Zmiany w parafiach

  Zmiany w parafiach

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ks. kan. Stanisław Jaworecki, proboszcz par. pw. św. Mikołaja odchodzi na emeryturę
  1/3
  przejdź do galerii

  Ks. kan. Stanisław Jaworecki, proboszcz par. pw. św. Mikołaja odchodzi na emeryturę

  Odchodzą znani księża z miasta i ze wsi.
  Tak dużych osobowych zmian w miejskich i wiejskich parafiach nie było już dawno. Z dniem 1 sierpnia swoje dotychczasowe probostwa opuści w sumie pięciu księży, sześciu wikariuszy i jeden zakonnik. Na ich miejsce biskup wyznaczył nowych duchownych.

  Od sierpnia nowego proboszcza będą mieć wierni z parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie. Jej dotychczasowy, wieloletni gospodarz ks. kanonik Stanisław Jaworecki odchodzi na emeryturę.

  Proboszcz parafii na starówce jest jednym z księży z najdłuższym stażem tej głogowskiej parafii. Urząd objął prawie 30 lat temu, a dokładnie 29 grudnia 1989 roku. Od sierpnia jego miejsce zajmie ksiądz Stanisław Brasse, który ostatnie sześć lat był sekretarzem biskupa diecezjalnego.

  Nowy proboszcz jest głogowianinem i ma już na swoim koncie posługę w naszym mieście. W poprzednich latach w parafii, którą teraz przejmie, pełnił funkcję dekanalnego duszpasterza młodzieży.

  Po przejściu na emeryturę ksiądz Stanisław Jaworecki pozostanie w Głogowie.

  Wierni wciąż nie mogą uwierzyć w zapowiadane zmiany. - Będzie jakoś dziwnie bez księdza Stanisława, bo przecież tyle lat jest tu z nami - mówi pani Teresa ze starówki. - Życzę mu zdrowia i spokojnej emerytury, bo czy ksiądz czy nie, każdemu się należy.

  Nowy proboszcz w Klemensie i na Brzostowie

  Zmiany czekają też głogowską parafię św. Klemensa. W niedzielę, 7 sierpnia pracę proboszcza przejmie w niej o. Łukasz Wójcik z Tuchowa. O. Maciej Nowak, pełniący do tej pory obowiązki administratora nadal będzie pracować w parafii.

  Zmiany nie ominęły także parafii pw. św. Wawrzyńca na Brzostowie. Pracujący w niej od 2002 roku proboszcz Paweł Tokarczyk obejmie parafię pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu. Nowym proboszczem zostanie ks. Grzegorz Sopniewski z Otynia.

  Mianowanym proboszczem parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego (przy ul. Staromiejskiej) został dotychczasowy proboszcz ks. Radosław Szymański.

  Zmiany na plebaniach w Łagoszowie Wielkim i w Kurowie Wielkim

  W sierpniu odejdzie proboszcz parafii w Łagoszowie Wielkim, ks. Dariusz Siuda. Po ponad czterech latach pracy zostanie przeniesiony do Bobrówkowa powiecie strzelecko - drezdeneckim. Jego obowiązki przejmie ks. Jan Szulim z Opalewa.

  Z pracy proboszcza biskup zwolnił ks. Romana Prosnowskiego, który od 1999 roku kierował parafią w Kurowie Wielkim (gm. Gaworzyce). Jego miejsce zajmie ks. Ryszard Kolano z Komorowa.

  Biskup jednych wikarych zabiera, a innych przydziela

  W połowie wakacji z wiernymi pożegnają się także wikariusze. Ks. Michał Dekiert odchodzi z par. św. Kolbego do Rzepina, ks. Stanisław Dereń z Jakubowa przechodzi do Kostrzyna nad Odrą, ks. Stanisław Gbiorczyk ze św. Mikołaja do Nowej Soli, ks. Sebastian Kluwak ze św. Mikołaja do Jakubowa, ks. Zdzisław Szmirski z Łagoszowa Wielkiego do Kostrzyna nad Odrą, ks. Piotr Wadowski z NMK Królowej Polski do Zielonej Góry.

  Posługę w naszej diecezji zakończył też o. Paweł Kołton z par. św. Klemesa w Głogowie.

  Sierpień to czas, gdy w parafiach pojawią się też nowi wikariusze:

  Bytom Odrzański - ks. Michał Gławdel z Zielonej Góry, Łagoszów Wielki - ks. Jacek Paterka z Nowej Soli, św. Mikołaja w Głogowie - ks. Jakub Włodarczak, par. św. Klemensa w Głogowie - o. Andrzej Kiełbasa, o. Stanisław Paprocki.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama