Zamkną najstarszy wyciąg w Polsce

  Zamkną najstarszy wyciąg w Polsce

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  18 września wyciąg "Zbyszek" zostanie zamknięty

  18 września wyciąg "Zbyszek" zostanie zamknięty ©Marcin Oliva Soto / Polskapresse

  18 września "Zbyszek" - najstarszy wyciąg w Polsce, którym turyści wjeżdżają na Małą Kopę, zostanie zamknięty. Wszystko z powodu długo wyczekiwanego remontu.
  18 września wyciąg "Zbyszek" zostanie zamknięty

  18 września wyciąg "Zbyszek" zostanie zamknięty ©Marcin Oliva Soto / Polskapresse

  Najstarszy wyciąg w Polsce znajduje się w Karpaczu. "Zbyszek" został otwarty w 1959 roku jednak turyści na krzesełkach usiedli dopiero rok później. Przez prawie 60 lat wyciąg został tylko raz zmodernizowany: w 1991 roku. Dziś już oficjalnie Spółka Miejska Kolej Linowa informuje, że "Zbyszek" zostanie wyremontowany, a wyciąg będzie czynny tylko do 18 września 2017 roku.

  - Jest to naprawdę stara kolejka, w dodatku jednoosobowa.
  Nie ulegało wątpliwości, że trzeba ją zmodernizować, byśmy mogli ruszyć do przodu i dorównać europejskim standardom - wyjaśnia nam Waldemar Draheim z MKL i dodaje, że po modernizacji turyści zamiast wjeżdżać na Kopę na jednoosobowych krzesełkach, pojadą na czteroosobowych ławkach.

  Najpierw MKL chce wymienić krzesełka i podpory, potem planowana jest modernizacja górnej i dolnej stacji kolejki. Budynek górnej stacji ma nawiązywać architektonicznie do obserwatorium na Śnieżce.

  - Turyści różnie reagują na remont wyciągu. Jedni się cieszą, zaś inni mówią, że jednoosobowe krzesełka miały swój urok - zaznacza Draheim.

  Po remoncie wjazd będzie trwał zaledwie sześć minut. Planowane uruchomienie nowego wyciągu nastąpi w styczniu lub lutym 2018 roku. Koszt inwestycji na pierwszy etapie remontu to 30 mln zł.

  Wyciąg "Zbyszek" to ważna inwestycja ze względu na turystów. "Zbyszek" wwozi turystów na Małą Kopę skąd na pieszo udają się oni na Śnieżkę. Kolejka swoją nazwę zawdzięcza Zbigniewowi Pawłowskiemu, który na kolejce pracował od 1958 roku aż do swojej śmierci w 2010 roku.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A dlaczego nie 8 osobowa kanapa?

   Remont trupa, zastąpi kolejny trup (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jeśli panowie Sobiesiak i Gołębiewski nie zabiorą się za Karpacz, to słabo to widzę. W interesie obu Panów jest aby stacja dolna miała swój początek spod hotelu Gołębiewski i dowoziła na piękne...rozwiń całość

   Jeśli panowie Sobiesiak i Gołębiewski nie zabiorą się za Karpacz, to słabo to widzę. W interesie obu Panów jest aby stacja dolna miała swój początek spod hotelu Gołębiewski i dowoziła na piękne stoki Złotówki i Grosika. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wreszcie

   ase (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Wreszcie będzie można pojechać tam z małymi dziećmi i nie głowić się, jak wsiąść z maluchami na jedno krzesełko.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama