Dom w Twoim stylu
  Ważne
  Szkło w aranżacji wnętrz

  Szkło w aranżacji wnętrz

  Sławomir Bobbe

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nowoczesne szkło ma wiele zastosowań we wnętrzach - od mebli i akcesoriów, po szklane podłogi, ściany, schody i sufity.

  Nowoczesne szkło ma wiele zastosowań we wnętrzach - od mebli i akcesoriów, po szklane podłogi, ściany, schody i sufity. ©SGG

  Szklane ściany i sufity, parapety ze szkła, nawet kominek może być ze szkła. Piszemy o nietypowym zastosowaniu szkła w urządzaniu wnętrz.
  Nowoczesne szkło ma wiele zastosowań we wnętrzach - od mebli i akcesoriów, po szklane podłogi, ściany, schody i sufity.

  Nowoczesne szkło ma wiele zastosowań we wnętrzach - od mebli i akcesoriów, po szklane podłogi, ściany, schody i sufity. ©SGG

  Stoły ze szklanymi blatami, szklane witryny, lampy, drzwi wewnętrzne (i zewnętrzne też) albo dekoracje z tego materiału potrafią przyciągnąć uwagę. Są jednak stosowane w aranżacji mieszkań elementy szklane, o których kilkanaście lat temu jeszcze nikomu się nie śniło.

  Szklane ściany i sufity


  Rozwiązanie pojawiło się już w latach 70., ale nadal jest rzadko spotykane. A szkoda, bo szklane ściany i sufity pasują nie tylko do biur i loftów.
  Szkło, podobnie, jak lustro, sprawia, że pomieszczenie staje się optycznie większe. Obecnie zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne, są produkowane ze szkła. Te pierwsze są w stopniu wysokim odporne na warunki atmosferyczne, wytrzymałe, nie powodują strat ciepła. Szklane ściany zewnętrzne są często wykonane ze szkła zespolonego, czyli pewnego układu tafli szkła oddzielonych ramką. Przykładowo szyba zespolona składa się z następujących warstw: powłoka niskoemisyjna, szkło typu float (czyli główny rodzaj szkła, zwany potocznie szkłem zwykłym, dzięki niemu ciepło nie będzie uciekać na zewnątrz), przestrzeń międzyszybowa wypełniona powietrzem albo gazem szlachetnym, materiał ramki tzw. dystansowej (międzyszybowej), uszczelnienie butylowe, absorbent wilgoci oraz uszczelnienie zewnętrzne.

  Szklane ściany wewnętrzne mogą być połączone z tradycyjnym materiałem, choćby jako szkło wbudowane w mur z odkrytej cegły. Ozdobą samą w sobie będzie wewnętrzna ściana ze szkła, na którym pojawiły się rysunki czy napisy wykonane dzięki technice piaskowania. Popularne stają się również ścianki działowe wyprodukowane ze szkła laminowanego, czyli dwuwarstwowego szkła, połączonego bezbarwną folią akustyczną. W aranżacji wnętrz sprawdzą się szklane panele ścienne, szklane obrazy w wersji maksi (na całą ścianę, wyglądają jak fototapeta), szklane dekory oraz tablice magnetyczne wykonane ze szkła. Szklane cegły są stosunkowo nowe na rynku. Można z nich tworzyć np. kuchenne bary z podświetleniem ledowym.

  Szkło o zmiennej przezierności


  Ciekawym rozwiązaniem jest też szkło o zmiennej przezierności. W zależności od tego, czy jest "włączone", czy "wyłączone" może być całkowicie przezroczyste lub matowe i nieprzezierne. Dzięki temu doskonale nadaje się do budowy ścianek działowych i można je wykorzystywać nawet w łazienkach, czy pomieszczeniach, gdzie zależy nam na zachowaniu prywatności. Dodatkowo takie szyby mogą mieć różne kolory, albo być ozdobione wzorami, czy nadrukami.
  Jednym przyciskiem szkło z przezroczystego, zmienia się w matowe i nieprzezroczyste. SGG


  Szklane parapety i podłogi


  Takie parapety potrafią zrobić piorunujące wrażenie na wejściu. Dobrze się prezentują, jeżeli są dobrane do koloru okien. Kolejne rozwiązanie jest na zasadzie kontrastu, np. standardowe, tradycyjne białe okna i parapet z czarnego szkła. Niektórzy producenci szklanych parapetów oferują dodatkowe podświetlenie, dzięki któremu parapet wygląda niczym trójwymiarowy. Jednocześnie może spełniać funkcję dodatkowego oświetlenia. Bywa, że pod powierzchnią parapetu, między warstwami szkła, znajduje się miejsce np. na zdjęcia czy pocztówki. Podobne rozwiązanie stosuje się w przypadku szklanych podłóg. Trójwymiarowe podłogi też przyciągają wzrok. Wyglądają tak, jakby pod stopami była tafla, a pod nią ruchome, żywe obrazy.

  Szklane schody i balustrady


  To najczęściej konstrukcje tzw. samonośne. Wyglądają, jakby unosiły się w powietrzu. Stopnie szklanych schodów produkuje się zazwyczaj z trzech warstw klejonego szkła hartowanego. Montowane są przeważnie na specjalnej konstrukcji z metalu, ze stali nierdzewnej. Szklane schody wykonane są choćby ze szkła w połączeniu z innymi materiałami, np. ze stalą nierdzewną, aluminium, ceramiką i drewnem, a nawet cegłą. Jeżeli szkło na schodach ma być matowe, poddawane jest wcześniej zabiegowi szczotkowania. Gdy jednak szkło ma mieć wysoki połysk, jego powierzchnia zostaje wypolerowana. Szklana balustrada sprawia, że cała konstrukcja schodów nabiera lekkości.
  Szklana balustrada jest niemal niewidoczna i sprawia, że schody wyglądają lekko. Rintal Polska


  Szklane kominki


  Na pierwszy rzut oka wygląda, jakby w pokoju paliło się ognisko. Dopiero po przyjrzeniu się widać, że jest to kominek szklany. Wykonany jest on najczęściej ze szkła przezroczystego, chociaż bywa szkło przyciemniane.

  Szklane meble


  Sofy nie da się raczej wyprodukować ze szkła, ale szklane stoły, stoliki, ławy czy krzesła oraz regały nie należą do rzadkości. Podobnie, jak szklane półki, lampy, wieszaki czy gazetniki. Na uwagę zasługują meble wykonane ze szkła lodowego, czyli posiadającego dekoracyjne spękania niczym popękana tafla lodu. Meble ze szkła ornamentowego, a więc ze wzorami i szkicami, również stanowią dekorację same w sobie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecane

   Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

   Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

   Gmina Krośnice - tu się wypoczywa

   Gmina Krośnice - tu się wypoczywa

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem