworzone wokół tzw. klubu Dutkiewicza. Wystarczy dobrze przyjrzeć się tym ,którzy przychodzą na bale charytatywne ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzieci żal, miasta żal

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Niczego dobrego nie można się było spodziewać, biorąc pod uwagę skład Rady Miasta. A Departament Edukacji to się dopiero zorganizował z tymi swoimi zielonymi ludzikami;-). Normalnie jak na wojnie....rozwiń całość

   Niczego dobrego nie można się było spodziewać, biorąc pod uwagę skład Rady Miasta. A Departament Edukacji to się dopiero zorganizował z tymi swoimi zielonymi ludzikami;-). Normalnie jak na wojnie. Udały nam się władze, nie ma co ;-). Pozostaje niesmak i strach, co nowego jeszcze wymyślą w naszym mieście. Wrocław przypomina mi Ticanica. A może nawet Concordie...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Costa Concordia

   iii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Costa Concordia - światła, szpan, popisy oraz brak rozwagi i kompetencji, a potem smutny koniec i ucieczka kapitana. Tak będzie z Wrocławiem? :(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zaraz zaraz

   biskupinoianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

   Zaraz zaraz... a kto wygrał ostatnie wybory do rady miejskiej na Biskupinie? Ja doskonale pamiętam kto, bo przeszedłem się dzień po wyborach po komisjach. Większość z mieszkańców wybrała Uhle,...rozwiń całość

   Zaraz zaraz... a kto wygrał ostatnie wybory do rady miejskiej na Biskupinie? Ja doskonale pamiętam kto, bo przeszedłem się dzień po wyborach po komisjach. Większość z mieszkańców wybrała Uhle, Rańdę i Aniszczyka. A niedaleko równie dużo głosów dostał niejaki Przywara z PO. Wszyscy polecieli głosować na "młodych i wykształconych ludzi od prezydenta" głównie po to, bo oni obiecali szybko wybudować obwodnicę z Mostem Wschodnim. I co? I nie macie Mostu, za to nie macie też szkoły. Drogie 15-latki, pogratulujcie swoim rodzicom.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto by nie zagłosował na perfekcyjny przedziałek pana R. vel G?

   este (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Przeciętnemu mieszkańcowi trudno trudno zweryfikować kandydata na radnego. Dopiero teraz, gdy "pięknisiów" zobaczono w akcji mozna się było przekona ile są warci.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdzie jest KOD, czy to jest demokracja? ;)

   Mietek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Gdzie KOD, czy to jest demokracja? ;)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komitet Obrony Donosiciela ma inne priorytety

   ::: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Kogo tam w Warszawie obchodzi Układ Wrocławski?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Donosiciel zawsze się znajdzie!

   jedno oko na Maroko, drugie na tajniaka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Donosiciele to chyba jednak byli wczoraj na sali. Pewna młoda osoba stała początkowo wśród rodziców i pilnie słała sms-y (jeden za drugim). To na pewno przypadek, że oddalona o kilka metrów...rozwiń całość

   Donosiciele to chyba jednak byli wczoraj na sali. Pewna młoda osoba stała początkowo wśród rodziców i pilnie słała sms-y (jeden za drugim). To na pewno przypadek, że oddalona o kilka metrów wierchuszka Departamentu Edukacji siedziała wtedy z nosami w swoich telefonach. Po dłuższym czasie (przynajmniej godzina), tej osobie znudziło się stanie z plebsem i zdalna praca, więc udała się do "swoich", czyli usiadła obok wierchuszki. Od tego momentu wierchuszka straciła zainteresowanie telefonami. Także KOD może i był, ale incognito (przynajmniej do pewnego momentu ;).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i bardzo dobrze

   zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

   Bardzo dobrze, że szkołę zlikwidowali. Bachorów jest coraz mniej więc po co utrzymywać z moich podatków budynek i bandę nierobów"nauczycieli". Dyrektorka tego burdelu pewnie ma zawał i pójdzie na...rozwiń całość

   Bardzo dobrze, że szkołę zlikwidowali. Bachorów jest coraz mniej więc po co utrzymywać z moich podatków budynek i bandę nierobów"nauczycieli". Dyrektorka tego burdelu pewnie ma zawał i pójdzie na roczny urlop a później dostanie odprawę za zwolnienie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaki wrocław taki zenek

   j23 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Zeniu, burdel to może w tej lokalizacji właśnie powstanie. Nawet rozumiem, że się cieszysz ;).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żenada

   seeg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   i tylko tyle, ja bym się przyjrzał gdzie więcej marnuje się pieniędzy zwłaszcza w komisjach, związkach i innych spółeczkach w których działają radni (byli sportowcy, którzy wiedzą gdzie się zaczyna...rozwiń całość

   i tylko tyle, ja bym się przyjrzał gdzie więcej marnuje się pieniędzy zwłaszcza w komisjach, związkach i innych spółeczkach w których działają radni (byli sportowcy, którzy wiedzą gdzie się zaczyna sport... masakra a oni później chodzą po szkołach sportowych i pierniczą o pięknych ideach tych szkół... żenada, żenada)
   a ktoś wie kto kupi ten budynek i na co pójdą pieniądze ze sprzedaży?
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama