Żołnierz po wypadku na misji: Wojsko traktuje mnie jak...

  Żołnierz po wypadku na misji: Wojsko traktuje mnie jak czarną owcę

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  – Wojskowa komisja lekarska stwierdziła, że wypadek nie wydarzył się w związku z pełnioną służbą. To kompletny absurd – mówi Radosław Kowalski.

  – Wojskowa komisja lekarska stwierdziła, że wypadek nie wydarzył się w związku z pełnioną służbą. To kompletny absurd – mówi Radosław Kowalski. ©archiwum prywatne

  Radosław Kowalski, który był żołnierzem i w 2010 roku wyjechał na misję w Afganistanie, gdzie uległ wypadkowi, nadal walczy o dobre imię i status weterana. Twierdzi, że został zostawiony sam sobie, a wojsko chce o nim zapomnieć. O kłopotach Radosława Kowalskiego pisaliśmy w marcu, dziś wracamy do sprawy.
  – Wojskowa komisja lekarska stwierdziła, że wypadek nie wydarzył się w związku z pełnioną służbą. To kompletny absurd – mówi Radosław Kowalski.

  – Wojskowa komisja lekarska stwierdziła, że wypadek nie wydarzył się w związku z pełnioną służbą. To kompletny absurd – mówi Radosław Kowalski. ©archiwum prywatne

  Radosław Kowalski, były żołnierz, w 2010 roku wyjechał na misję do Afganistanu, gdzie uległ wypadkowi. Polscy żołnierze budowali wspólnie z żołnierzami amerykańskimi lądowisko dla helikopterów.

  – Ciężka, ręczna i wyczerpująca robota. W pewnym momencie, gdy chwyciłem betonowy blok, poczułem jak coś strzeliło mi w kręgosłupie. Nie mogłem się ruszać – wspomina. Badania w punkcie ambulatoryjnym nie wykazały dużych zmian w kręgosłupie, ale ból nie ustępował.
  Z czasem żołnierz zaczął tracić czucie w jednej nodze i nie mógł już pełnić misji. Opowiada, że odtąd stał się czarną owcą jednostki. Wszyscy sądzili, że symuluje. – A ja nie byłem w stanie ustać na własnych nogach – mówi Kowalski. Po długich staraniach wrócił do Polski. Chciał przejść leczenie, rehabilitację i wrócić do pracy w armii. Na miejscu jednak czekało go rozczarowanie.

  – Wojskowa komisja lekarska stwierdziła, że wypadek nie wydarzył się w związku z pełnioną służbą. To kompletny absurd – mówi Radosław Kowalski. – Lekarze stwierdzili, że ujawniła się choroba zwyrodnieniowa, którą już miałem. Przez 8 lat przechodziłem wszystkie badania i nigdy wcześniej nie stwierdzono u mnie żadnej choroby.

  Początkowo wojskowa komisja uznała, że Kowalski jest zdolny do służby z ograniczeniami, ale to nie koniec.
  – Komisja uznała później, że nie jestem niezdolny do dalszej służby wojskowej. I że uraz kręgosłupa nie powstał w wyniku pełnienia zawodowej służby wojskowej pomimo że przecież powstał on wskutek pełnienia czynnej służby, dlatego odwołałem się od tej decyzji i nadal się odwołuję – dodaje.

  Wylicza, że wojsko odmówiło mu powrotu do służby, a potem statusu weterana poszkodowanego. Skarży się na brak pomocy, kłopoty mieszkaniowe, trudności z otrzymaniem książeczki zdrowia, która umożliwi mu dalsze leczenie. O jego kłopotach pisaliśmy na łamach Gazety Wrocławskiej w marcu.

  – Nie tylko nic się nie zmieniło na lepsze, ale jeszcze po tym artykule mam utrudniony kontakt z ministerstwem. Nikt z MON nie chce ze mną rozmawiać – stwierdza gorzko były wojskowy. Dodaje, że napisał też skargę do kancelarii premiera. Postanowiliśmy ponownie zapytać ministerstwo obrony narodowej o sytuację Radosława Kowalskiego.

  Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON, przysłał nam obszerną odpowiedź, w której wylicza, że wojsko kilkakrotnie przyznało Kowalskiemu zapomogi finansowe, a ostatnio pomagało mu znaleźć pracę. Były żołnierz potwierdza, że pracownicy Ośrodka Aktywizacji Zawodowej umówili go na kilka rozmów o pracę.

  – Ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. W końcu sam znalazłem sobie pracę – mówi były żołnierz.

  Potwierdza informację rzecznika, że na spotkaniu w Warszawie z przedstawicielami MON ustalili, że będzie się ubiegał o ustalenie stopnia niepełnosprawności w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

  Rzecznik ministerstwa tłumaczy, że aby otrzymać książeczkę zdrowia Kowalski musi złożyć odpowiedni wniosek. – Do końca kwietnia zainteresowany nie przedłożył żadnego wniosku – zauważa Misiewicz.
  – Nie złożyłem, bo żądają ode mnie oryginałów orzeczeń lekarskich, a te przepadły w komisji lekarskiej w Żaganiu, zresztą jak wiele innych moich dokumentów – tłumaczy Kowalski.

  W Warszawie ministerialni urzędnicy poinformowali też byłego żołnierza, że w celu zmiany kwalifikacji zdrowotnej musi złożyć wniosek w Wojskowym Biurze Emerytalnym.

  – Dyrektor WBE skierował zainteresowanego na komisję lekarską. Pan Kowalski otrzymał orzeczenie w sprawie kontrolnego badania inwalidy oraz orzeczenie w sprawie ustalenia dla celów odszkodowawczych uszczerbku na zdrowiu – informuje rzecznik. – Pan Kowalski złożył odwołanie od orzeczenia w sprawie kontrolnego badania. Przewodniczący Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we Wrocławiu 20 kwietnia 2016 r. przesłał odwołanie wraz z całą dokumentacją orzeczniczo-lekarską do Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie do rozpatrzenia.

  Tłumacząc odmowę statusu weterana poszkodowanego na służbie, rzecznik sugeruje, że winny jest sam Kowalski.

  – Zgodnie z ustawą o weteranach działań poza granicami państwa - wypadkiem pozostającym w związku z działaniami poza granicami państwa jest zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uszczerbek na zdrowiu, które zaistniało podczas lub w związku z działaniami podejmowanymi w ramach uderzenia na przeciwnika bądź odparcia jego uderzeń, zamachem lub innym bezprawnym działaniem wymierzonym przeciwko osobie, która brała udział w działaniach poza granicami państwa oraz innymi działaniami pozostającymi w bezpośrednim związku z wykonywaniem zadań przez żołnierza, z wyłączeniem przypadków, w których żołnierz przy wykonywaniu zadań nie przestrzegał przepisów bhp – wyjaśnia rzecznik.

  I dodaje, że Radosław Kowalski nie złożył ani skargi na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ani też do końca kwietnia 2016 roku nie złożył wniosku o przyznanie statusu weterana.

  – Od urzędnika w ministerstwie usłyszałem, że nie ma sensu iść do sądu, skoro nie mam orzeczenia, że wypadek był w związku ze służbą, dlatego najpierw odwołuje się od tego orzeczenia – kwituje Radosław Kowalski.

  Gdy żona Radosława Kowalskiego słyszy od nas, że rzecznik wspomina „fakt licznych interwencji i pomocy w sprawie Państwa Kowalskich w zakresie potrzeb mieszkaniowych, z uwagi na ciągłe niedoskonałości i niezadowolenie  przedkładane  przez  małżonkę”, zdenerwowana zapowiada, że za te słowa pozwie ministerstwo.

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lud głupi to kupi.

   777 EUROPA LATINO WŁLOCHY HISSPANIA I POrtuGALYJA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Globalizacja ? Już oceniłeś tę opinię. +1 / 0 Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sedes z bakielitu (gość) • 23.05.16, 13:38:33

   Globalizacja i populizm to dwie strony tego samego medalu. Chodzi o...rozwiń całość

   Globalizacja ? Już oceniłeś tę opinię. +1 / 0 Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sedes z bakielitu (gość) • 23.05.16, 13:38:33

   Globalizacja i populizm to dwie strony tego samego medalu. Chodzi o kasę. Kto ma kasę ten rządzi. Jedni będą się ukrywali po hasłami liberalizmu inni zaś pod hasłami nacjonalizmu. Całe gadanie o tzw. "wolność-równość-braterstwo" zastąpiono już dawno hasłem "arbeit mach frei" czyli "praca czyni wolnym". Globalny jest tylko rabunek większości przez mniejszość w imię lepszej przyszłości niezależnie od głoszonych idei. Lud głupi to kupi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MY POlactwo

   777 EUROPA LATINO WŁLOCHY HISSPANIA I POrtuGALYJA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   mzakrzewski (gość) • 23.05.16, 20:26:40

   wiara równa, pod stopami mamy... Jakieś kluby europejskiej inteligencji i integracji!? My Słowianie! Nasza dusza wyje od Władywostoku po Odrę i Nysę! Jakaś...rozwiń całość

   mzakrzewski (gość) • 23.05.16, 20:26:40

   wiara równa, pod stopami mamy... Jakieś kluby europejskiej inteligencji i integracji!? My Słowianie! Nasza dusza wyje od Władywostoku po Odrę i Nysę! Jakaś tam Bruksela. Kiedy Sobieski zwyciężał pod Wiedniem pohańca, oni nie wiedzieli jak wygląda Polak-katolik.Polska wolność to szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie. My mamy ich kasę- oni naszych emigrantów. Niech się cieszą że w tej zepsutej Europie jest naród trzymający się tradycji Bóg-honor- itd. Nasze wartości to pastuszek z fujarką, Kasztanka Marszałka, partyzantka II wojny światowej do 1963r. Tu nad Wisłą nasz cyrk, nasze małpy, nie będzie nam unia pluła w twarz!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POLackie LIBER wUJe SZCZEKAYOM PO WARhLACKU

   777 EUROPA LATINO WŁLOCHY HISSPANIA I POrtuGALYJA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   JAK NIE JESTEŚ POLACKOM SZUMOafiNOM I INNYCH WE WUJA NIE ROBISZ LIBEERanaLNIE TO WSZYSTKIE NISZCZYŃSCIA sPOdnom TYLKokO Na CIEBIE=TOPienie LEPRZYCH W FEKALIACH POLACTWA ROBACTWA.MNIE SIEM NIE...rozwiń całość

   JAK NIE JESTEŚ POLACKOM SZUMOafiNOM I INNYCH WE WUJA NIE ROBISZ LIBEERanaLNIE TO WSZYSTKIE NISZCZYŃSCIA sPOdnom TYLKokO Na CIEBIE=TOPienie LEPRZYCH W FEKALIACH POLACTWA ROBACTWA.MNIE SIEM NIE NALERZY TO CIEBIE TRZA ZAB RAĆ =LUB TYLKO AFI HI elicie zaPOmogi POtrzebne.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gosc

   Żenada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Czytajac wasze wypowiedzi zastanawiam sie jak wy patrzycie sobie z rana w twarz..Panstwo okrada nas z kazdej strony kazdy z osobna walczylby o swoje czyż nie chlop tez to robi wiem jak wyglada...rozwiń całość

   Czytajac wasze wypowiedzi zastanawiam sie jak wy patrzycie sobie z rana w twarz..Panstwo okrada nas z kazdej strony kazdy z osobna walczylby o swoje czyż nie chlop tez to robi wiem jak wyglada praca w wojsku i co sie dzieje gdy wydarzy sie cos zlego...szacun dla ciebie nie odpuszczaj!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobrze ci tak

   miske (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   Chciałeś strzelać do innych, to było fajno co? Nie płacz, tylko weź się do roboty pasożycie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto mieczem wojuje...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   kto mieczem wojuje...

   po co panie poszedłeś na amerykańską wojnę?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   badania pracownicze

   polka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Bardzo rzadko prowadzi się tak szerokie "badania pracownicze" umożliwiające zauważenie wad wrodzonych w przypadku lotu w kosmos, na własne życzenie , za własną kasę. Badania pracownicze określają...rozwiń całość

   Bardzo rzadko prowadzi się tak szerokie "badania pracownicze" umożliwiające zauważenie wad wrodzonych w przypadku lotu w kosmos, na własne życzenie , za własną kasę. Badania pracownicze określają tylko przydatność do pracy. I tak w wojsku są one szerokie w porównaniu do reszty. Wady wrodzone nie powinny być przyczynkiem do wypłat żądanych świadczeń, taki tok rozumowania to tylko określa poziom - roszczenia i nikt nie mówił iż w wojsku jest lekko. Pieniądze za misię ok ale najlepiej być zdalnie. Może coś od siebie a nie tylko postawa roszczeniowa ? Pozdrawiam i życzę zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Typowa postawa roszczeniowa !

   Rychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   Po pierwsze o swoje sprawy trzeba zadbać samemu.

   Jeżeli nie chciał Pan lub nie potrafił złożyć wniosku o przyznanie statusu weterana to nie ma mowy o odmowie. Pretensje w tym zakresie można mieć...rozwiń całość

   Po pierwsze o swoje sprawy trzeba zadbać samemu.

   Jeżeli nie chciał Pan lub nie potrafił złożyć wniosku o przyznanie statusu weterana to nie ma mowy o odmowie. Pretensje w tym zakresie można mieć tylko do siebie.

   Nieporozumieniem jest twierdzenie, że cyt."...wojsko odmówiło mu powrotu do służby...."
   Jeżeli komisja lekarska orzekła, że nie jest zdolny do służby, to po prostu z tego powodu nie może ubiegać się zaciągnąć.

   Kłopoty mieszkaniowe w tym kontekście to jakieś kolejne nieporozumienie, bo niby dlaczego były pracodawca miał by się tym zajmować ?

   Także dokumentacja medyczna przedłożona komisji lekarskiej sama nie wróci do zainteresowanego tylko trzeba się po nią pofatygować.
   Należało pomyśleć wcześniej i zostawić sobie kopie dokumentacji medycznej na czas, kiedy oryginały będą w dyspozycji komisji lekarskiej.

   Z opisu sytuacji można wywnioskować, że jest Pan rencistą wojskowym, a przy tym otrzymuje dodatkowe wsparcie finansowe z wojskowego organu emerytalnego.

   W podobnej sytuacji jest wielu rencistów.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mądrale

   Klara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Poniższe komentarze świadczą o Was samych... Bardzo to wszystko śmieszne, doprawdy, boki zrywać... :/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a gdzi et wojsko w kosicolach pochowane?!!

   specnaz1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   To Polska ma swoje wojsko??


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taka prawda

   taka prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

   No ma. Ostatnio pod komendą na Trzemeskiej ŻOŁNIERZE WYKLĘCI rzucali kamieniami w Policję.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kxnsb

   ndkzbe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   chyba superdebile i antypateioci, kazdy z PW na lydce, zaden nie zna dat i kontekstu. taka moda na bluzy i gadzety z wykletymi, nie wyglupiaj sie takim porownaniem, nie masz wstydu polglowku...rozwiń całość

   chyba superdebile i antypateioci, kazdy z PW na lydce, zaden nie zna dat i kontekstu. taka moda na bluzy i gadzety z wykletymi, nie wyglupiaj sie takim porownaniem, nie masz wstydu polglowku ;)CZESC I CHWALA BOHATEROM! wojennym.. ale nie dresowej patolce i bandzie krzykaczy mocno skrzywdzonych zyciowo.
   PWJ!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama