Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa do wycinki? Miasto na razie zmienia decyzję

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Po wycince kilkudziesięciu drzew przy ul. Obornickiej – w tym dużych jesionów i dębów – planowano posadzić 6 małych drzew. Alarm podnieśli społecznicy, przekonując, że drzewa są mieszkańcom miasta niezbędne. Miasto w pierwszej reakcji wycofało się z planów wycinki, ale zastrzega, że sprawa jest jeszcze analizowana.

Plany przebudowy ulicy Obornickiej zakładają jej poszerzenie i wycięcie 22 drzew. Pod topór mają pójść głównie jesiony, ale także dęby, świerki, brzozy oraz jałowce, cisy i śliwy. Niektóre z drzew imponują rozmiarami – na liście do wycinki są okazy mające korony o średnicy nawet 10 – 17 metrów i obwodach pni do 280 cm. W zamian projekt nasadzeń przewiduje posadzenie dalej od drogi 6 dębów z koronami na wysokości 2,2 m i obwodami pnia do 18 cm. Z zieleni na przebudowywanym terenie miałyby znaleźć się gównie krzewy: tawulce i tawuły.

W środę na sprawę zwrócili uwagę aktywiści z Akcja Miasto. Społecznicy podkreślają, że drzewa obniżają temperaturę podczas upałów, dają cień, nawilżają i oczyszczają powietrze oraz ułatwiają retencjonowanie wody. Zaznaczają, że po wycince tych korzyści zostaną pozbawione tysiące osób mieszkających i funkcjonujących na Różance.

Podniesiony przez Akcja Miasto alarm okazał się do pewnego stopnia skuteczny. Biuro prasowe urzędu miejskiego poinformowało, że jednak jesiony i dęby zostaną ocalone, a projektant z kierownikiem projektu „szukają rozwiązań technicznych i prawnych, które pozwolą zachować jeszcze trzy z najstarszych drzew”.

Jednocześnie dowiadujemy się, że na ostateczną decyzję dotyczącą liczby drzew, które będą wycięte, trzeba poczekać kilka dni. Biuro prasowe podało, że Wrocławskie Inwestycje planują nasadzić w ramach tej inwestycji 300 drzew.

Spośród miejskiej zieleni to właśnie drzewa mają największy wpływ na oczyszczanie powietrza. Ich liście wchłaniają powietrze z pyłami i związkami chemicznymi lub gromadzą je na swojej powierzchni. Dorosłe drzewo redukuje zapylenie w mieście nawet o 75%. Aktywiści w swoim wczorajszym apelu także przytaczają słowa eksperta z Uniwersytetu Łodzkiego: - Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co mniej więcej 1700 dziesięcioletnich małych buków. To właśnie duże drzewa tak naprawdę są potrzebne w miastach, a nie ich małe sadzonki – przekonywał dr Dominik Drzazga.

Przebudowa Obornickiej jest częścią inwestycji polegającej na remoncie prawie 5 km dróg na odcinkach ulic Obornickiej, Pełczyńskiej, Zajączkowskiej i Pęgowskiej. Umowa warta prawie 80 mln zł została podpisana przez WI ze Skanską 7 czerwca. Budowlańcy pojawią się na placu budowy w ostatnim tygodniu czerwca.

Prace będą prowadzone na ul. Obornickiej – odcinek od Bałtyckiej do Bezpiecznej, Pełczyńskiej – od Kominiarskiej do Nowaka-Jeziorańskiego, Zajączkowskiej i Pęgowskiej – od Kminkowej do ul. Zarzecze.

Będzie m.in. przebudowana jezdnia, chodniki, ścieżki rowerowe, zjazdy przystanki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska