Jak zrobić szablon malarski

  Jak zrobić szablon malarski

  Marta Balcerowska

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Wykorzystanie szablonu malarskiego

  Szablon malarski można wykorzystać nie tylko do dekorowania ścian. ©agniechajankowska (Pixabay.com)

  Przy odrobinie wysiłku sami możemy dekorować swoje wnętrza i cieszyć się ich urokiem. Dowolność dekoracji jest nieograniczona i zależy od pomysłów autora. Radzimy, jak zrobić szablon malarski. W przypadku wyboru zworu ogranicza nas jedynie wyobraźnia i zdolności manualne.
  Wykorzystanie szablonu malarskiego

  Szablon malarski można wykorzystać nie tylko do dekorowania ścian. ©agniechajankowska (Pixabay.com)

  Do wykonania szablonu będzie potrzebny jego wzór wydrukowany na papierze w odpowiednim formacie. Do wycięcia szablonu używamy specjalnego noża do cięcia papieru. Taka czynność wymaga pewnych umiejętności, dlatego wszystkim, którzy takich umiejętności nie posiadają polecamy użycie nożyczek. By praca była łatwiejsza, szablon należy wydrukować na papierze grubszym niż 80 gr.(do 120 gr. grubości; papier nie może być jednak za gruby, bo wtedy będziemy mieli problem z wycięciem szablonu).
  Następnie przygotujmy wszystkie akcesoria potrzebne do wykonania szablonu na dowolnie wybranej przez nas płaszczyźnie. Tak, więc musimy mieć farbę wodną i gąbkę, miękką szmatkę lub większy wacik do nałożenia farby. Dobrze mieć pod ręką bezbarwną taśmę klejącą.

  Jak wykonać szablon malarski - krok po kroku


  By pobrać szablon, plik z wzorem należy zapisać na dysku komputera i wydrukować w dowolnym programie graficznym. Na wstępie warto zapoznać się ze wszystkimi poniższymi czynnościami i wykonać próbę odbicia szablonu na zwykłym fragmencie kartki. Pozwala to nabrać wprawy i uniknąć błędów.

  Przygotuj papier odpowiedniej grubości do wydrukowania szablonu.szbalon malarski
  Szablon formatujemy do wydruku w takim rozmiarze, jaki jest nam potrzebny (mogą być formaty małe i duże).
  Z wydrukowanego szablonu wycinamy bardzo dokładnie płaszczyzny pokryte szarym kolorem. Czynność ta powinna być wykonana w miarę dokładnie tak, by krawędzie szablonu nie były zbytnio postrzępione i nierówne. Jak dokładnie wykonaliśmy tę czynność okaże się przy "przeniesieniu" szablonu na wybraną płaszczyznę i położeniu koloru.
  Szablon przyklejmy delikatnie taśmą bezbarwną w wybranym miejscu (sprawdźmy, czy szablon jest przyłożony równo, potem, po nałożeniu koloru na ścianę będzie trudno poprawić błędy).

  Farba do nałożenia na ścianę powinna mieć konsystencję "kremu" - jeśli farba, której chcemy użyć jest rzadsza, nabierajmy jej niewiele na gąbkę.

  Gąbkę delikatnie przyciskamy do powierzchni i nakładamy farbę na ścianę w miejscach wyciętych szablonu. Drugą dłonią przytrzymujmy szablon w miejscu ciętych krawędzi, by farba nie dostawała się pomiędzy papier (szablon) a ścianę. W ten sposób unikniemy tworzenia się zacieków i zniekształcenia konturu szablonu.
  Jeśli mimo wszystko pojawi się zaciek, może to oznaczać, że mamy za rzadką farbę lub nasza gąbka farby ma za dużo. Ponieważ używamy farby wodnej, więc zanim wyschnie zaciek należy go wytrzeć wilgotną ściereczką i czynność powtórzyć.
  Po nałożeniu całości farby w miejscach wyciętych szablonu, pozostawmy go jeszcze na płaszczyźnie, aż farba trochę wyschnie.
  Po wykonaniu dekoracji odklej szablon i podziwiaj swoje dzieło.
  Życzymy udanej zabawy.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecane

  Aleja Bielany dostarcza tanecznych wrażeń

  Aleja Bielany dostarcza tanecznych wrażeń

  Najlepsze oferty mieszkań i domów

  Najlepsze oferty mieszkań i domów

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci