Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie wrocławskie uczelnie wśród najlepszych na świecie

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Zestawienie tysiąca najlepszych uczelni świata według "Academic Ranking of World Universities" w tym roku otwiera amerykański Harvard, za którym znalazły się Stanford i Cambridge. Do tej grupy w 2021 roku trafiło 10 uczelni z Polski, wśród których znalazły się Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Politechnika Wrocławska.
Zestawienie tysiąca najlepszych uczelni świata według "Academic Ranking of World Universities" w tym roku otwiera amerykański Harvard, za którym znalazły się Stanford i Cambridge. Do tej grupy w 2021 roku trafiło 10 uczelni z Polski, wśród których znalazły się Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Politechnika Wrocławska. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Politechnika Wrocławska znalazły się w gronie najlepszych uczelni na świecie. To wynik prestiżowego "Academic Ranking of World Universities", czyli tzw. Listy Szanghajskiej. Które miejsca zajęły i na czym polega ten elitarny ranking? O tym przeczytasz poniżej.

Zestawienie tysiąca najlepszych uczelni świata według "Academic Ranking of World Universities" w tym roku otwiera amerykański Harvard, za którym znalazły się Stanford i Cambridge. Do tej grupy w 2021 roku trafiło 10 uczelni z Polski, wśród których znalazły się Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Politechnika Wrocławska.

- Dołączenie do tego prestiżowego grona to niewątpliwie sukces i bardzo dobra wiadomość dla Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. To także efekt dużego wysiłku publikacyjnego, który podjęliśmy w minionych miesiącach. Cieszę się, że to wyróżnienie spotyka nas właśnie w tym roku - wyjątkowo dla nas trudnym ze względu na walkę z pandemią. Obecność w zestawieniu dwóch polskich uczelni medycznych odbieram jako swoiste uhonorowanie naszych wysiłków - dużym kosztem łączyliśmy leczenie, z praktycznym uczeniem studentów i prowadzeniem badań naukowych. Obecność na liście szanghajskiej cieszy więc podwójnie. Ważne jest też dla mnie to, że wzmocniliśmy pozycję Wrocławia jako ośrodka akademickiego - podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. Piotr Ponikowski.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu debiutował w głównym zestawieniu. Do tej pory UMW klasyfikowano wyłącznie w rankingu dziedzin. Wrocławska uczelnia znalazła się w dziewiątej setce rankingu, czyli na miejscach 801-900, obok Politechniki Gdańskiej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dlaczego miejsca podawane są setkami, a nie konkretną liczbą? Wynika to z metodologii przyjętej przez twórców rankingu. Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu i pojawiają się w grupach liczących 50 lub 100 szkół wyższych.

- Czy jest to pozycja, która nas w pełni satysfakcjonuje? Oczywiście nie - traktuję ją jako początek naszej drogi. Nie mam wątpliwości, że polscy naukowcy są w stanie przesunąć miejsce naszych uczelni w światowych zestawieniach. Potrzebujemy tylko stworzyć im odpowiednie warunki. Myślę, że przed rektorami polskich uczelni czas ważnych decyzji, które pozwolą polskiej nauce realnie zaistnieć w globalnej świadomości - ocenia prof. Piotr Ponikowski.

Politechnika trzecią uczelnią techniczną w Polsce

Politechnika Wrocławska została sklasyfikowana na miejscach 901-1000, zajmując jednocześnie trzecie miejsce wśród polskich uczelni technicznych, wspólnie z Politechniką Warszawską.

- Ranking jest potwierdzeniem pozycji i jakości prowadzonych na Politechnice Wrocławskiej badań, a także kierunku do dalszego rozwoju – mówi prof. Agnieszka Bieńkowska, prorektor ds. kształcenia Politechniki Wrocławskiej.

Lepiej niż w zestawieniu ogólnym uczelnia ta wypadła w rankingu poszczególnych dziedzin nauki. W ogłoszonym wcześniej rankingu "Global Ranking of Academic Subjects" znalazły się trzy dziedziny. Matematykę sklasyfikowano na miejscach 201-300, a energetykę i inżynierię mechaniczną na miejscach 301-400.

Na czym polega najbardziej prestiżowy ranking uczelni na świecie?

W tym roku porównywano ponad 2000 uczelni z całego świata, a opublikowana lista zawiera 1000 najlepszych szkół wyższych. Wyniki "Academic Ranking of World Universities" po raz pierwszy zostały ogłoszone w 2003 r., a od 2009 roku prowadzi go Shanghai Ranking Consultancy. Ranking Listy Szanghajskiej tworzony jest na podstawie kilku kryteriów. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów oraz pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" lub "Science", liczbę cytowanych naukowców oraz liczbę cytowanych publikacji. W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Najwyższe pozycje w Polsce zajęły uniwersytety Warszawski (czwarta setka) i Jagielloński (piąta setka rankingu). Zestawienie zamykają Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Wrocławska i Politechnika Warszawska, które zostały sklasyfikowane w dziesiątej setce Listy Szanghajskiej 2021.

Cały ranking można sprawdzić oficjalnej stronie Academic Ranking of World Universities: KLIKNIJ TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska