Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Flagi RP: Flaga państwowa to nie miejsce na bazgroły (ROZMOWA)

Malwina Gadawa
Piotr Krzyżanowski
- Jakie są nasze główne błędy przy wieszaniu flagi państwowej? Jak powinniśmy robić to prawidłowo i co oznaczają polskie symbole? O tym wszystkim opowiada Jerzy Zarawski, wieloletni kierownik Muzeum Militariów we Wrocławiu. Obecnie na emeryturze, ale wciąż działa w Stowarzyszeniu Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Przez lata zwracał uwagę na prawidłowe traktowanie polskich symboli narodowych.

Polacy nie umieją wieszać flagi państwowej? Ostatnio nie popisali się wrocławscy urzędnicy, którzy przed kanonizacją papieża źle wywiesili polskie flagi na ulicy Legnickiej. Z czego to wynika?

Nasze uchybienia wynikają w większości z braku elementarnej wiedzy. Flaga państwowa jest naszym symbolem i wypadałoby, żeby każdy miał wiedzę o jej symbolice (biel oznacza nasze godło, a czerwień – tło tarczy herbowej). O naszych symbolach powinny uczyć szkoły, a jeśli nie uczą – obowiązek ten spada na rodziców. Mówi się, że flaga narodowa wywołuje poczucie dumy. Dlaczego więc traktujemy ją czasem, widziałem to choćby na zdjęciach z uroczystości kanonizacyjnych, jak kawałek materiału, z którym możemy zrobić, co się nam podoba? Np. coś na niej nabazgrać. Wtedy to przestaje być polską flagą. Bo polska flaga jest biało-czerwona. Tylko i aż. I dla mnie jest najpiękniejsza.

Jakie są nasze główne błędy?

Flaga umocowana np. do balkonu jakimś sznurkiem wyglądająca jakby w każdej chwili mogła spaść – nie wygląda imponująco. Nie ma żadnych trudności w zdobyciu odpowiedniego uchwytu, jeżeli nie potrafimy go zrobić sami. Ale flaga, która „ubogacona” jest herbem, to znaczy godłem na tarczy, czasem jeszcze z napisem Polska, nie jest flagą przyjętą przez tradycję, potwierdzoną ustawą. Przysługuje przedstawicielstwom dyplomatycznym, portom lotniczym i morskim. Przy czym herb jest zamieszczony na białej strefie flagi. Sięganie po taką flagę jest zapewne wyrazem kompleksu, że same kolory biały i czerwony to zbyt ubogo. Czasem powodowani różnymi pobudkami na fladze nanosimy przeróżne napisy. I jeszcze jedna zasada, czasami naruszana: na dachu budynku można eksponować flagę, gdy jest to siedziba państwowego urzędu (we Wrocławiu – Urząd Wojewódzki). Taka flaga na gmachu głównym Politechniki nie ma uzasadnienia. Może już od tego odstąpiono, ale przez lata widziałem tam powieszoną flagę).

CZYTAJ TEŻ: Dzień Flagi RP: Biel to czystość, czerwień to męstwo. Poznaj historię naszych barw

Kiedy możemy, a kiedy powinniśmy, wieszać flagę?

To powinno wynikać z własnej potrzeby, kiedy chcemy zamanifestować swoją radość z bycia Polakiem. Kiedyś można było wieszać flagę tylko w określone dni. Zawieszoną, zwykle przez dozorcę, na 1 maja, należało zdjąć do wieczora 2 maja. By nie wisiała 3 maja. Teraz, nie wiem jak powiedzieć - powinniśmy, czy wypada - flagę wywieszać w święta narodowe, w ważne rocznice, przy okazji ważnych wydarzeń. Wielu miało potrzebę, ja zresztą też, wywieszenia flagi w dzień kanonizacji Jana Pawła II. W budynkach mieszkalnych powinni ją wieszać mieszkańcy, nie czekając aż to zrobi dozorca. W szkole – uczniowie, nie woźny.

Jak prawidłowo powiesić flagę, co robić jeżeli mamy flagi innych państw i więcej masztów?

W Polsce polska flaga ma pierwszeństwo przed każdą inną. Więc jeżeli eksponujemy dwie flagi, to od strony obserwującego nasza flaga powinna być widoczna z lewej strony. Gdy są 3 maszty – najważniejszym jest miejsce środkowe. Przy czterech – najważniejszy jest maszt skrajny widziany z lewej strony. Przy pięciu – znowu centralny, a przy sytuacji, kiedy masztów jest więcej: oba skrajne miejsca. I jeśli są to maszty przed budynkiem, to zawsze najpierw wciąga się flagę polską. Przy opuszczaniu naszą flagę opuszcza się na końcu.

Jakie są kary za znieważenie tego symbolu?

O ile dobrze pamiętam taki czyn jest zagrożony karą do roku więzienia. Dla mnie są to sprawy żenujące, bo czasami słychać, że ktoś oskarżony za znieważenie flagi jest uniewinniany ze względu „na małą szkodliwość społeczną czynu”. Wielu zapewne pamięta sprawę, kiedy umieszczono miniaturę polskiej flagi w psiej kupie. Kolejne instancje sądowe nie dopatrywały się w tym czynu karalnego, a wielu celebrytów nie widziało w tym nic zdrożnego. Kiedyś niegodny czyn był powszechnie oceniany powiedzeniem: wstydu nie masz. Ale to powiedzenie odeszło do lamusa, wstyd wydaje się obcym odczuciem.

***

Polskie symbole narodowe

Orzeł. Orzeł koronowany, biały, ze złotym dziobem i szponami. Przez wieki rysunek orła uległ zmianom. Orła widzimy często na tarczy herbowej, czerwonej. Wtedy to jest herb. Biały orzeł na czerwonej tarczy. I to jest przeniesione na inny, ważny symbol – polską flagę. Biało-czerwoną. Ta biel – to biel orła. Czerwień – jego tło. Biały orzeł na czerwonym polu.

Flaga. Ustawa przewiduje proporcje flagi narodowej, które powinny wynosić 5:8. Więc flaga o wysokości 50 cm powinna mieć długość 80 cm.

Według Jerzego Zarawskiego innym sposobem eksponowania barw narodowych jest kokarda narodowa. To wstążka w barwach narodowych zwinięta w formę rozety. Powinno być z białym w centrum, bo wtedy oznacza to orła na czerwonym tle. Ale dopuszcza się odwrotny układ. Bo zdarzało się, że na kokardę przyczepiało się godło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska