MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dostałeś podejrzany SMS lub e-mail? To może być próba wyłudzenia danych! Sprawdź, gdzie możesz to zgłosić

Paulina Schulz
Paulina Schulz
Jeśli dostałeś podejrzany SMS lub e-mail, pamiętaj, że możesz to zgłosić. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Jeśli dostałeś podejrzany SMS lub e-mail, pamiętaj, że możesz to zgłosić. Podpowiadamy, jak to zrobić. Fot. Paulina Schulz
CERT Polska jest jednym z trzech w kraju, Zespołów Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego. Zespół działa w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) i można do niego zgłaszać różnego typu incydenty związane z cyberbezpieczeństwem. Jeśli dostałeś podejrzany SMS lub e-mail, zgłoś to! Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zespół CERT realnie chroni użytkowników sieci

Zespół stworzył on listę ostrzeżeń zawierającą wykaz witryn stanowiących zagrożenie i obecnie znajduje się już na niej ponad 100 tysięcy stron. Czy warto zatem zgłaszać podejrzane SMS-y i treści w Internecie? Oczywiście! Świadczy o tym fakt, iż tylko w 2022 r. zablokowanych zostało około 21 mln prób wejścia na strony, które mogą doprowadzić do wyłudzenia danych osobowych lub danych uwierzytelniających do kont bankowych czy serwisów społecznościowych.

Co powinno wzbudzić czujność?
Cyberprzestępcy, aby wyłudzić nasze dane, dopuszczają się różnych sposobów. Wśród nich są m.in. fałszywe wiadomości e-mail lub SMS. Treści przygotowywane są w taki sposób, aby wyglądały na jak najbardziej autentyczne. W ich treści możemy jednak otrzymać link lub załącznik ze szkodliwym oprogramowaniem. To powinno wzbudzić naszą czujność! Zespół CERT uspokaja jednak, że w większości przypadków samo kliknięcie link nie jest niebezpieczne, a szkody wyrządzone przez przestępców mogą przynieść dopiero czynności wykonane na danej stronie.

Jak zgłaszać incydent?
Incydent może zgłosić zarówno osoba fizyczna, jak i operator usług kluczowych, a także dostawce usługi cyfrowej i podmiot publiczny. CERT Polska nie pobiera opłaty za swoje usługi i zajmuje się przypadkami związanymi z:[/b]

  • wyłudzeniami w Internecie,
  • złośliwym oprogramowaniem,
  • atakami typu DoS (Denial of Service) i DDoS (Distributed Denial of Service),
  • włamaniami i próbami włamania

Co należy zrobić, aby zgłosić incydent? Sprawdź naszą galerię zdjęć.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska