Dom w Twoim stylu
  Mały ogrodnik – urządzamy ogród dla dziecka

  Mały ogrodnik – urządzamy ogród dla dziecka

  Katarzyna Józefowicz

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Aranżując ogród, w którym bawić będzie się dziecko, pamiętajmy o bezpieczeństwie naszej pociechy.

  Aranżując ogród, w którym bawić będzie się dziecko, pamiętajmy o bezpieczeństwie naszej pociechy. ©Magdalena Kmita-Kulesza

  Urządzając ogród warto pomyśleć o osobnym kąciku dla dzieci – przestrzeń do zabawy, albo własna grządka, sprawią, że dzieci będą w ogrodzie chętnie i bezpiecznie spędzać czas.
  Aranżując ogród, w którym bawić będzie się dziecko, pamiętajmy o bezpieczeństwie naszej pociechy.

  Aranżując ogród, w którym bawić będzie się dziecko, pamiętajmy o bezpieczeństwie naszej pociechy. ©Magdalena Kmita-Kulesza

  Ogród to wspaniałe miejsce wypoczynku dla całej rodziny, pod warunkiem, że uwzględnia potrzeby wszystkich jej członków. Jeśli podczas urządzania ogrodowej przestrzeni nie weźmiemy tego pod uwagę, może się okazać, że rodzicom trudno będzie znaleźć dla siebie zaciszny kącik do wypoczynku, a bawiące się w ogrodzie dzieci, będą narażone na różne niebezpieczeństwa.

  Aranżacja ogrodu z podziałem na strefy


  Jeśli pragniemy pełnej harmonii, podzielmy ogród na strefy i wygospodarujmy w nim specjalne miejsce dla naszych pociech. Warto zorganizować dla nich zarówno miejsce do zabawy, jak i mały ogródek, w którym będą mogły uprawiać własne rośliny. Dzięki temu będziemy nie tylko spokojniejsi o ich bezpieczeństwo, ale też nie będziemy musieli się martwić, że podczas zabawy zniszczą cenne gatunki roślin lub stworzą nieład w miejscu, gdzie odpoczywamy.

  Plac zabaw w ogrodzie


  Organizując w ogrodzie przestrzeń dla dzieci, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim pod plac zabaw powinniśmy wybrać odpowiednią lokalizację, gdyż w jego pobliżu nie mogą znajdować się zbiorniki wodne, studzienki kanalizacyjne, skrzynki energetyczne ani żadne inne niebezpieczne urządzenia. Teren musi być też sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa. Nie może to być miejsce po składowaniu materiałów budowlanych lub innych odpadów, gdyż mogą się tam znajdować resztki potłuczonego szkła, stare gwoździe lub fragmenty metalowych drutów, które będą stanowić dla dzieci poważne zagrożenie.

  Miejsce powinno być też osłonięte od wiatru, ciepłe i słoneczne, ale też wyposażone w osłonę przeciwsłoneczną (np. w postaci materiałowego zadaszenia), dającą dzieciom cień podczas gorącego, letniego popołudnia. Plac zabaw powinien też znajdować się na równiej powierzchni, pokrytej trawą lub drobniutkim piaskiem, aby podczas zabawy dzieci nie wyrządziły sobie krzywdy.

  Przygotowując w ogrodzie miejsce dla naszych pociech, warto też wziąć pod uwagę ich wiek i potrzeby. Maluchom wystarczy piaskownica, kolorowe zabawki i dziecięca huśtawka, ale starsze dzieci będą bardziej wymagające, dlatego dla nich warto ustawić ogrodową zjeżdżalnię lub drewniany domek. Jeszcze większą frajdę sprawi im zróżnicowana, ciekawa przestrzeń, urozmaicona zawieszoną na konarze oponą, drewnianą konstrukcją do zabawy i wspinaczki czy podestem z drewnianych bali różnej wysokości.

  Oczywiście wszystkie elementy placu zabaw muszą być bezpieczne, odpowiednio poskręcane i solidnie zamocowane do podłoża. Zanim nasze dzieci z nich skorzystają, musimy sprawdzić, czy żaden element nie jest poluzowany, z drewnianych desek nie wystają gwoździe lub ostre drzazgi, a liny i łańcuchy mocno trzymają się na swoim miejscu. Wszystkie sprzęty powinny być też pokryte nietoksyczną, ale odporną na zewnętrzne warunki farbą lub bejcą, aby zbyt szybko nie przegniły ani nie zardzewiały. Warto też pamiętać o wyposażeniu w specjalną osłonę piaskownicy, co pozwoli zabezpieczyć piasek przed deszczem lub wizytą zwierząt, mogących go zanieczyścić.
  Radość z uprawy roślin może być wielka, bez względu na wiek ogrodnika. Vikvarga (Pixabay.com)


  Rośliny w dziecięcym zakątku ogrodu


  Tworząc dziecięcy zakątek, nie możemy oczywiście zapominać o roślinach, które w ogrodzie są przecież najważniejsze. W pobliżu placu zabaw nie mogą rosnąć gatunki trujące (cis, wawrzynek wilczełyko, tojad, konwalia) bądź z różnych innych względów niebezpieczne (kolczasty głóg, róże, ogniki), ale powinny się tam znaleźć rośliny, z których dzieci będą miały dla siebie pożytek.
  W ogrodzie warto mieć krzaczki słodkich malin lub innych owoców, które lubi dziecko. Nie ma nic lepszego niż świeże owoce z własnego krzaczka. Magdalena Kmita-Kulesza

  Mogą być to zarówno krzewy i rośliny owocowe, dające latem smaczne i wartościowe owoce (porzeczki, borówki, maliny i jeżyny bezkolcowe, truskawki, poziomki), jak i niewymagające i stosunkowo bezpieczne kwiaty (nagietki, aksamitki, cynie, lawendy, stokrotki, karłowe słoneczniki). W pobliżu dziecięcego kącika można też zorganizować mini warzywnik, gdzie maluchy będą mogły uprawiać własne warzywa takie jak np. sałata, marchewka, ogórki, fasola cukrowa, rzodkiewka, szczypiorek czy koperek. Obowiązek podlewania i systematycznej opieki nad własnym ogródkiem, nie tylko sprawi im dużą satysfakcję, ale też nauczy odpowiedzialności.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama