Dom w Twoim stylu
  Kosmos w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja kosmosów

  Kosmos w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja kosmosów

  Beata Kubiak

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Kosmosy kwitną pięknie, długo i kolorowo, a przy tym prawie nie mają wymagań. Czego chcieć więcej?
  1/12
  przejdź do galerii

  Kosmosy kwitną pięknie, długo i kolorowo, a przy tym prawie nie mają wymagań. Czego chcieć więcej? ©Jaycehu314 - pixabay.com

  Kosmosy, czyli onętki, to kwiaty o miękkich, nitkowatych, zielonych i pierzastych liściach przypominających koper. Mają bardzo małe wymagania, za to kwitną pięknie przez całe lato.
  Kosmosy kwitną bujnie okazałymi, płasko otwartymi, różnobarwnymi koszyczkami. Zarówno liście, jak i kwiaty są dekoracyjnym uzupełnieniem letnich, wiejskich bukietów. Typowym gatunkiem jest kosmos podwójnie pierzasty - o kwiatach od białych, poprzez odcienie różu, do purpury, ale występują także kosmosy siarkowe, które mają kwiaty żółte i pomarańczowe.

  Stanowisko i uprawa kosmosów


  Są to chyba najwyższe kwiaty jednoroczne, bo dorastają do 1,5 metra wysokości. Ze względu na swą wysokość kosmosy są doskonałym tłem dla niższych rabat, zwłaszcza o przeciwstawnym pokroju i kolorze kwiatów. Doskonale komponują się też z innymi kwiatami kojarzonymi z wiejskimi ogródkami, takimi jak floksy, czy rudbekie.

  Należy jednak uważać, gdyż kosmosy są zaborcze i mogą hamować wzrost innych roślin, zwłaszcza, jeśli posadzimy je zbyt blisko, na małym obszarze. Mają też tendencję do samoistnego rozsiewania się. Kosmosy rosną bardzo szybko z nasion, dlatego mogą być wysiewane późno, nawet pod koniec wiosny, co sprawia ze znajdują w ogrodzie nietypowe zastosowanie.
  Kosmosami można uzupełniać braki w grządkach lub tworzyć z nich sezonowe, nieformalne żywopłoty, zasłaniające mniej reprezentacyjne części ogrodu.

  Jest wiele odmian tych sympatycznych i wytrzymałych na suszę kwiatów. Wśród nich są kosmosy o pojedynczych i pełnych kwiatach, jedno i dwukolorowe. Te niższe, o pokroju bardziej krzaczastym, polecane są na rabaty wzdłuż ścieżek, czy nawet na skalniak. Wysokie odmiany kosmosów można sadzić przy ścianach domów, czy osłaniać nimi nieciekawe ogrodzenia. Połączenie kilku odmian kosmosów, posadzonych na większym obszarze, daje kompozycję o niezwykłym uroku. Stwarza bowiem wrażenie łąki, co będzie z pewnością ciekawym pomysłem dla miłośników ogrodów o nieformalnym wyglądzie.
  Kosmosy lubią słońce, chętnie rosną w przepuszczalnej i niezbyt zasobnej glebie. Dobrze znoszą dłuższe okresy bezdeszczowe. Kwitną przez całe lato do późnej jesieni.

  Ciekawe odmiany kosmosów


  Jedna z najstarszych odmian kosmosów„Purity” o czystych, białych, dużych kwiatach, które wyglądają wyjątkowo delikatnie na tle miękkich, zielonych liści, jest szczególnie warta polecenia ze względu na długi okres kwitnienia. Dla wielbicieli żywych i wesołych kolorów najlepszą odmianą będzie „Picotee” o jasnoczerwonych kwiatach z ciemniejszą obwódką na obrzeżu płatków lub „Sensation”, która wydaje kwiaty białe o czerwonorożowych brzegach. Kwiaty obu tych odmian są duże i bardzo dekoracyjne. Odmiana „Sea Shells” ma ciekawe języczkowate kwiaty, w kolorze różowym i szkarłatnym, które posadzone na tle zieleni krzewów, pięknie ożywią kompozycję rabaty.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama